Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Użytkownik
  

Hasło
  





Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Ostatnie wątki
Problem z dodawaniem kome...
Ostatni post: Tmire123
24.06.2026, 12:36
Rozkład jazdy 2026/2027
Ostatni post: pawi
21.06.2026, 10:45
Wagon 306Ad
Ostatni post: azel12312
19.06.2026, 23:31
Brakujące lokomotywy i da...
Ostatni post: a8szym611
17.06.2026, 21:33
Koleje Śląskie
Ostatni post: Adams
14.06.2026, 16:33
[KD] Koleje Dolnośląskie
Ostatni post: myszka
13.06.2026, 16:22
Wnioski, zauważone błędy,...
Ostatni post: a8szym611
07.06.2026, 19:33
Badania wstępne
Ostatni post: kibel57
07.06.2026, 12:10
GMFK
Ostatni post: Kocur2014
07.06.2026, 09:59
Tajemnicze obiekty na kol...
Ostatni post: CoVoX
04.06.2026, 22:17

Statystyki
» Użytkownicy: 13 660,   » Najnowszy użytkownik: kupitartaj@o2.pl,   » Wątków na forum: 7 549,   » Postów na forum: 140 050,  
Pełne statystyki

  Opłata dworcowa
Napisane przez: mikrobart - 13.03.2011, 10:14 - Forum: DWORCE, STACJE I PRZYSTANKI KOLEJOWE - Odpowiedzi (33)

Ostatnio głośno o opłacie dworcowej, która jeszcze w tym roku ma zacząć być pobierana od przewoźników za każdorazowe zatrzymanie pociągu przy peronie.

Jak każdy pomysł, ma wielu przeciwników i wielu zwolenników. A co Wy o niej myślicie? Kolejna nieuzasadniona opłata i pole do działania dla następnej spółki z grupy PKP czy krok ku poprawieniu sytuacji infrastruktury dworcowej?

Wydrukuj tę wiadomość

  PR chce pozbyć się spalinowozów
Napisane przez: Virakocha - 12.03.2011, 22:02 - Forum: KOLEJ REGIONALNA - Odpowiedzi (41)

PR pozbędą się 76 lokomotyw spalinowych

W najbliższym czasie zamierzamy zredukować park naszych lokomotyw spalinowych o 76 sztuk - poinformował członek zarządu Przewozów Regionalnych Robert Nowakowski podczas konferencji "Perspektywy rynku lokomotyw w Polsce", zorganizowanej przez "Rynek Kolejowy". Jak podał, obecnie 78 lokomotyw spalinowych PR nie posiada ważnych świadectw sprawności technicznej.

Przewozy Regionalne eksploatują 135 lokomotyw spalinowych, których średni wiek wynosi 34,8 lat. Przewoźnik wykorzystuje 28 lokomotyw SM42 (średni wiek 40,5 lat), 40 sztuk SU42 (średni wiek - 35,6 lat), 51 SU45 (średni wiek - 37,4 lat), 13 SP32 (średni wiek - 22,1 lat) oraz 3 lokomotywy manewrowe SM04 (o średnim wieku 4,8 lat).
Źródło:Rynek Kolejowy

Czyżby kolejny gwoźdź do trumny PR czy raczej spin-off taborowo-przewozowy :?:

Wydrukuj tę wiadomość

  Kolej Parkowa Maltanka
Napisane przez: Tp4 - 11.03.2011, 18:30 - Forum: KOLEJE WĄSKOTOROWE, LINOWE, ORAZ MNIEJSZE SPÓŁKI KOLEJOWE - Odpowiedzi (13)

Witam wszystkich!

