Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filmy "instruktażowe"
#1
Co rusz na kanale youtube pojawiają się filmiki, powiedzmy sobie - "instruktażowe",  które próbują objaśniać kolej i jej działanie. Pomysł zacny i ciekawy, gdyby nie to, że w tych filmikach pojawiają się czasami totalne bzdury, dlatego też należy do nich podchodzić z dużym sceptycyzmem i weryfikować przedstawiane materiały. Oto jeden z nich: https://www.youtube.com/watch?v=ev3ExZ-02Ic 
Prawda jest zupełnie inna, niż to pokazano na filmie. Rozprucie zwrotnicy polega na tym, że zestaw kołowy W PIERWSZYM MOMENCIE NACISKA NA IGLICĘ ODSUNIĘTĄ (bo taka jest konstrukcja zestawów kołowych oraz konstrukcja samej zwrotnicy), CO POWODUJE OTWARCIE ZAMKNIĘCIA NASTAWCZEGO I DOPIERO WTEDY JEST MOŻLIWE PRZEŁOŻENIE IGLIC. Gdyby przyłożyć nacisk TYLKO na iglicę dosuniętą (próba wciśnięcia się obrzeża koła) - NIGDY NIE DOJDZIE DO PRZEŁOŻENIA ZWROTNICY, bo nie pozwoli na to ZAMKNIĘCIE NASTAWCZE. Co się w takim razie stanie? Albo nastąpi wykolejenie taboru (lekkiego), albo uszkodzenie (zniszczenie) zamknięcia nastawczego. Przy okazji należy zwrócić uwagę na mylenie pojęć - ROZJAZD jest kolejową budowlą techniczną (konstrukcją szynową) i trudno mówić o jego położeniu, które jest ustalone w momencie zabudowy; mówimy o położeniu ZWROTNICY (zwrotnic w rozjeździe krzyżowym podwójnym). Podobnie jest ze zjawiskiem rozprucia ZWROTNICY, a nie ROZJAZDU.
Odpowiedz

#2
Jakoś nie widzę, żebyś podzielił się tymi informacjami w komentarzu pod filmem, więc trochę średnio rozumiem sens Twojego wpisu - autor nadal będzie popełniał błąd, a przecież to chcielibyśmy wyeliminować, prawda?
Odpowiedz

#3
Strzał kulą w płot i niepotrzebne złośliwości. Film obejrzałem rok temu i przekazałem autorowi swoje uwagi do tych błędnych informacji 06.02.2022, 13:29 bezpośrednio na jego profil w messengerze, niestety, autor nie raczył odpowiedzieć do dnia dzisiejszego.
Odpowiedz

#4
Akurat nie miałem zamiaru być złośliwym, ale nie mam jak tego udowodnić. Jeśli takie uwagi zostały przekazane, to nie mamy o czym rozmawiać i pierwotny wpis jest jak najbardziej zasadny.
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.