Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Umarła stacja Jaworzno i linia 126
#1
Witam chciałem napisać parę słów o rejonie z którego pochodzę i w którym sie wychowuję.
Jaworzno jest to miasto na skraju województwa śląskiego. Przy granicy z Małopolską(niegdyś woj. Małopolskie). Kolej do Szczakowej (dzielnica Jaworzna kiedyś samodzielne miasto) dotarła już w 1847 roku, kilka lat później jeżdżono do Wiednia przez Chrzanów, ale połączenie kolejowe Chrzanowa ze Szczakową przez Jaworzno powstało dopiero w roku 1900. Odcinek torów od Szczakowej do Chrzanowa miał 22,5 km. Ta sama linia łączyła jeszcze Chrzanów z Bolęcinem, prowadząc przez Pogorzyce i Płazę. Ten odcinek miał 7 km. Całość stanowiła linię kolejową nr 126.
Do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku kursowały tamtędy liczne pociągi towarowe i osobowe. W latach siedemdziesiątych pociągi osobowe kursowały 6 razy na dobę. Pierwszy wyjeżdżał z Chrzanowa o 4.45 a ostatni o 21.50. Z linii tej bardzo często korzystali uczniowie dojeżdżający z Jaworzna do chrzanowskich szkół średnich. Dla wielu było to dogodne połączenie przy wyjazdach turystycznych do Suchej Beskidzkiej i dalej. Dopuszczalna prędkość pociągów na tej trasie wynosiła 50 km/h, ale jeździły one znacznie wolniej, przynajmniej tak przejazdy zapamiętało wielu pasażerów.
Linia została zlikwidowana w 1981 roku. Prawdopodobnie z byt małego ruchu. Na miejscu w.w. lini powstała teraz nowoczesna droga krajowa. Przez co stary dworzec Jaworzno został zostawiony na pastwę złomiarzy itp... Miasto nie chce z tym nic zrobić, jedyne z tego co się orientuje to to planują na nie wielkim kawałku nasypu zrobic linie tramwajową. Prawdopodobnie tak samo skończy dworzec Jaworzno Ciężkowice i Szczakowa, tam pociągi jeszcze kursują (linia Katowice-Kraków) jednakże dworce cały czas niszczeją zamknięte od kilku lat i rozkradane. Dla zainteresowanych przesyłam amatorską stronkę poświęconą właśnie kolei w Jaworznie. Pozdrawiam Kuba
Stronka
Odpowiedz

#2
Cytat:Prawdobodopnie tak samo skończy dworzec Jaworzno Ciężkowice i Szczakowa, tam pociągi jeszcze kursują (linia Katowice-Kraków) jednakże dworce caly czas niszczeją zamknięte od kilku lat i rozkradane.
A w Szczakowej SOKiści siedzą xD

Samo miasto też zresztą działa na niekorzyść tej części miasta :/
Pozdrawiam ;-)
Odpowiedz

#3
Wczoraj jadąc samochodem po obwodnicy miasta(linia 126) zauważyem bardzo przykry widok, a mianowicie rozbiórkę budynku stacji Jaworzno. Tutaj link do galerii. :-(
Kolejowe Jaworzno Lubisz To ?
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.