Sezon 2011 rozpocznie się 16.04 (sobota)

Terminy kursowania parowozu Bn2t-2 ,,AGUSIA''
Kwiecień: 30.04
Maj: 01.05, 02.05, 03.05, 14.05, 15.05, 28.05 i 29.05
Czerwiec: 11.06, 12.06, 23.06, 24.06, 25.06 i 26.06
Lipiec: 09.07, 10.07, 23.07 i 24.07
Sierpień: 06.08, 07.08, 20.08 i 21.08
Wrzesień: 10.09, 11.09, 24.09 i 25.09

Wszelkie daty mogą ulec zmianie z powodów technicznych

Serdecznie zapraszamy na Maltankę 8-)

Wydrukuj tę wiadomość

  Bezpo¶rednie po³±czenie Wieluñ - Wroc³aw
Napisane przez: Obleśny Szczur - 10.03.2011, 21:17 - Forum: INFRASTRUKTURA I RUCH KOLEJOWY - Odpowiedzi (1)

Grupa aktywistów z Wielunia i okolic oraz starostwo powiatowe w Kêpnie wpadli na pomys³ przywrócenia bezpo¶redniego poci±gu z Wielunia do Wroc³awia przez Ole¶nicê, Syców i Kêpno.
Tutaj http://reaktywacja.kolej.org.pl/ jest petycja w tej sprawie.
Natomiast moje pytanie do znawców rozk³adów: kiedy ostatni raz jecha³ poci±g w takiej relacji? No i oczywi¶cie czy ta inicjatywa ma wed³ug Was sens?

Wydrukuj tę wiadomość

  Leasing ES64F4 przez PKP IC
Napisane przez: Virakocha - 10.03.2011, 20:01 - Forum: LOKOMOTYWY - Odpowiedzi (5)

PKP Intercity wyleasingowało dwie lokomotywy Eurosprinter (F4)

Jak dowiedział się "Rynek Kolejowy", PKP Intercity wyleasingowało od niemieckiej spółki MRCE Dispolok dwie lokomotywy Eurosprinter ES64F4 o numerach 451 i 452 (EU45 VP).

Lokomotywy te (tj EU45 w wersji dwusytstemowej) już jeździły w barwach PKP Intercity. W kwietniu ubiegłego roku przewoźnik wziął w leasing 5 maszyn Siemensa o numerach 151, 152, 153, 154 i 155. Lokomotywy te były wykorzystywane m.in. do obsługi połączeń Berlin - Warszawa - Express oraz EN Jan Kiepura.

Źródło:Rynek Kolejowy

No, no czyżby przymiarki do zakupu czarnych wdów :?:

Wydrukuj tę wiadomość

  BAHN - Połączenia kolejowe Głogów-Leszno
Napisane przez: kolejarzpkp - 10.03.2011, 17:59 - Forum: SYMULATORY - Odpowiedzi (7)

Witam!
Bawię się w programie BAHN w budowę symulacji ruchu kolejowego w zachodniej Polsce, początkowo miało być tylko lubuskie, lecz mapka rozrosła się o węzły Szczecin, Poznań i Wrocław. Ruch pociągów pasażerskich na mapie odbywa się wg. RJ 2009/2010. I tu pojawia się kilka wątpliwości.
Otóż na linii Głogów-Leszno kursowały (i kursują) szynobusy woj. Wielkopolskiego. Czy szynobusy te nocwały w Głogowie?
Z RJ wynika że mogły lecz nie musiały gdyż:
(przyjazd do Głogowa-> odjazd z Głogowa)
6:20->6:26
9:09->9:15
13:09->13:16
16:30->16:35
19:51->20:00
Czyli może to być obsługiwane "jednym obiegiem" lecz też mogą być to dwa różne obiegi.
Mam nadzieję że ktoś pamięta :-)
P.S. Zainteresowanych mapką zachęcam do współpracy, mapa dostępna jest w starszej wersji na oficjalnej stronie BAHN.
Pozdrawiam!

