Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Thread Contributor: MichałKMichałoróżności
Pamiętajcie, że obywatele RP również mogą za darmo podróżować pociągami po Słowacji - wymaga to troszkę papierkowej roboty, nie mniej dla osoby często kółeczkującej powinno to być do załatwienia Wink
Pociągiem nad Zalew Szczeciński
Wysiadając bądź ostrożny na drodze, następny przystanek: Cmentarz Centralny
Odpowiedz
Dokładnie tak, uprawnienia do bezpłatnych przejazdów mają studenci i seniorzy. Jak pisałem kilka relacji temu, sam coś takiego sobie załatwiłem - można to zrobić na większości stacji, potrzebne jest tłumaczenie przysięgłe zaświadczenia z uczelni. Tzw. preukaz dostałem do przewidywanego końca studiowania. 

Słowacja. Wyprawa 2, cz. 6. Do Polski: Kosice - Zilina i dalej do Cieszyna przez Czeski Cieszyn (linie 180 i 127)
Ostatnio zakończyliśmy zaraz po przyjeździe do Koszyc, teraz czas na dalszą, ostatnią już część relacji w mojej drugiej wyprawy na Słowację. Tak jak teraz pomyśle, to do Tarnowa nie miałem zbyt daleko, bo zaledwie 178 kilometrów najkrótszą drogą. Wybrałem jednak bardziej karkołomny wariant - znaną mi już w większości linią 180 dotarłem do Żyliny, skąd udałem się do Czeskiego Cieszyna rychlikiem "Odra". Przy okazji zwiedziłem czeską i polską część miasta, przejechałem pociągiem z Czeskiego Cieszyna do Cieszyna, wieczorem wróciłem autobusem do Krakowa i pociągiem do Tarnowa. W sumie wyszło prawie 400 kilometrów samą koleją, do tego kawał drogi z Cieszyna do Krakowa, więc dobre trzy razy więcej niż najprostszą trasą.
[/url]
[url=https://michaloroznosci.blogspot.com/2018/01/sowacja-wyprawa-2-cz-6-do-polski-kosice.html]Więcej na blogu Michałoróżności


[Obrazek: DSCN5060.JPG]

[Obrazek: 4dfUTzF.jpg]

[Obrazek: DSCN5271.JPG]

Więcej na blogu Michałoróżności
Odpowiedz
Gorąco zapraszam do przeczytania kolejnej relacji, nie byle jakiej, bo odwiedziłem po pierwszy raz Węgry!
Słowacja i Węgry. Wyprawa 3, cz. 1. Koszyce - Miskolc - Koszyce
Nie mogłem się doczekać na kolejną trzydniową wyprawę kolejową na Słowację, więc w międzyczasie wymyśliłem jednodniową trasę. Przy okazji przetestowałem nowe połączenie autobusowe LeoExpress z Warszawy przez Kraków, Nowy Sącz, Poprad, Preszów i Koszyce do Budapesztu oraz W KOŃCU odwiedziłem Węgry. Popołudnia nie zmarnowałem i przejechałem się podtatrzańską elektricką. Do Polski wróciłem letnim autobusem Poprad - Zakopane. 
LeoExpress 28 sierpnia uruchomił nową linię autobusową, którą dokładniej opisałem we wstępie. Jest idealna by dotrzeć na Słowację na rano i zacząć zwiedzania lub cestovanie vlakiem - z Warszawy autobus rusza po 19:00, z Krakowa po północy, w Popradzie jest po 4:00 a w Koszycach ok. 5:30. Można było łatwo dostać bilety poniżej 30 zł,  przynajmniej na początku, więc szkoda było nie skorzystać z oferty. 
Tym sposobem o świcie 11 wrześnie zameldowałem się w Koszycach i po porannej toalecie oraz zakupie kawy udałem się do mojego pociągu. Od kilku lat kursują dwie pary pociągów (poranna i wieczorna) EC relacji Koszyce - Hidasnémeti - Miszkolc - Budapeszt), które stanowią jedyne kolejowe połączenie wschodniej Słowacji z Węgrami. Uruchomiono je kosztem osobówek przekraczających granicę między Slovenskim Novym Mestem a węgierskim miastem Sátoraljaújhely (ta nazwa swoją drogą spędza mi sen z powiek!). Coś za coś, przynajmniej można się w sensownym, choć w sumie jednak niezbyt powalającym, czasie dostać z tej części koleją za południową granicę.

