Ankieta: Którą konwencję określenia linii kolejowej preferujesz (na przykładzie linii Warszawa Zach. - Kraków Gł.)?
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
linia nr 8
35.29%
12 35.29%
LK 8
5.88%
2 5.88%
D29-8
35.29%
12 35.29%
SRJP 110
2.94%
1 2.94%
tabela 110
0%
0 0%
linia 110 (w domyśle tabela SRJP)
5.88%
2 5.88%
ósemka
14.71%
5 14.71%
stodziesiątka
0%
0 0%
Razem 34 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konwencje numeracji linii
#1
Zastanawia mnie nieco uparte stosowanie przed każdym numerem linii kolejowej starego symbolu wykazu linii D29. Czemu miałoby to służyć?

Kiedyś byłem uświadamiany przez znajomego, że to dla doprecyzowania, że chodzi o numer z wykazu, a nie SRJP, bo wielu MK nimi operuje. Tylko że tam są numery tabel, a nie linii - zatem jedynym numerem linii kolejowej jest ten podany dawniej w D29, a obecnie w Id-12. A SRJP chwilowo nie istnieje, podobnie jak D29 nadal dopisywane do numerków, przez co otrzymujemy nieczytelne potworki jak wyliczenie:

D29-8, D29-61, D29-73, D29-75

Natomiast MK, który określa linię numerem tabeli rozkładu, jest moim zdaniem tylko miłośnikiem jeżdżenia pociągami, a nie kolei w ogóle, bo wówczas dążyłby do choć odrobiny fachowej wiedzy, w tym o oficjalnej numeracji linii. Jeśli chcemy ich koniecznie używać, moim zdaniem powinno się właśnie wtedy precyzować, że chodzi o SRJP, a w przypadku numerów z Id-12 nie jest konieczne doprecyzowanie. Ciekaw jestem, co tutejsi Forumowicze sądzą, dlatego zapraszam do udziału w ankiecie - dla ułatwienia decyzji można wybrać do 3 odpowiedzi ;-)

P.S. Skoro już chcemy precyzować, że chodzi nam o D29, a nie SRJP, to może jeszcze sprecyzujmy, o które wydanie D29 nam chodzi, bo kilkadziesiąt lat temu były zmiany w numeracji, a jeszcze wcześniej obowiązywał plan kilometrowania z jeszcze inną numeracją :-P
Inż. bud. kol., rowerzysta szynowy
Kanał YouTube
Strona prywatna
Odpowiedz

#2
Ja sam mam z tym problemy i mylę niektóre linie lub nawet jak wiem jaką linię mam na myśli, to nie pamiętam jej numeru. Powinno to być proste i przejrzyste, tak jak numeracja dróg. Mówiąc na przykład krajowa "11"" ludzie wiedzą, że chodzi o drogę z Bytomia do Kołobrzegu, mówięc krajowa "5" to Gdańsk - granica z Czechami itd.
Tak samo powinno być z liniami kolejowymi. Nie ma sensu używać tego D29. Lepiej używać, tak jak ja zaznaczyłem w ankiecie linia nr "272". Tak samo nie mieszać tego z numerami, które są w rozkładach jazdy.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#3
Ja się przyznam, że akurat więcej numerów linii kojarzę niż dróg :lol:
Inż. bud. kol., rowerzysta szynowy
Kanał YouTube
Strona prywatna
Odpowiedz

#4
Może właśnie drogi, dlatego że się nie zmieniają od lat to są łatwiejsze w zapamiętaniu przynajmniej dla mnie.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#5
Ja wole D29-8, od zawsze używałem takich oznaczeń. Jedno jest pewne unifikacja byłaby korzystna.
Odpowiedz

#6
Osobiście staram się używać zwrotu "linia kolejowa nr 271" zamiast odwoływania się do D29. Wielu miłośników, co wynika z mojej obserwacji, czuje się bardziej "pro", gdy doda przedrostek D29 ;-)

Sam nie znam zbyt wielu oznaczeń numerów linii, operuję głównie nazwami korytarzy transeuropejskich + kilkoma numerami właściwymi. Wychodzę z założenia, że jak numeru potrzebuję to sobie go po prostu znajdę.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#7
Fakt, to trochę szpanerskie:
- Ej, ziom, wiem, co to D29. Od teraz będę zawsze używał, cieniasy będą wymiękać jak coś napiszę ;-D
- A wiesz co to R146, D830, D972 albo WTB-E10 :?
- :-O
Inż. bud. kol., rowerzysta szynowy
Kanał YouTube
Strona prywatna
Odpowiedz

#8
hmm, ja używam "D29" i nie uważam, że tym szpanuję Tongue Dla mnie po prostu zawsze było to podstawowym oznaczeniem linii kolejowych.
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz

#9
tw_kolejofil napisał(a):- Ej, ziom, wiem, co to D29. Od teraz będę zawsze używał, cieniasy będą wymiękać jak coś napiszę
- A wiesz co to R146, D830, D972 albo WTB-E10

Zamiast napinać się kto jest szpaner, a kto posiada faktycznie dużą wiedzę, proponuję podzielić się tą wiedzą o R146 i D972 i napisać artykuł na ten temat (albo krótki, treściwy wpis do naszego FAQ! - zostanie oznaczony specjalną kategorią "dla zainteresowanych"). Niektórzy mogą się z niego też dowiedzieć, co to jest (było) D29 i skąd taki zapis.
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#10
Do FAQ takie coś się raczej nie nadaje. Encyklopedia myślę, że będzie najlepszym rozwiązaniem.
Zapraszam na swój kanał YouTube: http://www.youtube.com/user/MrPitagoras1989
Odpowiedz

#11
Może i słusznie, zagalopowałem się trochę. FAQ trzeba utrzymywać w prostocie.
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#12
Nikt się nie napina, ja się tylko całkiem dobrze bawię w tym towarzystwie ;-) Jak znajdę chwilę, to coś skrobnę, tylko wolałbym do tego zebrać jeszcze więcej numerków, a to wymaga pogrzebania.
Inż. bud. kol., rowerzysta szynowy
Kanał YouTube
Strona prywatna
Odpowiedz

#13
A co powiecie na zapis „D30-822”?
Przez jakiś czas łącznice i tory łączące znajdowały się w osobnym wykazie. Dlatego uważam, że stosowanie tego typu zapisu jest zbyteczne. „Linia nr 8”, „łącznica nr 822” i „tor łączący nr 982” w zupełności wyczerpują sprawę.
Odpowiedz

#14
Zapis "D29-xxx" stosuję w internecie, na forach itp. bo jest szybciej to napisać, niż: "linia kolejowa numer".
Jak ktoś przy spotkaniu mówi, że "coś lata na D29-8" to śmiać mi się chce Wink
PKP jest 'spoko' - lubisz to? :)
Odpowiedz

#15
loony napisał(a):Zapis "D29-xxx" stosuję w internecie, na forach itp. bo jest szybciej to napisać, niż: "linia kolejowa numer".
Zawsze można zapisać „linia 8”. „Kolejowa” i „nr” w domyśle, bo nic innego nie może być.
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Likwidacja linii Bojanowo - Góra. Ruch drezynowy szansą na uratowanie linii? mikrobart 82 37 039 14.04.2015, 21:14
Ostatni post: sm31-131

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.