Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Jaka praca na kolei? - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: TECHNICZNA STRONA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-95.html)
+--- Dział: NAUKA I PRACA NA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-19.html)
+--- Wątek: Jaka praca na kolei? (/thread-4196.html)

Strony: 1 2


Jaka praca na kolei? - Spark20 - 09.04.2014

Witam!
Mam 16 lat i myślę nad pójściem do Technikum nr 4 w Sosnowcu na kierunek technik transportu kolejowego. Niestety mam wadę wzroku -1 w obu oczach i noszę okulary. Domyślam się, że maszynistą nie mogę zostać :-( Stąd moje pytanie: jaką pracę na kolei mogę dostać po skończeniu tego technikum i z moją wadą wzroku?


- rustsaltz - 09.04.2014

Możesz brudzić się za marne pieniądze na warsztacie, o ile oczywiście Cię przyjmą. Wtedy raczej specjalność ruchowa jest mało przydatna. Możesz oczywiście nieco zaryzykować i liczyć na korekcję wady wzroku, ale dobrze jest mieć coś w zanadrzu, bo możesz być tym ułamkiem populacji, która się na korekcję nie łapie.

Ja zostałem maszynistą mając w Twoim wieku wadę -3, -4, więc głowa do góry Wink. A, jeszcze jedna kwestia: jeżeli nosisz okulary -1 to polegniesz, jeżeli jesteś dalekowidzem prawie na pewno przejdziesz badania.


- Spark20 - 09.04.2014

Dlaczego ''polegnę'' nosząc okulary -1 ? (Jestem krótkowidzem)


- rustsaltz - 09.04.2014

Bo żaden lekarz nie podbije Ci badań wstępnych na maszynistę w okularach. Na warsztat owszem, ale możesz mieć problem ze znalezieniem pracodawcy, bo raczej zatrudnia się z myślą o szkoleniu.


- Spark20 - 09.04.2014

Czyli jednak maszynista odpada :-( A jak wygląda np. praca dróżnika


- rustsaltz - 09.04.2014

W okularach odpadają wszystkie związane z ruchem.


- Spark20 - 09.04.2014

A jeśli pojawiłbym się na badanich bez okularów to miałbym jakieś szanse mając taką wadę?


- jarząbek019 - 09.04.2014

Zatajanie chorób wiąże się z konsekwencjami prawno-karnymi.


- Spark20 - 09.04.2014

Widzę, że nie mam nawet co myśleć o tej szkole. Szkoda bo to bardzo utrudni mój wybór szkoły, a poza tym zostanie maszynistą zawsze było moim marzeniem ;-) Dziękuję za poinformowanie mnie, że nie nadaję się do tego, bo jeszcze niepotrzebnie poszedłbym do tego technikum :-) Pozdrawiam!


- jarząbek019 - 09.04.2014

Ja bym nie rezygnował, jeśli Cię tam przyjmą i nie przejdziesz badań to zawsze masz drugi i trzeci wybór. Nie rezygnuj. Spróbować nie można a wręcz trzeba.


- rustsaltz - 10.04.2014

Spark20 napisał(a):A jeśli pojawiłbym się na badanich bez okularów to miałbym jakieś szanse mając taką wadę?
Nie przeczytasz tablicy z wadą -1.

Cytat:Szkoda bo to bardzo utrudni mój wybór szkoły, a poza tym zostanie maszynistą zawsze było moim marzeniem
Jeżeli poważnie o tym myślisz, to raczej rozważ opcję technikum elektrycznego albo mechanicznego (mechatronicznego). Korekcję raczej zrobisz, poza tym w ciągu 4 lat może Ci się kolej odwidzieć i zostaniesz na lodzie. Inna rzecz, że sprawy ruchu i zabezpieczenia nie są tak istotne dla maszynisty jak dla dyżurnego, natomiast mając solidne podstawy ogarniesz budowę lokomotyw, co jest zdecydowanie trudniejsze. No i zawsze możesz pomyśleć o pracy w firmie produkującej tabor.

Nie chcę nikogo absolutnie obrażać, ale patrząc na kolegów po kolejówce w Sosnowcu mam dość mieszane uczucia na temat tej szkoły.

Ja osobiście jestem elektrykiem z wykształcenia i uważam, że szkoła dała mi dobre podstawy do pracy na kolei.


- kolejooorz - 10.04.2014

rustsaltz napisał(a):Nie przeczytasz tablicy z wadą -1.
A co jeśli ma się szkła kontaktowe ? Sprawdzają to ? :-P


- rustsaltz - 10.04.2014

Okulista widzi na pierwszy rzut oka. Pierwsze pytanie, które pada na wejściu jest właśnie o okulary albo soczewki. Jeżeli masz, każą zdejmować. Jeśli okłamiesz, a wyjdzie w gabinecie to masz mało przerąbane, bo tylko badań nie przejdziesz dokąd lekarz nie odejdzie na emeryturę, jeżeli wyjdzie przy wypadku pójdziesz siedzieć.


- Spark20 - 10.04.2014

Dzięki za porady, ale będę musiał zrezygnować z zawodu maszynisty (i tej szkoły), bo jeżeli korekcja wzroku to jedyna możliwość na to, to nie 'widzi mi się' robienie tego.


- DamianT - 11.04.2014

rustsaltz napisał(a):Nie przeczytasz tablicy z wadą -1.

Nikt mi nie wmówi, że wszyscy starsi pracownicy na nastawniach mają wzorowy wzrok... A ilu nosi okulary...