Więcej na blogu Michałoróżności

[Obrazek: DSCN0020.JPG]

[Obrazek: DSCN0055.JPG]

[Obrazek: DSCN0114.JPG]

[Obrazek: DSCN0117.JPG]

[Obrazek: DSCN0116.JPG]

Więcej na blogu Michałoróżności
Odpowiedz
Słowacja i Węgry. Wyprawa 3, cz. 2. Koleje pod Tatrami
Po wizycie na Węgrzech rano, wczesnym popołudniem wróciłem na północ by zaliczyć podtatrzańskie linie kolejowe, tzw. elektrickę. Z rychlika z Koszyc wysiadłem w Štrbie na wysokości 895 m n.p.m.

Więcej na blogu Michałoróżności

[Obrazek: DSCN0155.JPG]

[Obrazek: DSCN0174.JPG]

[Obrazek: DSCN0277.JPG]

[Obrazek: DSCN0247.JPG]

Więcej na blogu Michałoróżności

Więcej na blogu Michałoróżności
Odpowiedz
Słowacja. Wyprawa 4, cz. 1. Zempliński "trójkąt": Kosice, Strazske, Cierna nad Tisou
Pora zacząć serię relacji z mojej kolejnej wyprawy na Słowację. Tym razem w trasie spędziłem 3 dni dni - 17-19 września - i odwiedziłem Słowację i Czechy. Po prawdzie przejechałem całą Słowację - wzdłuż i wszerz, a do Polski wróciłem przez Czechy. Zrobiłem w sumie prawie 1500 kilometrów, zaliczyłem mnóstwo linii, mogłem podziwiać fantastyczne górskie widoki Karpat. Nie trzeba chyba mówić, że części będzie sporo - gdzieś koło dziesięciu. 
Pokrótce warto nakreślić więc plan. Pierwszego dnia odwiedziłem Zemplin i Szarysz. Tradycyjnie już dotarłem autobusem Leo Ekspress do Koszyc, w sam raz by zdążyć na poranny rychlik do Humenna, którym dojechałem do stacji Strážske (dokąd dotarłem podczas mojej pierwszej wyprawy) zaliczając linie 190 i 191. Później zaliczyłem pozostały odcinek linii 191 Michal'an oraz linii 190 do Čiernej nad Tisou na ukraińskiej granicy. To będzie pierwsza część. W kolejnej przejedziemy słowackim odcinkiem Kolei Leluchowskiej z Preszowa do Plavca (linię 188) - marzyłem o tym od lat i w końcu się udało! Trzecia część relacji z tego samego dnia obejmie trasę  linii 185 z Plavca do Popradu. Spałem we Vrutkach, oczywiście w penzionie "Koras". Kolejnego dnia raniutko pojechałem do Brezna w historycznym Horehronie, gdzie zaczyna się fantastyczna linia 174, częściowo zębata, przez Tisovec do Jesenkiego przy węgierskiej granicy. To będzie kolejna część relacji. Jakimś cudem udało mi się tego dnia jeszcze skoczyć do Utekáča (linią 162) głęboko w górach, tym samym zaliczyłem jedyną jeszcze czynną z linii wchodzących do długich karpackich dolin. Spałem w Novej Banie na linii ze Zvolenia do Novych Zamków. Trzeciego dnia wróciłem do Polski nieco pokręconą trasą. Kolejna część obejmie głównie magistrale - przejazd liniaami 150 i 130 przez Šurany do Galanty, stamtąd linią 133 do Trnavy i dalej 120 do Novégo Mesta nad Váhem. Dopiero kolejna część będzie ciekawsza - przez Białe Karpaty pojedziemy do Czech. Linią 121 dotarłem do Velkiej nad Veličkou i Veseli na Moravou, węzła kolejowego w kraju południowomorawskim. Kolejna część obejmie krótkie acz treściwe czeskie zaliczanie linii do Bylnic przez Uherskie Hradiste, i dalej do Horni Lidec na magistrali łączącej Czechy i Słowację. Jeszcze kolejną część obejmie znowu przejazd przez Słowację - z Horni Lidec do Puchova linią 125 oraz 120 wzdłuż Wagu do Żyliny. Z Żyliny, raz jeszcze, wróciłem do Polski przez Czeski Cieszyn i Cieszyn. 

