Witaj w nowej odsłonie ForumKolejowe.pl

Witaj! Logowanie Rejestracja


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
České dráhy
(19.12.2016, 21:14)greenman napisał(a): Np. w GAMY

GRIFFIN od Newagu.
Odpowiedz
Podróżowanie pociągiem po Czechach jest bardzo przyjemne. Bogata sieć połączeń, czyste pociągi, tanie bilety… . Nic, tylko jeździć. Jednak nim udasz się na dworzec, powinieneś poznać kilka faktów o czeskiej kolei, by uniknąć niespodzianek. Bo czeskie dworce rządzą się nieco innymi prawami niż ich polskie odpowiedniki.

Na czeskich dworcach, podobnie jak w Polsce, wiszą papierowe rozkłady jazdy. Znajdziesz w nich te same informacje co u nas, za wyjątkiem jednej: numeru peronu, z którego odjeżdża twój pociąg. W Czechach perony przydzielane są pociągom dynamiczne. Informacja o tym, gdzie zostanie podstawiony pociąg wyświetlana jest na elektronicznych tablicach. Jeśli takowych na dworcu nie ma, musisz słuchać komunikatów nadawanych przez megafony. I pamiętaj, że numery peronów podawane są dopiero na kilka minut przed podstawieniem pociągu, więc bądź czujny. Mimo to nie stresuj się, że nie zdążysz przejść na odpowiedni peron – w końcu inni podróżni są w tej samej sytuacji, co ty i jakoś dają radę, prawda? Jeśli chcesz ułatwić sobie podróż, zainstaluj aplikację Můj vlak, w której znajdziesz, aktualizowane na bieżąco, informacje dotyczące twojego pociągu. Jednak aby dowiedzieć się czegokolwiek, obojętnie, czy z elektronicznej tablicy z dworcu, czy z aplikacji, powinieneś znać numer pociągu, którym masz jechać. Nie, sama stacja docelowa nie wystarczy. W Czechach sieć kolejowa jest gęsta, połączeń dużo i może się zdarzyć, że w odstępie kilku minut odjeżdżają do tego samego miasta dwa pociągi, tyle, że o zupełnie innych trasach. Pół biedy jeśli jedziesz do stacji docelowej. Wtedy najwyżej dotrzesz z opóźnieniem. Gorzej jeśli planujesz wysiąść gdzieś po drodze, a pociąg pojedzie inną trasą. To będzie już większy problem.

Więcej na Pokochaj Czechy!
Odpowiedz
Hmmm. Będąc w Boguminie na stacji nr peronu do danego pociągu był podawany dość szybko na wyświetlaczu wewnątrz dworca.. Ale faktycznie w Pradze czekając na mój pociąg, nr peronu wklepali w zasadzie w ostatniej chwili.
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz
Tak jest na wszystkich dworcach, nawet jeśli jest tylko jeden peron wyspowy, to i tak wyświetlają go na kilka(naście) minut przed przyjazdem/odjazdem. System widocznie traktuje wszystkie stacje jednolicie. I jest to moim zdaniem lepsze niż codzienne "przepraszamy za zmianę peronu" na polskich dworcach.
Na większości dworców zapowiadaczem jest jeden z 4 automatycznych głosów - 2 damskich i 2 męskich. Ale na mniejszych bywa, że zapowiadają megafoniści na żywo.
Odpowiedz
Serio zdarza się jeszcze "przepraszamy za zmianę peronu"? Dawno tego nie słyszałem.
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  České Dráhy na naszych szynach? Gżągal 9 1 824 17.04.2012, 11:17
Ostatni post: pitagoras23

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości