Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Użytkownik
  

Hasło
  





Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Ostatnie wątki
Problem z dodawaniem kome...
Ostatni post: Tmire123
24.06.2026, 12:36
Rozkład jazdy 2026/2027
Ostatni post: pawi
21.06.2026, 10:45
Wagon 306Ad
Ostatni post: azel12312
19.06.2026, 23:31
Brakujące lokomotywy i da...
Ostatni post: a8szym611
17.06.2026, 21:33
Koleje Śląskie
Ostatni post: Adams
14.06.2026, 16:33
[KD] Koleje Dolnośląskie
Ostatni post: myszka
13.06.2026, 16:22
Wnioski, zauważone błędy,...
Ostatni post: a8szym611
07.06.2026, 19:33
Badania wstępne
Ostatni post: kibel57
07.06.2026, 12:10
GMFK
Ostatni post: Kocur2014
07.06.2026, 09:59
Tajemnicze obiekty na kol...
Ostatni post: CoVoX
04.06.2026, 22:17

Statystyki
» Użytkownicy: 13 620,   » Najnowszy użytkownik: marmar3018,   » Wątków na forum: 7 550,   » Postów na forum: 140 050,  
Pełne statystyki

  Schematy foteli w wagonach REGIOekspres
Napisane przez: psim - 26.04.2011, 16:48 - Forum: KOLEJ REGIONALNA - Odpowiedzi (121)

Jeśli ktoś umie ładnie rysować, to jest pomysł żebyśmy (jako forum) podarowali PRom ładne, proste, eleganckie schematy numeracji miejsc w wagonach 161A, 162A, 163A (czyli zmodernizowane REGIOekspres).

Uważam że w sytuacji gdy PR uwzględniają nasze propozycje (jak ta odn. odnowienia REGIOkarty), ładnie byłoby pokazać że oprócz roszczeń obniżkowych, wnosimy też namacalne korzyści :-)

Schematów tych wagonów obecnie brakuje w systemie IPR (przy rezerwacji miejsc daje się tylko wybrać z listy), i wiem że jeśli znajdą się ładnie wykonane grafiki - mogłyby po prostu zostać tam umieszczone.

Ja wyłudziłem już schematy konstrukcyjne tych wagonów, i na ich podstawie zrobiłem zarysy foteli (graficznie niestety bardzo amatorsko to wyszło). Teraz trzeba już tylko kogoś ze smykałką graficzną, żeby dołożył jakieś ikonki foteli, stolików, toalet, może zarysy okien, itd.

wykonane przeze mnie rysunki są do zobaczenia >>o tutaj<<, dla chętnych mogę udostępnić wersje "źródłowe" (do łatwiejszej adaptacji).

Any volunteers? Co sądzicie o tym pomyśle?

Wydrukuj tę wiadomość

  Związki zawodowe. Jesteście za czy przeciw?
Napisane przez: REGIOchłopak - 25.04.2011, 23:08 - Forum: O WSZYSTKIM I NICZYM - Odpowiedzi (14)

ZZ niestety bardzo skutecznie blokują rozwój i postępy w przemianie polskiej kolei i kopalń. Ja osobiście jestem przeciwnikiem ZZ, a jeżeli ZZ mają istnieć to niech osoby obejmujące stanowiska robią to charytatywnie lub utrzymują się ze składek, a nie, że mają ciepłe posadki za które płaci każdy z nas, a niewiele dobrego w tej chwili wnoszą w rozwój przedsiębiorstw- no chyba, że pali im się grunt pod nogami to nagle zaczynają działać.

Wydrukuj tę wiadomość

  PR na Śląsku - podobno lepiej z taborem
Napisane przez: Cinek - 24.04.2011, 18:14 - Forum: KOLEJ REGIONALNA - Odpowiedzi (1)

W załaczeniu ciekawy artykulik dotyczący PR na Śląsku. Zapraszam do lektury. 8-)
Gardoń: Sytuacja taborowa uległa poprawie


(Informacja z portalu internetowego Rynek Kolejowy - <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.rynek-kolejowy.pl">www.rynek-kolejowy.pl</a><!-- w -->)


- Sytuacja taborowa PR Katowice uległa znacznej poprawie – powiedział „Rynkowi Kolejowemu” Przemysław Gardoń, dyrektor Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Jak dodał, jest szansa, że 1 czerwca zostanie przywrócona część połączeń, które zawieszono w grudniu ubiegłego roku z uwagi na brak wystarczającej liczby sprawnego taboru. Pismo w tej sprawie zostało już przekazane do UMWŚ.