Wydrukuj tę wiadomość

  Made in Russia
Napisane przez: RomekL - 10.03.2011, 11:55 - Forum: LOKOMOTYWY - Odpowiedzi (14)

Była mowa o elektrowozie WŁ15 (po rosyjsku: ВЛ15) - według
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%AD%D0% ... 92%D0%9B15
(artykuł w Wikipedii oparty na М. Ф. Кужим, Н. В. Савичев. Электровоз ВЛ15. Справочник для локомотивных и ремонтных бригад. — СПб.: «Астерион», 2002)
-dwuczłon dwunastoosiowy: 2xBoBoBo, na porąd stały 3000 V, budowany w latach 1984-91 w Nowoczerkassku i Tbilisi. Moc 8400 kW na haku (trwała moc silników 12750 kW), prędkość konstrukcyjna 100 km/h, masa 300 ton.
Zbudowano w sumie 100 sztuk, w tym 6 szt. wersja WŁ15s (możliwość trakcji wielokrotnej) i 4 szt. wersja WŁ15a (w odróżnieniu od wersji podstawowej, brak możliwości rekuperacji, czyli hamowania przez przełączenie silników w tryb pracy prądnicowy ze zwrotem wytworzonej energii do sieci).
Możliwość pracy wielokrotnej mnie dziwi - już zasilenie jednego WŁ15 napięciem 3000 V to niezłe wyzwanie dla sieci trakcyjnej i podstacji (prąd ok. 4000 A!), a co dopiero dwóch takich kolosów. No i druga sprawa - dwa WŁ15t mogłyby teoretycznie pociągnąć brutto koło 12000 ton - nie wiem, czy wytrzymałość sprzęgów SA3 na tyle pozwala.... a już nie sądzę, by jakiekolwiek tory stacyjne zmieściły taki skład. Podejrzewam, że wersja WŁ15s powstała dla zaspokojenia czyjejś ambicji.

Wydrukuj tę wiadomość

  EN57 - 50 lat w służbie
Napisane przez: DamianT - 09.03.2011, 12:08 - Forum: ZESPOŁY TRAKCYJNE - Odpowiedzi (259)

Dziś mija pięćdziesiąta rocznica służby EN57 na polskich torach.

Krótko i zwięźle... za co kochacie "kibelki"? Wink

PS. Życzenia 100 lat są na miejscu?

//edit by Obleśny Szczur
Dodałem symbol EN57 do tematu, żeby było od razu wiadomo o co chodzi.

Wydrukuj tę wiadomość

  VRM Online
Napisane przez: volky - 09.03.2011, 11:46 - Forum: SYMULATORY - Odpowiedzi (6)

Filmik KLIKNIJ

Słyszał ktoś o tej grze? Wygląda na to że jest płatna, chodź pewny nie jestem, przez to że wszystko na stronie mają po japońsku, a google tłumacz niewiele pomaga.
OFICJALNA STRONA

Wydrukuj tę wiadomość

  Łączenie lokomotyw
Napisane przez: volky - 08.03.2011, 22:34 - Forum: TABOR KOLEJOWY - Odpowiedzi (26)

Witam, jestem nowym użytkownikiem forum. Mam na imię Jarek i tak jak Wy interesuję się koleją.

Od dłuższego czasu zastanawia mnie jak wygląda współpraca lokomotyw różnego typu np. M62 + TEM2 w jednym składzie. Według Wikipedii cytuję

Kod:
Sterowanie wielokrotne (sterowanie ukrotnione) – sterowanie dwoma lub większą ilością pojazdów trakcyjnych (np. lokomotyw) z jednego z nich (zwykle pierwszego), stosowane w celu zwielokrotnienia mocy, siły pociągowej (lokomotywy) lub pojemności (EZT). Dla jego realizacji konieczna jest zgodność układów sterowania oraz charakterystyk łączonych pojazdów trakcyjnych.
Jest tam wyjaśnienie co do amerykańskich kolei, gdzie mamy ujednolicony nastawnik, ale mnie interesuje polska kolej..
Jak ta współpraca przebiega? Co jeśli lokomotywy nie obsługują wielokrotności?

Wydrukuj tę wiadomość


Użytkownicy online
Aktualnie jest 327 użytkowników online. » 0 Użytkownik(ów) | 318 Gość(i)
Applebot, Baidu, Bing, Claude, Google, GoogleAI, Semrush, UptimeRobot, Yandex

Polskie tłumaczenie © 2007-2026 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2026 Melroy van den Berg.
This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.