Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Thread Contributor: DonioXPraca w kolei, jaka szkoła ?
#1
Lightbulb 
Witam, jestem uczniem 3 klasy gimnazjum i moją pasją jest właśnie kolej i chciałbym zostać maszynistą.
Stoję właśnie przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, dlatego tutaj piszę Smile
Mam do wyboru dwie szkoły:
1. technikum - kierunek technik transportu kolejowego  (Szkoła podpisała niedawno umowę z "gościem" ze spółki PKP CARGO i jest tam również gwarantowana praca po osiągnięciu odpowiedniej średiej) Smile
2. technikum - kierunek technik mechanik - wygodniejsza szkoła pod względem odległości od domu
Szkoła pierwsza jest dwa miasta dalej ode mnie co wiąże się z czasem dojazdu do takiej szkoły, natomiast szkoła druga jest bliżej.
Od dziecka jeżdżę na stację kolejowe, obserwuję pociągi i co się dzieję na torach, gram w realistyczny symulator kolei, czasami nagrywam różne przejazdy itd.
Proszę o odpowiedź i krótkie opisanie jak to wygląda (takie zatrudnianie się w takiej branży). 
Odpowiedz
#2
Teraz nie potrzeba żadnej szkoły kolejowej, żeby zostać maszynista. Temat walkowany milion razy.
Odpowiedz
#3
Teraz nie ale zanim kolega osiągnie wiek na zdobycie licencji maszynisty to może być różnie. Jeśli ktoś w wieku gimnazjum wiążę przyszłość z pracą na kolej to szkoła o tym profilu wydaje się być naturalnym i najlepszym wyborem.
Odpowiedz
#4
Problem w tym, że część techników to nie te technika, które były kiedyś i ich poziom nauczania jest naprawdę mizerny - pod względem technicznym, nie wspominając o przygotowaniu do matury. Jeżeli nauka Ci idzie bardzo dobrze, rób liceum, maturę, zgłębiaj wiedzę techniczną na własną rękę bo obecnie nie ma to żadnego znaczenia na kolei. A jeśli typowo chcesz mieć papier z zawodem, to wybierz porządne technikum, gdzie cisną z tematami technicznymi i przygotowują do matury.
Część powie, że niepotrzebnie kładę nacisk na maturę, ale ona w zasadzie otwiera furtki do ew. studiów. Być może nie zawsze będziesz jeździł pociągami, stąd dobrze mieć zawsze jakieś zaplecze związane z wykształceniem Wink
Odpowiedz
#5
Ja osobiście kończyłem szkołę kolejową. Kierunek "technik elektroenergetyk transportu szynowego". Zaraz po maturze i otrzymaniu dyplomu techinka zacząłem wysyłać CV do prawie każdej spółki kolejowej. Odpowiedź dostałem od bodajże 3 (w tym z jedna z propozycja pracy na warsztacie a dopiero później wysłali by mnie na kurs maszynisty) Także 2-3 tygodnie po szkole pracowałem już na kolei. Także nie byłbym taki pewny tego, że szkoły kolejowe nic nie dają. I dodam, że na rozmowie kwalifikacyjnej zapytali mnie czy zgadzam się na takie wynagrodzenie jakie mi proponują i w jakiej sekcji chciałbym pracować. Gdzie koledzy którzy przyszli z "ulicy" mieli zadawane pytania techniczne. A i pani dyrektor pogratulowała mi ukończenia szkoły kolowej Smile
Odpowiedz
#6
Ale widzisz, dostali tylko i wyłącznie pytania, nikt ich nie wykluczył na starcie, mieli szansę na rozmowie Big Grin
Odpowiedz
#7
Dzisiaj firmy zajmujące się transportem kolejowym biorą każdego kto przejdzie badania lekarskie i szybko się to nie zmieni, braki są bardzo duże na stanowiskach ruchowych więc z zawodu możesz być nawet koszykarz-plecionkarz XD. Masz badania oraz chęć do nauki to zaczniesz od warsztatu i skończysz np jako maszynista instruktor (może trochę przesadzam ale cóż, marzenia nie kosztują). Technikum kolejowe jeżeli masz blisko domu to warto skończyć ale jeżeli nie chcesz obciążać rodziców finansowo internatem itp to wybierz technikum elektryczne, mechaniczne lub mechaniczne.
Odpowiedz
#8
A ja będę się upierał przy tym, że pójście do technikum kolejowego to głupota, bo przez cztery lata sporo może się wydarzyć, od choroby po "odwidzenie się" kolei. Lepiej iść do dobrego technikum o stricte technicznym profilu (żeby to jakaś ekonomia czy ochrona środowiska nie była).
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz
#9
W szkołach kolejowych są różne kierunki , nie musisz po nich zostać tylko dyżurnym, maszynistą czy toromistrzem..po średniej szkole jak się tobie odwidzi to idziesz na studia zupełnie inne niż kolejowe i tyle
"Im dłużej żyjemy,tym życie więcej nam odbiera,niż daje"
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Praca na kolei - jak wygląda? Adrian77 4 1 894 10.10.2015, 07:15
Ostatni post: dva
  Jaka praca na kolei? Spark20 22 6 315 03.04.2015, 17:55
Ostatni post: skalt
  Praca maszynisty a szkoła euf17 1 1 101 28.08.2014, 08:19
Ostatni post: przem710
  Szkoła kolejowa WCE_Matel 0 1 340 28.07.2014, 23:42
Ostatni post: WCE_Matel
  Kierunek kształcenia a praca na kolei Szymon 32 5 298 31.03.2014, 22:06
Ostatni post: rustsaltz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości