• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prawa autorskie na YouTube
#1
Zakładam ten temat, bo może jest tutaj ktoś, kto dobrze zna się na prawach autorskich w Internecie, szczególnie jeśli chodzi o YouTube.

Otóż wczoraj na Starołęce w Poznaniu nagrałem przyjazd pociągu specjalnego z kibicami Ruchu Chorzów - nagranie dałem w odpowiednim wątku na forum. Dziś wchodzę na YT i widzę, że jakiś koleś centralnie wyciął pół mojego filmu (czyli przemarsz kibiców po peronie stacji) bez jakiejkolwiek zgody z mojej strony i centralnie jeszcze w prawym górnym rogu dał swoje logo strony.

Oczywiście napisałem do niego PW i komentarz, że film łamie moje prawa autorskie (bo nie wyraziłem zgody na takie postępowanie), a także zgłosiłem sprawę do serwisu YouTube.

I teraz pytanie. Jakie są szanse, że ten ktoś zostanie ukarany, że jego film bez mojej zgody zostanie usunięty? Jak wygląda cała ta procedura.
  Odpowiedz
#2
O ile się orientuję, to jeśli dodajesz filmy na standardowej licencji YouTube to wyrażasz zgodę na publikację filmów wszędzie - za pośrednictwem playera YT - czyli tak, jak robimy np. w temacie zestawień.

Nikt według mnie nie ma prawa edycji Twojego filmu i jego wykorzystania, bo jest to kradzież własności.

Zamiast pisać PW naciśnij przycisk "Zgłoś nadużycie" lub coś brzmiącego podobnie.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
  Odpowiedz
#3
Owszem publikacja może być wszędzie, na różnych stronach, portalach itd, ale całości filmu wraz z podaniem jego autora (niekoniecznie imię i nazwisko, ale choćby nick).

On centralnie wziął wyciął film i dał go jako swój.
Zgłosiłem sprawę do YouTube przez formularz Nadużycia praw autorskich. Dostałem potwierdzenie, że sprawa zostanie rozpatrzona.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
  Odpowiedz
#4
Jeżeli nie publikujesz filmów z licencją CC, a ze standardową licencją You Tube - to oczywiście jego "postępek" jest bezprawny.
Praktycznie jednak szanse na to, że film tego kolesia zostanie zablokowany przez YT są raczej niewielkie, ponieważ prawdopodobnie Ty nie masz statusu konta partnera You Tube, ani nie przystąpiłeś do jutubowego programu weryfikacji treści materiałów wideo.
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.fb.com/KOLEJWIZJA">www.fb.com/KOLEJWIZJA</a><!-- w --> - nasza wizja kolei
  Odpowiedz
#5
Mój dobry znajomy miał kilkukrotnie podobną sytuację. Wystarczy napisać do YouTube ze wskazaniem materiału oryginalnego, Youtube będzie prosiło Cię o powiedzenie autentyczności filmu, po kilku dniach konto złodzieja zostanie usunięte. Mogę się dowiedzieć szczegółów jeżeli taka potrzeba.
  Odpowiedz
#6
Tak, jak większość użytkowników publikuje filmy na standardowej licencji. Nie jestem też żadnym ich partnerem czy też jak wspominasz nie należę do tej grupy, którą weryfikują. Dodatkowo zrezygnowałem także z możliwości zarabiania poprzez reklamy. Czyli jestem zwykłym szarym użytkownikiem.

Oczywiście "pismo" przez Internet poszło. Dałem tam link do swojego oryginalnego nagrania, jak i dałem link do materiału, który wykorzystuje w 100% mój film.

Jeżeli byłbyś tak miły Przemku i się czegoś dowiedział więcej, będę bardzo wdzięczny.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
  Odpowiedz
#7
Przed chwilą dostałem wiadomość od YouTube:

Witaj, MrPitagoras1989, Dziękujemy za przesłanie powiadomienia. Wygląda na to, że wskazany film wideo został już usunięty przez użytkownika, który go przesłał. - Zespół YouTube.

Oznacza to, że wiadomość PW, jaką przesłałem do niego o zgłoszeniu naruszenia praw autorskich zadziałała. Tylko usunięcie filmu nie załatwia wszystkiego, bo teraz użytkownik nie poniesie żadnych konsekwencji.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
  Odpowiedz
#8
Standardowa licencja YT nie pozwala na żadne kopiowanie choćby części filmów. Co innego, jeśli zaznaczyłbyś licencję CC. Wtedy można korzystać do woli.

Co do poniesienia konsekwencji to bym na to ni liczył. Pewnie w przypadku powtórzenia się skarg na tego użytkownika mogą mu zablokować konto. Zawsze możesz założyć sprawę w sądzie. Ale myślę, że wiesz, że nie ma sensu.
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
  Odpowiedz
#9
On jak mniemam ściągnął mój film, "włożył" sobie w edytor, wyciął co trzeba i już.

No właśnie, sprawa w sądzie to szkoda czasu i w ogóle jest to mała szkodliwość czynu. Dwa szkoda nerwów na to wszystko.

Teraz będę bardziej uważał na swoje filmy i może jeszcze je sobie jakoś będę zabezpieczał.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
  Odpowiedz
#10
@pitagoras23, jakiś znak wodny w rogu?
  Odpowiedz
#11
Chyba się będę musiał nad tym zastanowić. Albo jakieś swoje niepowtarzalne logo.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
  Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kolejowe ciekawostki na YouTube przem710 396 59 488 02.11.2017, 13:57
Ostatni post: PeKaP
Video Nagrywanie filmów na kanał na Youtube mksiedlce 2 895 17.02.2017, 07:37
Ostatni post: mksiedlce
  Jak odpowiadać na komentarze do YouTube? Mariusz W. 15 5 619 31.07.2014, 23:24
Ostatni post: Mariusz W.

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości