Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Praca na kolei w 2022 roku
#1
Witam. Od pewnego czasu zastanawiam się nad pracą jako maszynista, czy warto iść w tym kierunku? Jak wygląda sprawa z urlopem w wakacje, godzinami pracy, wynagrodzeniem oraz stresem związanym z tą pracą?
Odpowiedz

#2
Wypowiem się z perspektywy ruchu towarowego. U mnie w firmie żadnego problemu z urlopem wakacyjnym nie ma, może nie zawsze dostaniesz wtedy kiedy akurat chcesz ale jak lubisz opalać się nad morzem to możesz spać spokojnie. W PKP IC z tego co słyszałem że bywa z tym różnie gdyż podczas wakacji są uruchamiane dodatkowe pociągi. Możesz pracować maksymalnie 12h i w ruchu towarowym się tego trzymamy i wykorzystujemy czas pracy na maksa, w ruchu pasażerskim bywają krótsze zmiany ale tutaj niech się inni wypowiedzą. Pracujemy w systemie równoważnym czyli musisz być przygotowany na to że jak jesteś zaplanowany do pracy na weekend lub jakieś święto to nie ma że boli tylko idziesz do pracy, osobiście w tym roku przepracowałem cały weekend majowy. Kasa cóż....na początek przed około 1.5 roczne szkolenie jest to trochę więcej niż najniższa krajowa potem przy gołym nominalne godzin około 4000-4500 zł netto w najbardziej popularnych spółkach takich jak wspominane wyżej IC. Jak chcesz zarobić więcej to musisz brać nadgodziny lub spakować walizkę i iść pracować do jakiegoś prywatnego przewoźnika towarowego gdzie zrobisz dużo więcej ale będziesz gościem w domu. Praca jest stresująca gdyż często pracujemy na starym awaryjnym sprzęcie który musimy często sami naprawiać oraz jeździmy po przestarzałej infrastrukturze które lubi płatać figle i chwila nieuwagi może kosztować Cię tłumaczenie się przed komisją wypadkową lub prokuratorem. Czy warto? Jak lubisz kolej to owszem ale musisz mieć świadomość że ta praca to sporo wyrzeczeń takich jak życie prywatne oraz rodzinne. Za takie same lub większe pieniądze można mieć też dużo mniej odpowiedzialną i stresująca pracę. Ja to osobiście lubię ale nie wiem czy będę maszynistą do emerytury.
Odpowiedz

#3
PS. zanim zaczniesz pracę musisz przejść bardzo rygorystyczne badania lekarskie. Także musisz najpierw ocenić sam siebie czy dasz radę je zaliczyć. Odrazu Ci powiem że jak nosisz okulary to możesz się pożegnać z tą pracą
Odpowiedz

#4
okularów nie nosze wzrok mam bardzo dobry tak samo jak słuch ,zastanawiałem się nad pracą w kolejach śląskich
Odpowiedz

#5
No to przed Tobą spory wydatek. Koszt uzyskania licencji to jakieś 7000-8000 zl
Odpowiedz

#6
dobra jestem zdecydowany jak nie spróbuję to się nie dowiem czy ta praca jest fajna dzięki za odpowiedź Smile
Odpowiedz

#7
Lotos Kolej proponuje teraz za 4000 zł.
Odpowiedz

#8
Czy warto iść w tym kierunku ? Jak masz dużo czasu, cierpliwości, trochę grosza, dobre zdrowie to próbuj.

Sprawa urlopu? Nie ma problemu. Urlop jest planowany także możesz zaplanować sobie jakieś wakacje z wyprzedzeniem.

Godziny pracy? Maksymalnie do 12h możesz kręcić, tury są różne- 8,9,10,11,12 godzinne w tym przypadku mówię o przewoźniku pasażerskim.

Wynagrodzenie? Kolega wyżej już opisał jak wygląda temat, miodu tutaj nie ma.

Stres? Niestety spory, dużo jest sytuacji stresowych. Każdy dzień jest inny. Awarie taboru, niebezpieczne sytuacje na torach, wypadki z ludźmi, pojazdami, zwierzętami, jazda w nocy, we mgle, deszczu, śniegu, itd.
Reasumując, jest to ciężki kawałek chleba
Odpowiedz

#9
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. obecnie aktywnie poszukują pracowników, duża szansa na znalezienie godnej pracy. https://www.praca.pl/724592,pkp_polskie_...firma.html
Odpowiedz

#10
PLK i godna praca? Rozumiem że to był sarkazm?
Odpowiedz

#11
W Polsce ogólne nie ma godnej pracy. Harujesz jak wół za marne grosze, albo trafi Ci się fucha po znajomości i możesz na niej siedzieć do emerytury, albo zmienić na coś innego bez stresu, jak ci się znudzi.
Problemem naszego kraju jest to, że zawody niskokwalifikowane nie są odpowiednio wynagradzane.
Tak. Kolejarz, to nie jest zawód wysokiej kwalifikacji. W Polsce tak się utarło. W Niemczech szkolenie maszynisty trwa 10 miesięcy. W Czechach pół roku i jesteś gotowy na szlak. Żadnej pseudo-elitarności.
Komedia.
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Praca na kolei mariowski1981 3 1 083 28.08.2023, 23:55
Ostatni post: CounterSpace838
Bug Nastawniczy 2022 Admiral 0 998 15.11.2022, 19:24
Ostatni post: Admiral
Question Rekrutacja - intercity 2022 nnaancy 1 1 582 11.10.2022, 17:58
Ostatni post: MegaTVHD
Question Praca na kolei w okolicy Gorzowa Wlkp Marcin 3 1 977 30.03.2021, 10:02
Ostatni post: erap2
  Praca na kolei Kamilnexia 12 4 688 21.05.2020, 12:35
Ostatni post: MarcinKatowice

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.