Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tabliczki przystankowe PKS Myślibórz
#1
Udostępniam zbiór zdjęć tabliczek przystankowych z rozkładem jazdy, stosowanych w Przedsiębiorstwie Państwowej Komunikacji Samochodowej w Myśliborzu, po prywatyzacji działającym jako Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Myśliborzu Sp. z o.o.

Udostępniam je, gdyż są jedyne w swoim rodzaju i chyba nigdzie w Polsce nie ma już podobnych, ręcznie wykonywanych.

Mimo, że tabliczki są wykonywanie ręcznie, są bardzo estetyczne i czytelne – nierzadko lepiej niż rozkłady drukowane. Są odporne na warunki pogodowe i wandalizm. Potrafią przetrwać 8-10 lat i wciąż być w pełni czytelne. Ich wadą uwypuklaną w obecnych, niestabilnych okolicznościach, są trudności z aktualizacją.
PKS Myślibórz stosuje takie tabliczki co najmniej od połowy lat 1990. – do tego czasu sięgam pamięcią. Wciąż jest to ten sam styl pisma, więc wykonuje je ta sama osoba. Całkiem możliwe, że ten sposób wykonywania tabliczek przystankowych sięga jeszcze Polski Ludowej.
PKS Myślibórz umieszczał te tabliczki na całym swoim obszarze działania. Po prywatyzacji Państwowej Komunikacji Samochodowej w dalszym ciągu była zachowana rejonizacja, stąd na tabliczkach są też połączenia innych przedsiębiorstw PKS.
Ostatnia całościowa wymiana tabliczek miała miejsce prawdopodobnie w 2013 roku. Ot tego czasu tabliczki wymieniano doraźnie, a tak to aktualizowano przez wydrapywanie lub zamalowywanie godzin albo, co rzadkie, przez dopisywanie godzin. O ile w ogóle aktualizowano.


Obecnie PKS Myślibórz zaniechał ich aktualizacji i umieszczania nowych z racji ograniczenia działalności. Prawdopodobnie ostatnie nowe tabliczki wykonano i powieszono w marcu 2019, po prośbie Urzędu Gminy Górzyca Odrzańska w związku z wymianą przez gminę wiat przystankowych.

Tabliczki znikają w związku z przebudową przystanków lub likwidacją połączeń. Wg stanu na październik 2021, PKS Myślibórz wykonuje 27 połączeń własnych i 65 połączeń szkolnych otwartych dla gromad Myślibórz, Dębno Lubuskie, Chojna Szczecińska i Choszczno.

Ponieważ są to już jedyne w swoim rodzaju tabliczki z rozkładem jazdy i jest ich coraz mniej, postanowiłem od 2019 roku je uwieczniać na zdjęciach oraz zbierać znalezione zdjęcia. Łukasz „Luke” nadesłał swoje zdjęcia z 2011 roku i kilka z 2016 roku
Szczegółowy opis poszczególnych zdjęć, z datami wykonania, w załączonym pliku tekstowym.

Łącze: https://disk.yandex.ru/d/UudcMIYiDnnaTg
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.