• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[RK] Skierniewice: Dobry rok dla PSMK
#1
– 2012 rok był dla nas bardzo pracowity i obfitował w liczne wydarzenia – mówi Judyta Kurowska-Ciechańska, Przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. W roku swojego jubileuszu (data założenia to 9 października 1987 r.) PSMK odnotowało rekordową liczbę zwiedzających parowozownię w Skierniewicach oraz wartość pozyskanych dotacji. Wykonało szereg prac remontowych na terenie parowozowni i sprowadziło nowe eksponaty.

Liczba zorganizowanych imprez (6 edycji Dni Otwartych, Noc Muzeów, Europejskie Dni Dziedzictwa, Dni Transportu Publicznego, Święto Kolejarza oraz dwudniowe Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw) przyniosła wzrost zainteresowania zwiedzaniem parowozowni. Ekspozycję obejrzało 4396 osób – najwięcej od czasu jej otwarcia w 2005 r. Obiekt gości też przeznaczone nie tylko dla miłośników kolei wydarzenia kulturalne pod nazwą „Wieczorów w Parowozowni”. Przyjęto także w dodatkowych terminach kilka grup specjalnych, w tym gości zagranicznych.

Zwiedzanie ekspozycji PSMK jest bezpłatne. Remonty budynków i taboru są możliwe dzięki wsparciu władz państwowych i samorządowych. Stowarzyszenie w mijającym roku pozyskało aż 7 dotacji na łączna kwotę 114 237,00 zł. – Cztery z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, jedną z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, jedną z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jedną z Urzędu Miasta Skierniewice – wylicza J. Kurowska-Ciechańska. Sfinansowane z otrzymanych środków projekty to: remont obrotnicy, odbudowa zarwanego pokrycia dachowego hali parowozowej oraz odtworzenie zawalonej konstrukcji dachowej najstarszej części hali z lat 1862-1865. Powierzchnia dachu całej hali głównej wynosi ok. pół hektara, z czego w tym roku udało się wyremontować ponad 500 metrów kwadratowych. Naprawy wymaga jeszcze ok. 4 razy tyle. Dotacje pozwoliły też na zorganizowanie imprez kulturalnych i promocji turystycznej. Innym ważnym źródłem dochodu są kwoty przekazywane przez podatników w ramach „1 procenta” – w tym roku 16 415,01 zł. Także i ta suma, mimo kryzysu gospodarczego, jest wyższa, niż w latach ubiegłych.


Prace budowlane trwały od kwietnia do końca listopada. Rozebrano dawną akumulatornię (przybudówka z okresu powojennego), wymieniono dach nad pięcioma stanowiskami w hali głównej, zabezpieczono część hali zaadaptowaną na biura i warsztaty (tzw. przybudówkę łowicką). Komisyjny odbiór prac odbył się przed Świętem Kolejarza (25 listopada).

Członkowie Stowarzyszenia odnawiają także zgromadzony przez siebie tabor. W tym roku wysiłki skoncentrowano na parowozie Ol49-4 oraz na wagonie „piwiarce”. Rozbudowano też wystawę urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Kolekcja pojazdów powiększyła się o Ty23-273, jedyny zachowany w Polsce parowóz szerokotorowy pochodzący z PKP, oraz wagon gospodarczy przebudowany z austriackiej węglarki z początków XX wieku.

Za wieloletnie działania na rzecz upowszechnienia historii kolei, w tym aktywność edukacyjną i wydawniczą, Stowarzyszenie zostało wyróżnione tytułem „Człowiek Roku – Przyjaciel Kolei 2012”. Nagrodę odebrała J. Kurowska-Ciechańska.
Pozdr.

CAr.
  Odpowiedz
#2
Tylko pogratulować i pozazdrościć takich sukcesów! Jest się na kim wzorować ;-D
Bahnfahren ist unser Business
  Odpowiedz
#3
Zobaczymy jak będzie w tym roku... Już np. wiadomo, że w budżecie województwa łódzkiego na zabytki jest 500 tysięcy mniej niż w 2012 r. :-(.
Pozdr.

CAr.
  Odpowiedz
#4
Odgrzewam temat po 6 latach....

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego wesprze Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei z Warszawy, które opiekuje się skierniewicką parowozownią. – PSMK otrzymało dofinansowanie w wysokości 61 600 zł. Tytuł dofinansowanego projektu brzmi: „Rewitalizacja i przystosowanie do celów muzealnych Parowozowni Skierniewice – prace ratownicze polegające na kontynuacji remontu zniszczonego dachu hali parowozowej (połać zewnętrzna, kanały 21 – 23)”
Rynek Kolejowy

Ten bełkot w cudzysłowie oznacza po prostu łatanie dziur w dachu....
  Odpowiedz
#5
(02.09.2018, 08:03)kazio napisał(a): Ten bełkot w cudzysłowie oznacza po prostu łatanie dziur w dachu....

Sam Kolega bełkocze ;-). Na łatanie dziur w dachu nikt nie da publicznych pieniędzy. Prace obejmują kompleksową wymianę poszycia dachu nad wskazanymi kanałami. Po blisko 55 latach od poprzedniego remontu...
Pozdr.

CAr.
  Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Information Obozy Wolontariackie w Parowozowni Skierniewice 2017 Ariel Ciechańsk 6 1 770 09.07.2017, 10:37
Ostatni post: Ariel Ciechańsk
  1% dla Parowozowni Skierniewice w 2016 r. Ariel Ciechańsk 4 2 499 21.03.2016, 11:03
Ostatni post: Ariel Ciechańsk
  1% dla Parowozowni Skierniewice w 2015 r. Ariel Ciechańsk 0 2 869 10.02.2015, 10:43
Ostatni post: Ariel Ciechańsk
  1% dla Parowozowni Skierniewice Ariel Ciechańsk 0 3 295 14.02.2014, 09:44
Ostatni post: Ariel Ciechańsk
  Prace w Parowozowni Skierniewice Ariel Ciechańsk 0 2 662 05.12.2012, 11:09
Ostatni post: Ariel Ciechańsk

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości