Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[GOP}Komunikacja zbiorowa w GZM
#1
Uchwałę intencyjną ws. przekazania z początkiem 2019 r. wszelkich praw i obowiązków na rzecz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) podjęło we wtorek zgromadzenie Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP).

Istniejący od ponad ćwierćwiecza, zrzeszający obecnie 29 gmin KZK GOP to największy z trzech dotychczasowych organizatorów komunikacji miejskiej w centralnej części woj. śląskiego. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej przez rząd specjalnie dla regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych przez blisko 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.


Szczegóły: TransInfo 
Odpowiedz

#2
No dobrze, a jakie będą praktyczne zmiany? Poza nowym logo, oczywiście....
Odpowiedz

#3
Zmiany zaczynają być widoczne już od początku tego roku. Po pierwsze, wspólny bilet KZK GOP i MZK Tychy. Po drugie, co prawda bilety jednorazowe nie potaniały, jednak zwiększono czas przejazdu odpowiednio z 15 do 20 min. na bilecie za 3,20zł, z 30 do 40 min. na bilecie za 3,80 zl., oraz z 60 do 90 min. na bilecie za 4.80 zl. Od marca ma być jeszcze bardziej uproszczona taryfa. Znikną bilety kilometrowe, oraz miesięczne i kwartalne na określoną liczbę przejazdów. Zlikwidowany zostanie podział biletów okresowych na tramwajowe, autobusowe i tramwajowo-autobusowe. Będzie jedna prosta taryfa, dwa rodzaje biletów okresowych - na jedno miasto lub całą sieć. Poza tym bilety krótko i długo okresowe mają potanieć. Od stycznia został zlikwidowany obowiązek każdorazowego odbijania karty ŚKUP dla posiadaczy biletów okresowych na nieograniczoną ilość przejazdów.
W przyszłości rozkłady jazdy będą układane przez osoby do tego powołane z danego miasta (gminy). a nie jak dotychczas przez KZK GOP. Planowana jest także kolej metropolitarna. Już są przygotowania do ogłoszenia przetargu na zakup do tego celu taboru kolejowego.
Odpowiedz

#4
Czekaj czekaj, bo mało wypiłem, a już mi się pi*rdoli. To, że wywalili bilety kilometrowe, osobne bilety autobusowe i tramwajowe itd. to rozumiem, bo to zrobić trzeba było od razu jak się pojawiło (co prawda taryfa "z metra cięta" była przydatna w przypadku zawieszenia się ŚKUPy na przystanku początkowym). Ale kolej metropolitalna i osobny tabor? To już KŚ nie dało się w to wrobić? Gdzie i po co ma to jeździć?

P.S. Czy spółka będzie szukała maszynistów i jakie proponuje stawki? Wink
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#5
(25.01.2018, 22:38)rustsaltz napisał(a): Ale kolej metropolitalna i osobny tabor?
Teraz każda gmina chce mieć własną kolej, koniecznie o nazwie "metropolitalna" Big Grin . Jobs for the boys....
Odpowiedz

#6
Panowie to nie tak. Metropolia kupuje tabor, ale przewoźnikiem nadal będą Koleje Śląskie. Jak znajdę artykuły na ten temat, to tutaj wrzucę. Być może mogłem coś źle zrozumieć, ale wychodzi na to że w zamian za tabor Koleje Śląskie miałyby honorować bilety komunikacji miejskiej na terenie metropolii.
Odpowiedz

#7
(25.01.2018, 22:44)kazio napisał(a):
(25.01.2018, 22:38)rustsaltz napisał(a): Ale kolej metropolitalna i osobny tabor?
Teraz każda gmina chce mieć własną kolej, koniecznie o nazwie "metropolitalna" Big Grin . Jobs for the boys....

