Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gryficka Kolej Dojazdowa
#16
W sobotni ranek, o g. 7, do Gryfic przyjedzie parowóz Px 48, który gmina Rewal wymieniła na spalinową lokomotywę z niemiecką firmą remontową. W przyszłe wakacje na wąskie tory wyjadą dwa lśniące w słońcu parowozy – cieszący się sławą od lat "Parys" i jego bliźniak, też Px 48. Będzie to precedens na ogólnopolską skalę. - Brat "Parysa" przejdzie gruntowny lifting, w ramach wymiany stał się naszą własnością - mówi Robert Skraburski, wójt gminy Rewal.

Źródło/Więcej: Kolejowy Komis

Przy okazji, władze Rewala starają się obecnie wypromować kolejkę nie jako Gryficka lecz jako Nadmorska Kolej Wąskotorowa
Odpowiedz

#17
rysiogeniusz napisał(a):Nadmorska Kolej W±skotorowa
Tylko po co? Maj± znan± markê, to czemu j± na si³ê zmieniaæ? BTW kolej na ¯u³awach te¿ jest nadmorska.
Odpowiedz

#18
Władzom Gminy Rewal zależy tylko na swoim odcinku. Tak na prawdę odcinek Gryfice Wąskotorowe – Trzęsacz jest utrzymywany tylko dlatego, że cała baza kolejki znajduje się w Gryficach Wąskotorowych. Z tego samego powodu nie zapowiada się uruchomienie odcinka do Trzebiatowa Wąskotorowego.
Wystarczy spojrzeć na rozkład jazdy. Od Trzęsacza do Gryfic Wąsk. są tylko dwa kursy. Są to kursy dojazdowe dla lokomotywy. Nawet większość wagonów nocuje na stacji w Rewalu.

Stąd też próba wylansowania innej nazwy, aby bardziej się kojarzyła z Gminą Rewal.
Odpowiedz

#19
Swego czasu bodajże w Głosie pisali o dalekich planach na przyszłość, gdzie Rewal planuje rozbudowę Pogorzelicy co ma spowodować przeniesienie taboru. Poza tym jak raz jechałem pełną trasą z Pogorzelicy do Gryfic to za Trzęsaczem te kursy rzeczywiście nie mają większego sensu
Odpowiedz

#20
Już w te wakacje w Rewalu i Niechorzu remont szedł pełną parą, stacje się budują, tory kładą, w końcu znów wąskotorówka ruszy :-) w wakacje 2013 będzie można już jeździć PONOĆ. Bynajmniej prace szły szybko i sprawnie. To duża wygoda, autobusem długo się jedzie, a u nas niestety ciężko dojechać koleją nad morze. Jest Kołobrzeg, Ustronie Morskie, a potem dopiero okolice Świnoujścia. A całe wybrzeże rewalskie było dostępne tylko w komunikacji autobusowej. Niedługo przejadę się samochodem i zobaczę jak tam sytuacja wygląda teraz Smile
Odpowiedz

#21
Akurat ja miałem okazję być w Pogorzelicy. Przebywałem w ośrodku wypoczynkowym, właśnie przy samych torach tej wąskotorówki, gdzie ona jest wydłużana. Gdy poszedłem na spacer ścieżką rowerową, prowadzącą do Niechorza, widziałem szyny, które nie były jeszcze zamontowane do torowiska. Bardzo mi się tam podoba, gdyż w Pogorzelicy tory wąskotorówki prowadzą przez las sosnowy. Jest tam przyjazny klimat i to będzie super-atrakcja dla wczasowiczów. Poczekajmy do przyszłego roku.
W dzieciństwie wychowywałem się na torach kolejowych szczecińskiego dworca i stąd pozostał sentyment do kolei.

Odpowiedz

#22
A kiedy odbudowa Pogorzelica - Trzebiatów? W Trzebiatowie tory kolejki zarosły...
Pozdrowionka z centralnej Polski
Odpowiedz

#23
Damian Łódź napisał(a):A kiedy odbudowa Pogorzelica - Trzebiatów? W Trzebiatowie tory kolejki zarosły...
Nigdy? Gminie Rewal niespecjalnie zależy na linii nie leżącej na ich terenie. Jakby mogli, to by lokomotywownię przenieśli z Gryfic Wąskotorowych do Gminy Rewal.
Odpowiedz

#24
I warto zauważyć, że powoli myślą o wybudowaniu zaplecza technicznego w Pogorzelicy gdzie miałby tabor stacjonować. Poza tym nie tak dawna zmiana nazwy - z Gryfickiej Kolei Dojazdowej na Nadmorską Kolej Wąskotorową - też o czymś świadczy. Gdzieś słyszałem, że podjęto próbę skomunikowana pociągów wąskotorowych w Gryficach z tymi normalnotorowymi - gmina Rewal podobno na to nie przystała
Odpowiedz

#25
Ciekawa jest trasa wąskotorówki w tych okolicach.
Nie tylko, że prowadzi ona blisko Morza, to jeszcze prowadzi przez leśne tereny, w których jest sporo tych domków wypoczynkowych. Widoki bardzo przyjemne.
Poza tym Pogorzelica bardzo przypadła mi do gustu, po moim pobycie tam.
W dzieciństwie wychowywałem się na torach kolejowych szczecińskiego dworca i stąd pozostał sentyment do kolei.

Odpowiedz

#26
Miałem okazję przejechać się tą kolejką z Rewala do Trzebiatowa i z powrotem, ale byłem wtedy gówniarzem kilkunastoletnim na koloniach i niewiele z tego pamiętam. Pamiętam jedynie, że było to wypaśne wydarzenie dla mnie Smile
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz

#27
Moim zdaniem ta waskotorówka powinna być jeszcze dłuższa.
Dobrze byłoby, gdyby miała trasę przez całe wybrzeże na Zachodnim Pomorzu.
W dzieciństwie wychowywałem się na torach kolejowych szczecińskiego dworca i stąd pozostał sentyment do kolei.

Odpowiedz

#28
Koni napisał(a):Moim zdaniem ta waskotorówka powinna być jeszcze dłuższa.
Dobrze byłoby, gdyby miała trasę przez całe wybrzeże na Zachodnim Pomorzu.

Dasz kasę na remonty, a potem utrzymanie??
Pozdr.

CAr.
Odpowiedz

#29
No własnie, chodzi o kasę. To są wszystko duże koszty.
W dzieciństwie wychowywałem się na torach kolejowych szczecińskiego dworca i stąd pozostał sentyment do kolei.

Odpowiedz

#30
Koni napisał(a):No własnie, chodzi o kasę. To są wszystko duże koszty.

Bardzo duże - zwłaszcza odbudowa torów. Do tego dochodzi koszt nadzoru (czytaj objazdów) zapobiegających ewentualnym kradzieżom...
Pozdr.

CAr.
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.