Więcej na blogu Michałoróżności

[Obrazek: DSCN0621.JPG]

[Obrazek: DSCN0587.JPG]

[Obrazek: DSCN0680.JPG]

Więcej na blogu Michałoróżności
Odpowiedz
Słowacja. Wyprawa 4, cz. 2. Słowacki odcinek Kolei Leluchowskiej (linia 188)
W drugiej części relacji z mojej czwartej słowackiej wyprawy zaprezentuję słowacki odcinek Kolei Leluchowskiej (czyli linię 188). Przejechanie się nim było jednym z moich kolejowych marzeń, na którego spełnienie czekałem kilka lat. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym zaliczenie jej bardzo słaba oferta przewozowa na jej końcowym odcinku Lipany - Plavec (i dalej Plavec - Stara Lubovna) - pociągi kursują tu tylko w piątki i niedziele w roku szkolnym i trzeba się naprawdę natrudzić, żeby to jakoś zgrać. Do tego z Plavca nijak nie da się dostać do Muszyny przez Leluchów, mimo, że to zaledwie 20 kilometrów... 
[/url]
[url=https://michaloroznosci.blogspot.com/2018/02/sowacja-wyprawa-4-cz-2-sowacki-odcinek.html]Więcej na blogu Michałoróżności


[Obrazek: DSCN0702.JPG]

[Obrazek: DSCN0759.JPG]

[Obrazek: DSCN0793.JPG]

[Obrazek: DSCN0831.JPG]

Więcej na blogu Michałoróżności
Odpowiedz
Słowacja. Wyprawa 4, cz. 3. z Plavca do Popradu
Pora na trzecią i ostatnią część relacji z pierwszego dnia tej wyprawy. Jesteśmy w Plavcu, na wyciągnięcie ręki od polskiej granicy a celem są Vrutky. By tam się dostać musiałem musiałem dojechać do Popradu. Można tego dokonać tylko 2 razy w tygodniu, w piątki i niedziele. Pociągi te tak naprawdę zapewniają dojazd i powrót do Koszyc mieszkańcom Starej Ľubovni. 

Plaveč to dawny węzeł kolejowy, które czasy świetności dawno jednak minęły. Na co dzień mamy tu tylko ruch towarowy, stacja odżywa tylko w piątki i niedziele. Dosłownie, bo budynek dworca otwierany jest specjalnie z tej okazji w te dni, co osobiście mnie zszokowało. Miałem jednak dzięki temu okazję, by go zwiedzić. 

Więcej na blogu Michałoróżności

[Obrazek: DSCN0886.JPG]

[Obrazek: DSCN0922.JPG]

Więcej na blogu Michałoróżności
Odpowiedz
Słowacja. Wyprawa 4, cz. 4. Koleją (momentami zębatą) Brezno - Jesenské przez Veporské vrchy
Tym razem zapraszam na podróż jedną z najpiękniejszych tras kolejowych na Słowacji - linią 174 z Brezna do Jesenskégo. Przecina ona masyw Muránskiej planiny, wznosząc się na ponad 700 m n.m.p., nachyleniem momentami przekracza 50 promili, przez co na niektórych odcinkach jest to kolej zębata. Łączy ona region Horehron z Gemerami na południu Słowacji i zapewnia dodatkowe połączenie północ-południe w tej części kraju, choć tak naprawdę nie przebiega przez żaden większy ośrodek miejski (poza Rimavską Sobotą, która znajduje się jednak zaledwie 11 kilometrów od Jesenskégo).

Więcej na blogu Michałoróżności

[Obrazek: DSCN1031.JPG]

[Obrazek: DSCN1078.JPG]

[Obrazek: DSCN1102.JPG]

Więcej na blogu Michałoróżności
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości