Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kupowanie biletów u motorniczego
#16
W Bydgoszczy przez pewien czas funkcjonowała dopłata do biletów kupowanych u kierowcy, wynosiła ona o ile dobrze pamiętam 20 gr do biletu zarówno 50% jak i normalnego. Szybko z tego zrezygnowano.
Jaro

Odpowiedz

#17
Jeśli kierowca nie ma biletu jednoznacznie on za to odpowiada, a podróżny MA PRAWO do darmowego przejazdu. Nikt za to nie może wlepić kary. Oczywiście w pojazdach bez automata biletowego.

A kuriozum z tym wydawaniem reszty jest nieziemskie. Bo poza tym, że kierowca i tak liczy kasę to nie może wziąć więcej. Efekt kieszenie pełne bilonu. I komu szkodzi wydanie 50 gr?
Bo się bali że kierowca by się dorobił tymi 25 gr. Chore i tyle.
Odpowiedz

#18
kris123 napisał(a):Jeśli kierowca nie ma biletu jednoznacznie on za to odpowiada, a podróżny MA PRAWO do darmowego przejazdu.
U nas jest nieco inaczej...
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#19
kris123 napisał(a):Jeśli kierowca nie ma biletu jednoznacznie on za to odpowiada, a podróżny MA PRAWO do darmowego przejazdu.

Sorry, może tak powinno być, ale w praktyce tak nie jest. Regulaminy ZTM piszą o tym wyraźnie i wprost.


kris123 napisał(a):Bo się bali że kierowca by się dorobił tymi 25 gr. Chore i tyle.

Raczej bali się roszczeniowych pasażerów, którzy by żądali wydania reszty. I co, ma kierowca biegać do kiosku (gdy akurat reszty nie ma)? Czy ma się przejść po pojeździe i zarządzić zrzutkę (bo inaczej dalej nie pojedzie)? :lol:
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#20
@rustsaltz wiem jak to wyglada na Śląsku. W regulaminie KZK GOP jest napisane że "brak biletów u prowadzącego pojazd nie zwalnia pasażera do jazdy bez biletu". W tym regionie jednak obowiązuje system wsiadania przednimi drzwiami do autobusów i okazania kierowcy biletu. Zastanawia mnie co zrobi kierowca jak pasażer wsiadający przednimi drzwiami nie posiada biletu, tylko chce go nabyć u kierowcy, a kierowca biletów nie ma. Czy w takim przypadku kierowca może wyprosić takiego pasażera z autobusu?
Odpowiedz

#21
kris123 napisał(a):Jeśli kierowca nie ma biletu jednoznacznie on za to odpowiada, a podróżny MA PRAWO do darmowego przejazdu. Nikt za to nie może wlepić kary. Oczywiście w pojazdach bez automata biletowego.
Cytat:Wyżej już pisano że to nieprawda, również w Tczewie.

A kuriozum z tym wydawaniem reszty jest nieziemskie. Bo poza tym, że kierowca i tak liczy kasę to nie może wziąć więcej. Efekt kieszenie pełne bilonu. I komu szkodzi wydanie 50 gr?
Bo się bali że kierowca by się dorobił tymi 25 gr. Chore i tyle.

Co za problem kupić bilet w automacie, kiosku, sklepie? Co za problem wyjść 5 minut wcześniej z domu by to zrobić? Dlaczego pasażerowie autobusu muszą czekać aż kierowca sprzeda bilet szanownemu leniuchowi, przez co opóźnia się kurs. Powinni dać 1 zł narzutu może ludzie nauczyli by się gdyby dostali po kieszeni.

Doskonałym przykładem jest linia 50 w tczewskiej komunikacji relacji Tczew-Gdańsk. Kiedy miasto przestało dotować tą linie przewoźnik musiał wprowadzić bilety na zasadzie paragonu sprzedawane tylko u kierowcy. Dodam że do tej pory linia nie jeździ punktualnie gdyż zawsze jest rzesza pasażerów którzy chcą kupić bilet.
Odpowiedz

#22
To nie wiem jak można egzekwować bilet od podróżnego, który jedzie w autobusie czy tramwaju, nie ma automatu i zgłosi się do kierowcy celem zakupu. Wg mnie to jest nadużycie regulaminu. Co innego jak ktoś udaje, że chce kupić. W każdym razie kierowca jest w bilety zaopatrywany na przystankach koncowych w 10 biletów na kurs ulgowych 10 i normalnych 10. Efekt, nocą w połowie trasy nie ma biletu.
A co do tej marży to na plus było. Bo zamiast wydawać od 1.25 wydawał od 1.50, czyli 1 monetę, a to trwało krócej niż zabawa z liczeniem bilonu.

W każdym razie na drodze reklamacji myślę, że tak nałożoną karę cofną

I malutka uwaga w pociągu też możesz u kondiego bilet kupić. Nikt nikogo nie zmusi do kupienia w kasie. Dodatkowa opłata i tyle. Zresztą i tak mało kto stosuje opłatę za wystawienie biletu. Bo kto wie to powie , że jechał od innej stacji, tam gdzie kasy nie ma
Odpowiedz

#23
Wszystko jest uzależnione od miasta i organizatora.

Cytat:To nie wiem jak można egzekwować bilet od podróżnego, który jedzie w autobusie czy tramwaju, nie ma automatu i zgłosi się do kierowcy celem zakupu.
Brak biletu nie zwalnia pasażera z obowiązku posiadania biletu :-P
W KZK GOP po prostu jak Cię złapią to bulisz i tyle.
Pozdrawiam ;-)
Odpowiedz

#24
przem710 napisał(a):Co za problem kupić bilet w automacie, kiosku, sklepie? Co za problem wyjść 5 minut wcześniej z domu by to zrobić?

Czasami zachodzą takie sytuacje, że jest to problem, i nawet wyjście pół godziny wcześniej nie pomoże. Dlatego zakup u prowadzącego pojazd (alternatywnie w automacie na pokładzie) powinien być możliwy, ale jako dodatkowa forma zakupu (a nie podstawowa). W Warszawie osiąga się to głównie przez powszechność (bilety od dobowego wzwyż obejmują praktycznie wszystkie środki komunikacji zb., w tym Koleje Mazowieckie) i bardzo korzystne ceny biletów długookresowych - więc większość pasażerów korzysta właśnie z takich.

przem710 napisał(a):linia 50 w tczewskiej komunikacji relacji Tczew-Gdańsk. Kiedy miasto przestało dotować tą linie przewoźnik musiał wprowadzić bilety na zasadzie paragonu sprzedawane tylko u kierowcy. Dodam że do tej pory linia nie jeździ punktualnie gdyż zawsze jest rzesza pasażerów którzy chcą kupić bilet.

To jest przykład na wypadnięcie linii z systemu zorganizowanej komunikacji. Czyli degeneracja: nie ma drukowanych biletów dostępnych w kioskach, nie ma kontrolerów - wszystko musi sam robić kierowca.

Albo taki model się tam opłaca (a ludziom się nie spieszy i są skłonni to akceptować), albo ktoś tego jeszcze nie przekalkulował i nie zaproponował rozwiązania. Jest to jednak przykład skrajny, a my tu rozmawiamy o sprzedaży dodatkowej u motorniczego.

Nawiasem mówiąc, to również bardzo ładny przykład roli państwa jako (pośredniego) organizatora przewozów. Polecam pod rozwagę miłośnikom Korwina i idei "500 urzędników na całą Polskę".
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#25
Mika napisał(a):Brak biletu nie zwalnia pasażera z obowiązku posiadania biletu :-P
W KZK GOP po prostu jak Cię złapią to bulisz i tyle.

To w takim razie po co są te cyrki z wsiadaniem przednimi drzwiami, skoro i tak jak kierowca nie posiada biletów to i tak pasażer może jechać na gapę?
Odpowiedz

#26
Zawsze znajdą się się tacy którzy traktują kupno biletu u kierowcy jako podstawa. Wystarczy o 5 rano obserwować przystanek i zobaczyć ile osób próbuje zdążyć na poranny autobus. Prawie zawsze można dostrzec amatorów biegania, którzy próbują następnie kupić bilet. Nie jestem przeciwnikiem sprzedaży biletów u kierowcy tylko ludzkiego lenistwa.
Odpowiedz

#27
przem710 zgadzam się z Tobą, bo też mnie wnerwia jak ktoś wsiada na przystanku gdzie jest otwarty kiosk lub automat, a on mimo to leci do kierowcy czy motorniczego kupić bilet. Jednakże są także miejsca, zwłaszcza w godzinach wczesnoporannych lub wieczornych gdzie kupno biletu u prowadzącego pojazd jest jedynym wyjściem.
Odpowiedz

#28
Dlatego powinna być dodatkowa opłata która skłoni do kupienia biletu w kiosku. czyli tak jak było 25 czy 50 gr. Bez przesady, ze to jest jakiś problem Smile
Odpowiedz

#29
Z tego co pamiętam - ta dopłata w Bydgoszczy całkiem skutecznie zachęcała do zakupu biletu uprzednio w kiosku, ale szybko z tego zrezygnowano z powodów dla mnie nieznanych, podejrzewam, że niektórzy pasażerowie się pultali o to.
Jaro

Odpowiedz

#30
przem710 napisał(a):Wystarczy o 5 rano obserwować przystanek i zobaczyć ile osób próbuje zdążyć na poranny autobus. Prawie zawsze można dostrzec amatorów biegania, którzy próbują następnie kupić bilet. Nie jestem przeciwnikiem sprzedaży biletów u kierowcy tylko ludzkiego lenistwa.

Podejrzewam że specyfika zjawiska jest mocno zależna od uwarunkowań lokalnych - np. czy korzystanie z biletów miesięcznych jest popularne? Nie? Więc może są za drogie w proporcji do jednorazowych? A może w ogóle ich nie ma, albo trudno je "wyrobić"?

Pewnie każdy przypadek należy rozpatrywać osobno, i zastanowić się co zrobić by opóźnianie odjazdu przez sprzedaż biletów zdarzało się możliwie rzadko. Może zmodyfikować taryfę (popularyzować miesięczne lub dołożyć opłatę za kupno w pojeździe), a może coś innego? Nie wiem jak teraz, ale niegdyś w Gdańsku u motorniczego kupowało się bilety w karnecie "hurtowo", czyli od razu trzeba było kupić. pięcio- (czy sześcio-) krotność najtańszego biletu. To też jakaś forma zmniejszenia szkodliwości zjawiska.

W Warszawie długo funkcjonowała opłata dodatkowa, ale została zniesiona bodajże w ubiegłej kadencji. Zaprosiłem na forum znajomego p. radnego, o którym wiem że w tamtej kadencji interesował się tematyką sprzedaży biletów przez kierowców i problemami z tym związanymi. Może zechce podzielić się z nami swoją wiedzą. Smile
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Blog motorniczego ET40 7 5 426 25.07.2011, 22:55
Ostatni post: psim

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.