Na nazwe Metropolitalna to trzeba zasłużyć.. i poczekać na ustawę Wink Z tego co wiem to na razie mamy jedną metropolie a Warszawka i 3miasto są w planach.. będą nazwy Metropolitalna, Trojmiejska, Stoliczna, Podstoliczna, Sakralna w Toruniu itd.. ?
"Im dłużej żyjemy,tym życie więcej nam odbiera,niż daje"
Odpowiedz

#8
@PeKaP, jesteś bardzo nie na bieżąco. Od lipca ubiegłego roku istnieje coś takiego jak Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia https://pl.wikipedia.org/wiki/Górnośląsk...Metropolia i o tym tu mowa Tongue
Odpowiedz

#9
(26.01.2018, 09:19)Adams napisał(a): @PeKaP, jesteś bardzo nie na bieżąco. Od lipca ubiegłego roku istnieje coś takiego jak Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia https://pl.wikipedia.org/wiki/Górnośląsk...Metropolia i o tym tu mowa Tongue

Przecież wiem o tym, mam na myśli że inne regiony czekają na tą ustawę...
"Im dłużej żyjemy,tym życie więcej nam odbiera,niż daje"
Odpowiedz

#10
Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii apeluje o budowę dodatkowych torów kolejowych na odcinku Będzin-Katowice-Tychy. Przypomina on obietnice budowy kolei metropolitalnej.

Szczegóły: Twoje Zagłębie
Odpowiedz

#11
To będzie musiał wysiedlić mieszkańców w kilku miejscach Wink
"Im dłużej żyjemy,tym życie więcej nam odbiera,niż daje"
Odpowiedz

#12
Projekt dodatkowych torów na odcinku Katowice-Będzin przewijał się już kilka(naście) razy przez ostatnie dwie dekady, szkoda że nie przewidziano go w projekcie modernizacji dworca w Katowicach. Niemniej wysiedlać nikogo nie trzeba będzie, ofiarą paść może najwyżej podjazd z Szabelni do Szopienic Północnych Big Grin Zresztą kasy nie będzie i modernizacji też nie Tongue
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#13
Pisaliście o trasie Będzin-Tychy a więc bez wysiedleń by się nie obeszło a już na pewno nie bez wykupienia gruntów a mam na mysli m.in. Podlesie, Kopaniny, Zaopusta ..także ta koncepcja nigdy nie będzie realna tak jak kilkupasmówka do samego  Zakopca
"Im dłużej żyjemy,tym życie więcej nam odbiera,niż daje"
Odpowiedz

#14
Wspólny cennik dla biletów dobowych, tygodniowych, miesięcznych i kwartalnych. Przed nami kolejny etap komunikacyjnej rewolucji w metropolii. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 kwietnia.
Rewolucja komunikacyjnego w metropolii trwa w najlepsze. Zmiany, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia, mają ułatwić mieszkańcom podróż komunikacją publiczną. – Po wprowadzeniu wspólnych biletów jednorazowych, przed nami ciąg dalszy komunikacyjnej rewolucji, sprawiającej, że podróżowanie komunikacją miejską po metropolii będzie jeszcze prostsze. Od 1 kwietnia zaczną obowiązywać nowe, wspólne bilety okresowe – zapowiada Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Szczegóły:  Twoje Zagłębie

Wszystko fajnie się zapowiada, ale przy okazji tej rewolucji zapomniano o naprawieniu kardynalnego błędu, jakim jest przywrócenie papierowych wersji biletów krótkoterminowych (24, 48 i 72 godzinnych). GOP jest chyba jedynym regionem w Polsce, gdzie tego typu bilety są kodowane wyłącznie na karcie, która w dodatku sama w sobie jest płatna.
Odpowiedz

#15
(22.02.2018, 21:24)Adams napisał(a): tego typu bilety są kodowane wyłącznie na karcie, która w dodatku sama w sobie jest płatna.
Chodzi o kartę ŚKUP? Jeśli tak, to spersonalizowana jest bezpłatna, a za niespersonalizowaną płaci się zwrotną kaucję, czyli w zasadzie tez jest za darmo.
https://portal.kartaskup.pl/web/10180/66
OdpowiedzPodobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Komunikacja Miejska w Krakowie Adams 89 54 711 9 godzin(y) temu
Ostatni post: SAP102
  Bydgoszcz - Komunikacja Miejska SAP102 4 2 514 22.06.2024, 20:58
Ostatni post: SAP102
  Komunikacja miejska a natrętni mieszkańcy Gżągal 8 7 164 09.03.2019, 15:19
Ostatni post: SAP102
  [Toruń] Komunikacja miejska ET40 6 6 528 10.03.2018, 15:26
Ostatni post: ET40
  [Włocławek] Komunikacja miejska ET40 7 7 608 09.03.2018, 16:23
Ostatni post: ET40

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.