Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maszynista v Mechanik
#1
Witam wszystkich,
Mam takie pytanie dla mnie ważne myślę że to odpowiednie miejsce na tego typu pytania.

Jak nazywa się na kolei zawód osoby która prowadzi lokomotywę, generalnie pociąg jest to maszynista czy mechanik?
Kim jest mechanik na kolei, a kim jest maszynista?

Pozdro
Odpowiedz

#2
Osoba prowadząca pociąg to ogólnie maszynista pojazdów trakcyjnych. Mechanik to potoczne określenie maszynisty
Odpowiedz

#3
(25.09.2022, 10:03)erap2 napisał(a): Osoba prowadząca pociąg to ogólnie maszynista pojazdów trakcyjnych. Mechanik to potoczne określenie maszynisty

Czyli co maszyniści do siebie mówią mechaniku na co dzień ? Np zawiadowca zwraca się do maszynisty "Mechaniku zrób to...."
Odpowiedz

#4
Przyznam szczerze że określenia mechanik używają obecnie głównie miłośnicy kolei, w komunikacji dyżurny maszynista zwrot mechanik jest stosowany przez bardzo niewielki odsetek ludzi. Wink
Odpowiedz

#5
Szczerze powiedziawszy trudno mi się z @Vostok zgodzić, bardzo często w pracy słyszę określenie mechanik na maszynistę. Znacznie częściej niż maszynista
Odpowiedz

#6
Pytam o to jak laik, bo ostatnio usłyszałem opinie że w kolejnictwie urzędowo właśnie mówi się na osoby prowadzące pojazd maszynowy właśnie "mechanik" a nie maszynista. To taka świecka tradycja z początku kolejnictwa w Polsce. Dlatego chciałem zapytać najlepiej osoby pracujące na kolei które wykonują ten zawód jeśli są takie na tym forum. Jak zwracają się do siebie jak zwraca się do nich np Dyżurny ruchu i inne osoby.
W internecie to wszytko można napisać a mnie interesuje jak to jest w praktyce.
Z góry dziękuje.
Pozdrawiam
Odpowiedz

#7
Po szlakach po których jeżdżę bardzo rzadko słyszę zwrot mechanik, ale wszystko zależy od danej osoby na posterunku, co potwierdza @erap2.
Odpowiedz

#8
Mechanik, mechaniku, mechaniczku, to słyszę najczęściej w swoją stronę
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.