Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Thread Contributor: norbis97Dwie pomorskie Bipy w rejestrze zabytków
#1
Cytat:27 kwietnia 2018 r. Pomorski Konserwator Zabytków wydał decyzję w sprawie wpisania o rejestru zabytków ruchomych województwa pomorskiego dwóch wagonów serii Bhp.

Jeden z nich został wyprodukowany w 1973 roku, drugi zaś w 1977 roku, w fabryce VEB Waggonbau. Oba są własnością Pomorskiego Oddziału Przewozów Regionalnych, zaś ich miejscem stacjonowania są Chojnice.

W uzasadnieniu czytamy, że oba składy, zasługują na wpisanie do rejestru zabytków. Z perspektywy historycznej podkreślono czytelną zgodność formy i funkcji wnętrza, czego przejawem jest prostota cechująca wyposażenie przestrzeni służącej podróżnym.

Stylistyka wnętrza konsekwentnie nawiązuje do projektu, realizowanego w latach 50. XX wieku. Wyjątek stanowią wtórne powłoki malarskie (żółte i niebieskie), o barwach całkowicie odmiennych od pierwotnych.


Czytaj więcej: http://inforail.pl/dwie-pomorskie-bipy-w...04900.html
Odpowiedz
#2
Żeby się tylko nie okazało że z bipami będzie jak z EN57-001. Też niby została wpisana do rejestru zabytków, a dalej stoi na szopie w Przeworsku "przyozdobiona" przez graficiarzy.
Odpowiedz
#3
A gdzie ma stać, skoro muzeum brak?
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz
#4
Kościerzyna? Choć raczej tam nie mają miejsca na nie.
Odpowiedz
#5
Stać może wszędzie, ale kto będzie dbał?
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz
#6
Jedna z nich już nigdzie nie pojedzie, druga pojawi się jeszcze 16.06.2018 na imprezie do Przechlewa. To już jedna z ostatnich szans na przejazd Bipą. Nie ma co się łudzić, nikt ich nie naprawi.
Odpowiedz
#7
Zabytkowe wagony Bhp sprzedane

Polregio sprzedało należące do siebie dwa zabytkowe zestawy wagonów Bhp oraz dwie jednostki SA102. Nowych właścicieli nie znalazły autobusy szynowe SA104 i SA101.

Szczegóły: Zbiorowy.info
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  PR Gdynia kasuje Bipy Virakocha 55 10 491 09.11.2017, 13:41
Ostatni post: norbis97

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości