Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolej linowa na Kopę w Karpaczu
#1
Jestem dość częstym bywalcem Karkonoszy i nurtuje mnie pewien problem, a mianowicie stan wyciągu krzesełkowego na Kopę w Karpaczu. Kolejka ta powstała w 1959 roku i do dnia dzisiejszego nie doczekała się modernizacji. Jest to chyba jedyny tego typu całoroczny wyciąg w Polsce posiadający jednoosobowe krzesełka, przez co ma niską przepustowość i czas oczekiwania na wyjazd wynosi niekiedy kilkanaście minut. A przecież ten wyciąg, zwłaszcza w sezonie letnim cieszy się dużą popularnością wśród turystów nie tylko z Polski, ale także z zagranicy (głównie z Niemiec) gdyż znacznie ułatwia i skraca czas zdobycia najwyższego karkonoskiego szczytu jakim jest Śnieżka.
Władze Karpacza wogóle nie dbają o turystów wypoczywających w tym mieście. Nie dość że od wielu lat do tego miasta nie kursują pociągi, to w dodatku zaniedbują jedną z największych atrakcji jaką jest kolej linowa na Kopę której właścicielem jest UM w Karpaczu.

Zupełnie inną postawę wykazują Czesi. Nie dość że mają wyciąg na sam szczyt Śnieżki, to w dodatku ten wyciąg (mimo że jest młodszy od polskiego) był już modernizowany, co znacznie zwiększyło jego przepustowość.
Odpowiedz

#2
Miała powstać nowa kolej gondolowa, ale na drodze ku temu stanęli niestety ekolodzy Sad .

// mikrobart: Usunąłem cytowanie przedmówcy.
Odpowiedz

#3
A co dokładnie im przeszkadzało?
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#4
Zakłócanie spokoju przyrody, że będzie hałas więcej ludzi itd. Czyli to co zawsze i wszędzie. Np. na Kasprowy Wierch od dziś wjedzie połowa ludzi, bo na KW było ich za dużo i niszczyli przyrodę. Kolejny absurd.
PL-PKPIC | Zapraszam - *Baza Wagonów Kolejowych*
Odpowiedz

#5
@Lutek absurd to bardzo dobre słowo do tego co się dzieje w kwestii przemysłu turystycznego w Polsce. Ja także lubię przyrodę, ale ta przyroda powinna być otwarta dla ludzi żeby mogli podziwiać jej piękno, a jakaś grupa fanatyków (ekologów) najlepiej by zamknęła góry dla ludzi.
Według mnie modernizacja kolei linowych wcale nie musi wiązać się z niszczeniem przyrody. Koleje linowe w górach są potrzebne, bo nie każdy ma taką kondycję żeby na jakiś szczyt wybrać się pieszo. Gdyby nie one to dla takich osób góry zostałyby wręcz zamknięte, mimo że dla wielu z nich jest to pasja.
Co do kolejki gondolowej o której wspomniał @Kubael, to także nie byłby to zbyt dobry pomysł, gdyż mimo że jestem miłośnikiem kolei linowych - to tego typu kolej pełni bardziej funkcję nadziemnego tramwaju i jest mniej atrakcyjna. Taka kolej zdaje jedynie egzamin w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych, ale w przypadku kolei w Karpaczu to ona służy jedynie do skrócenia sobie drogi na Śnieżkę, bo na samej Kopie niema praktycznie nic ciekawego, oprócz rozwidlenia szlaków turystycznych, więc wyciąg krzesełkowy jest tam w sam raz.
Odpowiedz

#6
Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale takie jaja są tylko u Nas w Polsce nawet tego nie porównuję z Austrią. Różnica diametralna.
PL-PKPIC | Zapraszam - *Baza Wagonów Kolejowych*
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  kolej linową na Babią Górę kazio 10 5 418 08.04.2016, 11:14
Ostatni post: Meaz
  Kolej Linowa Szyndzielnia ET40 3 5 301 09.12.2014, 10:08
Ostatni post: DamianT
  Kolej linowa Politechniki Wrocławskiej mikrobart 19 12 610 19.07.2013, 18:40
Ostatni post: kazio
  Kolejka linowa na Pomorzu kazio 0 5 024 17.05.2012, 19:58
Ostatni post: kazio
  Kolej linowa Ustrzyki Dolne psim 2 5 598 14.05.2011, 16:29
Ostatni post: psim

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.