- Zakończyła się zima, więc nasza rezerwa taborowa została zmniejszona z 25% do 20%. Zwróciliśmy się tym samym do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego z propozycją przywrócenia od 1 czerwca br. części połączeń, które zawiesiliśmy ze względu na problemy taborowe – stwierdził dyrektor Gardoń. – Muszę jednak podkreślić, że jeszcze nie wszystkie jednostki wróciły z napraw rewizyjnych a już kolejne jednostki oczekują na naprawę. Podejmujemy jednak działania by nie doszło do sytuacji, w której zmuszeni będziemy zawieszać połączenia z powodu braku taboru – dodał.

- Staramy się działać dwukierunkowo. W częstochowskiej sekcji utrzymania ezt wykonujemy naprawy rewizyjne własnymi siłami. Staramy się też wprowadzić restrykcyjną kontrolę jednostek tak, by móc zapobiegać defektom zanim one wystąpią. Będziemy monitorować szczególnie te ezt, w których występują częste defekty. Chodzi o to, by zmniejszyć liczbę napraw bieżących i móc obniżyć liczbę jednostek rezerwy taborowej zachowując zarazem jej bezpieczny poziom – zaznaczył Gardoń.

Czy nie można jednak w sytuacji przeciągających się napraw obsługiwać część linii składami złożonymi z lokomotywy i wagonów? - PR Katowice nie posiada obecnie sprawnych wagonów. Te, które posiadaliśmy, zostały przekazane do poznańskiego zakładu PR, dla którego wykonujemy też naprawy rewizyjne wagonów. Powód takiej decyzji to ekonomia - w woj. śląskim koszty obsługiwania połączeń składami wagonowymi są znacznie droższe od ezt. Przyczyn jest kilka: trasy są stosunkowo krótkie i wymagające częstej zmiany czoła pociągu. Ciężko zrobić taki obieg składu wagonowego, którego koszt, głownie dzierżawy lokomotywy, byłby porównywalny z analogicznym obiegiem ezeta. W Poznaniu specyfika jest zupełnie inna. Tam zastosowanie składów wagonowych ma swoje uzasadnienie – podkreślił Gardoń.

(źródło: kk, Rynek Kolejowy, 22 kwietnia 2011)

Wydrukuj tę wiadomość

  Idioci na torach wolumin 2
Napisane przez: Virakocha - 24.04.2011, 14:18 - Forum: O WSZYSTKIM I NICZYM - Odpowiedzi (62)

A teraz coś z moich stron:

EL2 ze składem 409V kontra idioci na przejeździe:

http://www.youtube.com/watch?v=wrnjbiUX8Og

Wydrukuj tę wiadomość

  Oznaczenia numeryczne pociągów
Napisane przez: mk1992 - 23.04.2011, 15:58 - Forum: STEROWANIE RUCHEM KOLEJOWYM - Odpowiedzi (9)

rustsaltz napisał(a):Dwie pierwsze cyfry (dla wszystkich rodzajów pociągów):
Pierwsza cyfra oznacza numer obszaru konstrukcyjnego, w którym pociąg rozpoczyna bieg, druga-numer obszaru konstrukcyjnego, w którym pociąg kończy bieg.

Oznaczenia numeryczne obszarów konstrukcyjnych:
1-Warszawa
2-Lublin
3-Kraków
4-Katowice
5-Gdańsk
6-Wrocław
7-Poznań
8-Szczecin

W przypadku, gdy pociąg rozpoczyna i kończy bieg w tym obszarze konstrukcyjnym przypisuje się dwie pierwsze cyfry:

11, 10, 19, 91-Warszawa
22, 20, 29, 92-Lublin
30, 33, 39, 93-Kraków
44, 40, 49,94, 90, 99-Katowice
55, 50, 59, 95-Gdańsk
66, 60, 69, 96-Wrocław
77, 70, 79, 97-Poznań
88, 80, 89, 98-Szczecin


Numery cztero- i pięciocyfrowe:
Przydzielane są dla pociągów pasażerskich, o rodzaju pociągu informują końcowe liczby:

Dla numerów czterocyfrowych dwie ostatnie liczby z zakresu oznaczają:

00-39 Pociągi EuroCity oraz EuroNight
40-99 Pociągi Ekspresowe Intercity

Dla numerów pięciocyfrowych trzy ostatnie cyfry z zakresu oznaczają:
000-099 pociągi międzynarodowe i międzywojewódzkie typu hotelowego
100-199 pociągi międzywojewódzkie pospieszne
200-999 pociągi regionalne


Numery sześciocyfrowe :
Przydzielane są pozostałym rodzajom pociągów. Rodzaj pociągu określa trzecia cyfra w numerze:
0-pociągi towarowe w ruchu międzynarodowym
1-pociągi towarowe w ruchu krajowym-priorytetowe
2- pociągi towarowe w ruchu krajowym
3-pociągi towarowe masowe w ruchu krajowym
4-próżne składy do i od pociągów pasażerskich
5-pozostałe próżne pociągi pasażerskie
6-pozostałe pociągi towarowe w ruchu krajowym
7-pociągi utrzymaniowo-naprawcze
8-lokomotywy luzem do i od pociągów
9-pozostałe lokomotywy luzem

To jest teoria. Natomiast niech mi ktoś wytłumaczy, jak to wygląda w praktyce, a dokładnie na przykładzie pociągów relacji Gliwice - Częstochowa i Gliwice - Zawiercie, gdzie mamy numery 2-cyfrowe do Częstochowy (14, 16, 18 itd.) i 3-cyfrowe do Zawiercia (110, 112, 114 itd.). Przykładowo do Lublińca mamy 600-ki, a do Wielunia Dąbrowy 500-ki. I nijak ma się to do teoretycznego schematu przypisywania pociągom numerów (czyt.: to co wyżej zacytowałem).

