Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Thread Contributor: KoniObrona konieczna w polskim prawie.
#1
Jak wiemy, Ministerstwo Sprawiedliwości miało się zająć zmianą lub poprawieniem prawa o obronie koniecznej, by było to z korzyścią dla osób broniących się przed atakiem sprawców.
Czy to się uda zmienić? Nie wiadomo.
Moim zdaniem, już wiele lat temu takie zmiany powinny być wprowadzone i dziwi mnie to, że jeszcze Ministerstwo Sprawiedliwości tego nie zmieniło.
Wcześniej i jeszcze nawet obecnie było tak, że często, prokuratorzy, jak i sędziowie bardzo chętnie oskarżali i skazywali osoby pokrzywdzone przez bandytów, że robiono z ofiar przestępców.
Oczywiście, w niektórych przypadkach, jak udowodniono, że to jednak nie było "przekroczenie granic obrony koniecznej", podczas napaści, SĄDY uniewinniały.
Jednak nie zawsze tak się działo.

Co o tym myślicie?
W dzieciństwie wychowywałem się na torach kolejowych szczecińskiego dworca i stąd pozostał sentyment do kolei.
W dzieciństwie również podróżowałem pośpiesznymi pociągami Polskich Kolei Państwowych.
Odpowiedz
#2
Powinni to rozszerzyć.
Odpowiedz
#3
Ministerstwo jest zajęte zawłaszczaniem wymiaru sprawiedliwości i przekazywaniem go w ręce ludzi „miernych, ale wiernych”. Na pozytywne zmiany w prawie (jakiekolwiek) nie ma już czasu.
Odpowiedz
#4
Czy ochroniarz nie posiadający licencji, chroniący np. jakiś magazyn zostaje napadnięty ma prawo zgodnie z nowelizacją na użycie gazu wobec napastników?
Odpowiedz
#5
Gaz pieprzowy można posiadać bez zezwoleń, nie jest bronią w rozumieniu przepisów. Użycie w przypadku obrony koniecznej – jak najbardziej.
Odpowiedz
#6
No tak tylko z drugiej strony można różnie interpretować słowo napadnięty. Czy np. włamanie się przez sprawcę do jakiegoś budynku przez wybicie okna lub wyłamanie zamka w drzwiach do budynku, którego akurat chroni stróż (ochroniarz nielicencjonowany), będzie traktowana jako obrona konieczna?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości