Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei
Prędkość szlakowa - Wersja do druku

+- Forum Kolejowe - dla fanów i miłośników kolei (https://www.forumkolejowe.pl)
+-- Dział: TECHNICZNA STRONA KOLEI (https://www.forumkolejowe.pl/forum-95.html)
+--- Dział: INFRASTRUKTURA I RUCH KOLEJOWY (https://www.forumkolejowe.pl/forum-66.html)
+---- Dział: STEROWANIE RUCHEM KOLEJOWYM (https://www.forumkolejowe.pl/forum-67.html)
+---- Wątek: Prędkość szlakowa (/thread-2795.html)

Strony: 1 2


Prędkość szlakowa - maszynista - 03.10.2012

Witam.
Mam pytanie dotyczące prędkości szlakowej. Linia 274 Jelenia Góra-Wrocław Gł. Modernizacja w trakcie. Na zmodernizowanym torze widziałem wskaźnik W27 pozwalający na jazdę z prędkością 120 km/h. Na czole budyń-nie ma problemu z osiągnięciem takiej prędkości, ale jechaliśmy równe 100 km/h. Z niepotwierdzonych źródeł dowiedziałem się, że 120 km/h jest tylko dla SA i lekkich SZT. Normalne składy mają jechać 100 km/h.
Czy to nieporozumienie z tą różnicą prędkości?


- jarząbek019 - 03.10.2012

Może TLKi mają w rozkładzie na tym odcinku 100km/h


- maszynista - 03.10.2012

Wątpię-im szybciej tym lepiej. PKP IC wykorzystałoby możliwość szybszej jazdy. PR-jednostki jechały też 100 km/h (widziałem na liczniku z pierwszego przedsionka przy otwartych drzwiach maszynisty). Jednostki mają 110 km/h. Jechaliśmy równe 100 km/h, a byliśmy opóźnieni o 20 min. Gdyby można byłoby jechać 120 km/h na pewno jednostką pojechałoby się 110 km/h (prędkość konstrukcyjna) dla nadrobienia opóźnienia.


- Lolek - 03.10.2012

Jak ma w rozkładzie 100 km/h to nawet jak ma opóźnienie to nie może jechać szybciej.


- maszynista - 03.10.2012

Wątpię, czy jest taka prędkość rozkładowa-po co 100 km/h kiedy można 120 km/h? To zwiększenie atrakcyjności (szybciej) połączenia.


- rustsaltz - 03.10.2012

Bo rozkład stary i nikt nie aktualizuje na kilka miesięcy.


- Tomasz K. - 03.10.2012

Bo inna prędkość na szlaku jest dopuszczalna dla towarowych, inna dla EZT/składów, a jeszcze inna dla autobusów szynowych.


- maszynista - 03.10.2012

Czyli można interpretować wskaźnik W27-prędkość 120 km/h (tylko dla SA/lekkie SZT)??
Przecież linii nie modernizuje się dla SA/SZT do takiej prędkości (SA/SZT po tej linii nie jeżdżą).


- Mika - 03.10.2012

Na wskaźniku jest wskazana największa dopuszczalna prędkość.


- Mariusz W. - 03.10.2012

Nie wszystkie EN57 i EN71 maja prędkość maksymalną 110 km/h. Niektóre z nich mają Vmax=100 km/h. Z tego powodu kibelki zazwyczaj trasuje się na 100 km/h, aby nie było drobnych opóźnień, jeżeli akurat się trafi taki, co więcej jak 100 km/h nie może jechać.


- Dozer - 04.10.2012

Jeżeli ma rozkładową 100 i jechałby po CMK z EP09, to wraz będzie musiał trzymać się swojej prędkości rozkładowej.


Re: Prędkość szlakowa - semaforek - 04.10.2012

maszynista napisał(a):Mam pytanie dotyczące prędkości szlakowej. Linia 274 Jelenia Góra-Wrocław Gł. Modernizacja w trakcie. Na zmodernizowanym torze widziałem wskaźnik W27 pozwalający na jazdę z prędkością 120 km/h. Na czole budyń-nie ma problemu z osiągnięciem takiej prędkości, ale jechaliśmy równe 100 km/h. Z niepotwierdzonych źródeł dowiedziałem się, że 120 km/h jest tylko dla SA i lekkich SZT. Normalne składy mają jechać 100 km/h.
Podejrzewam że tam jest drogowa 120km/h i pod nią trasowane są pociągi, natomiast może tam obowiązywać jakieś czasowe zwolnienie do 100km/h ze względu na nieustabilizowanie się toru.

Co do tego co zostało powiedziane na temat prędkości. Jeszcze nie widziałem żeby na szlaku gdzie prędkość wynosi powyżej 80km/h była inna wartość dla szynobusów i dla pozostałych. Zwykle jeśli jest ustalone 120km/h to pociągu na składach wagonowych trasuje się na 120km/h, a kible na 100km/h. Niektóre kible mimo dopuszczenia do 110km/h potrafią jechać ledwo 100, dlatego taka jest praktyka na kolei. Są nieliczne szlaki i pociągi gdzie kible trasuje się na 110km/h.


- maszynista - 04.10.2012

Czyli po zakończeniu modernizacja (ustabilizowanie się toru lub inne prace) do Wrocławia Głównego z Jeleniej Góry pojedziemy z prędkością 120 km/h. Oczywiście łuków i miejscowych zwolnień nie liczę.
Będziemy (transport kolejowy) najszybszym środkiem transportu do Wrocławia Gł.


Re: Prędkość szlakowa - RysiekChaszcz - 05.10.2012

semaforek napisał(a):...... Jeszcze nie widziałem żeby na szlaku gdzie prędkość wynosi powyżej 80km/h była inna wartość dla szynobusów i dla pozostałych.....
Nie masz racji ;-D
Poniżej dwa wycinki tabel dopuszczalnych prędkości szlakowych. Porównaj sobie.

[Obrazek: predkosci.gif]


Jeżeli kogoś interesują całe wykazy proszę o info na priv z podanym adresem e-mail to wyślę.


- maszynista - 05.10.2012

Z tego co widzę SA jadą wolniej niż składy wagonowe-tam gdzie 130 km/h SA mają 120 km/h. Nie wiem dlaczego. SA są dużo lżejsze.
I co to jest Autobus Szynowy-definicja. Nie ma pojazdu trakcyjnego o nazwie Autobus Szynowy. Są za to SWS-Spalinowy Wagon Silnikowy oraz SZT-Spalinowy Zespół Trakcyjny.
Jeżeli SA135 jest Autobusem Szynowym to co powie się na SA134?
Czy 3xSA136 też weźmiemy za Autobus Szynowy?