Wydrukuj tę wiadomość

  Ochrona danych osobowych a warunki służbowe
Napisane przez: psim - 23.04.2011, 13:59 - Forum: O WSZYSTKIM I NICZYM - Odpowiedzi (40)

W związku z pewnym drażliwym tematem, postanowiłem poruszyć temat ochrony danych osobowych.

Nie jest prawdą że niezmiernie tajne są nawet nazwiska pracowników. Wszystko zależy od sytuacji. Taki na przykład Uniwersytet Warszawski publikuje wyszukiwarkę swoich pracowników, która nawet nie wymaga podania pełnego nazwiska: http://spispracownikow.uw.edu.pl/index2.php?menu=1

Temat ten wypłynął również na kolei, w związku ze sprzeciwem części konduktorów IC, wobec instrukcji wymagającej przedstawienia się imieniem i nazwiskiem przy zapowiedziach przez pociągowy system nagłaśniający.

Czy sądzicie że kierownik pociągu powinien się pasażerom przedstawić? Czy raczej powinien ukrywać tożsamość za numerem służbowym? Dlaczego?

Wydrukuj tę wiadomość

  Modernizacja lokomotyw EU07 PKP Cargo
Napisane przez: mrecel97 - 23.04.2011, 11:44 - Forum: LOKOMOTYWY - Odpowiedzi (41)

Czy wiadomo ile lokomotyw tego typu chcą lub zmodernizowało Cargo??

Wydrukuj tę wiadomość

  Bilet miesieczny
Napisane przez: zxczxc - 22.04.2011, 22:30 - Forum: ROZKŁAD JAZDY, BILETY I TARYFY PRZEWOZOWE - Odpowiedzi (21)

Czy jest mozliwosc kupna biletu miesiecznego na inne godziny w niektorych dniach?
Czy sa jakies znizki jezeli kupujemy np bilet kwartalny zamiast miesiecznego?

Wydrukuj tę wiadomość

  Pociągiem do Pątnowa - kto chętny?
Napisane przez: krzychuPKP - 22.04.2011, 20:29 - Forum: IMPREZY KOLEJOWE - Odpowiedzi (65)

Witam Smile Otóż urodził się pomysł by na początek września pojechał specjalny pociąg w relacji Konin-Pątnów-Konin-Aluminium-Konin-wieża ciśnień-Konin z fotostopami oczywiście Wink Proponowany skład to Su45 lub SM42(bardziej realna) + 2 Bhp(oliwkowe). Na początku zadaję pytanie, czy przy cenie nie większej niż 50zł zdecydował by się ktoś wybrać czy też nie(?). Zaznaczam, iż znajomi polecili mi wysłanie zapytania do Grodziskiej Kolei Drezynowej czy zorganizują przejazd i tak też zrobiłem. Teraz tylko czekam na odpowiedź. Jeśli się zgodzą to im zostawiamy robotę, jeśli nie to będzie ciężko, ale jest nadzieja, że zamówimy pociąg u PR, lecz wtedy nie mamy co liczyć w najlepszym przypadku na St43(która również zostałą wzięta pod uwagę) lecz raczej będzie za drogo Sad Na razie proszę wpisywać czy jesteście zainteresowani czy też nie Smile Pozdrawiam!

Wydrukuj tę wiadomość

  MZK Grudziądz
Napisane przez: ET40 - 21.04.2011, 21:36 - Forum: KOMUNIKACJA MIEJSKA I AUTOBUSOWA - Odpowiedzi (5)

http://abrh510.nazwa.pl/bartek/serwis/?p=157

Przy okazji mam prośbę - jeżeli ktoś dysponuje zdjęciami grudziądzkiego taboru tramwajowego (1-3 zdjęć) i chciałby się nimi podzielić - będę wdzięczny.

Wydrukuj tę wiadomość


Użytkownicy online
Aktualnie jest 282 użytkowników online. » 1 Użytkownik(ów) | 271 Gość(i)
Applebot, Baidu, Bing, ChatGPT, Claude, Google, GoogleAI, Semrush, UptimeRobot, Yandex

Polskie tłumaczenie © 2007-2026 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2026 Melroy van den Berg.
This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.