Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Najsilniejszy elektrowóz w Polsce
#16
Dla mnie najsilniejsza = co może najwięcej pociągnąć (najcięższy pociąg).
A to nie będzie Husarz, Traxx ani Dragon.

To będą jamniki: ET40, 41 i 42, które mają po blisko 500kN siły pociągowej (moc 4-4,5 MW).
Husaria i Traxxy mają 300 (realnie mniej).

Która pociągnie cięższy skład? Wiadomo która Smile
Szkoda, że spośród wymienionych jamników jedynie 41 jeżdżą. Czechy i czapajewy są dość dobrze wspominane przez maszynistów. Mocne i dość niezawodne.
Być może Cargo będzie musiało je jeszcze wprowadzić na tory, jak będzie miało więcej pociągów o masie ponad 4000 ton...
Odpowiedz

#17
A właściwie z jakiego powodu ET42 nie są eksploatowane? Hehe gdzie te czasy gdzie na pospiesznym było można ujrzeć ET41 Smile
Odpowiedz

#18
Cytat:A właściwie z jakiego powodu ET42 nie są eksploatowane?
Nie ma zapotrzebowania na tak ciężkie i energochłonne lokomotywy bo nie ma tak ciężkich pociągów jak to kiedyś przez węglówkę jeździły, poza tym ET41 starcza do wszystkiego, a i części do Czapajewa trzeba sprowadzić a ich już coraz mniej.
Pozdrawiam ;-)
Odpowiedz

#19
Nieprawda, do dziś na pomorze docierają zwarte składy po 4000 t, ciągane przez ET41 liczące po 50 węglarek. Zdarza się że ET22 również ciągają po 40 węglarek. Poza tym energochłonność ET42, ET40 nie jest porażająca wyższa od lokomotyw serii ET41. Główna przyczyną odstawienia tych maszyn były rosnące koszty eksploatacji, związane z trudniejszym dostępem do części dla tych krótkich serii . Cóż szkoda bo wydaje mi się że nie zobaczymy już tych obrazków.

http://abrh510.nazwa.pl/bartek/galeria/ ... age_id=175
Odpowiedz

#20
EU44 miała jedną próbę na PKP Cargo z bruttem. Pamiętam, że jechała z Łazów do Warszawy, ale nie pamiętam, żebym gdzieś widział wyniki tych "badań".

A co do ET42 w zeszłym roku na DTK jeden maszynista powiedział, że wycofane są też dlatego, że są niebezpieczne dla mechaników. Jak to on powiedział: "Silniki potrafiły wybuchać" (cokolwiek to znaczy, nie znam się na mechanice itp.). Ile w tym prawdy - nie wiem. Nie chcę siać plotek, więc może się wypowiedzą na ten temat osoby bardziej rozeznane w temacie.
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz

#21
PLK liczy dwuczłonowe lokomotywy jako dwie (mimo tego że nawet et42 nie pojedzie jedną sekcją) wiec drożej płaci się za trasę. Wiec PKP wybrało to co jest najtańsze w eksploatacji czyli et41 bo łatwo o części.
Mam jeszcze takie pytanie dlaczego niby ET42 jest taka energochłonną lokomotywą ? Tyko nie piszcie mi że stara technologia bo taka odpowiedź mnie satysfakcjonuje.

Do ET42 części u ruskich na pewno by się znalazły wystarczy tylko poszukać. Tylko jak to bywa w Polsce zawsze przechodzimy ze skrajności w skrajność jak kiedyś było ZSRR , ZSRR, ZSRR a zachód BE, to teraz jest zachód, zachód, zachód a Rosja BE

Ostrzegam! / Lutek
Odpowiedz

#22
Ostatnio rozmawiałem z mechanikiem (Kędzierzyn-Koźle), i mówił że jeżdżą jamniki z 5000 t w relacji Tarnowskie Góry-Port czyli teraz najmocniejsze loki w PolsceSmile

//Pisownia!
przem710
Odpowiedz

#23
ET42 mogliby zmodernizować do ET42M.
Odpowiedz

#24
A czym się różnią te dwa typy?
Krótko mówiąc, jaki jest zakres tej modernizacji?
Pozdrawiam ;-)
Odpowiedz

#25
Raczej jaki byłby zakres tej modernizacji ;-). Przebudowa układu jezdnego i zastosowanie silniejszych silników, projekt był opracowany przez ZNTK Poznań.

Cytat:Ostatnio rozmawiałem z mechanikiem (Kędzierzyn-Koźle), i mówił że jeżdżą jamniki z 5000 t w relacji Tarnowskie Góry-Port czyli teraz najmocniejsze loki w PolsceSmile

To raczej nie możliwe, teoretycznie ładowność węglarki to 60 t więc:

5000/60=~83 wagonów
83*14metrów=1162 metry

W Polsce skład nie może mieć takiej długości.
Odpowiedz

#26
Mika napisał(a):A czym się różnią te dwa typy?
Krótko mówiąc, jaki jest zakres tej modernizacji?
Ostatnią ciekawostką jest przedstawiony przez ZNTK Poznań w kooperacji z firmą Sigma projekt zmodernizowanej lokomotywy ET42M, w której zastosowano mocniejsze silniki trakcyjne (łączna moc wzrosła do 4800 kW) nieco zmieniono układ jezdny oraz przebudowano kabine (oczywiście są to na razie projekty na papierze).

źródło: bluefish.foxnet.pl
Odpowiedz

#27
Z rozmowy z komisarzem odbiorczym który do niedawna pracował w ZNTK Nowy Sącz, wiem że powody wycofania ET40 i ET42 są takie:
1. aparatura WN jako izolacje w ET42 ma azbest, a koszt wymiany tej ilości urządzeń "troszkę" by wyniósł
2. do 3 typów jamników potrzeba 3 razy więcej części podmiennych
3. Do ET41 dużo części jest takich samych jak do EU/EP07 co jeszcze zmniejsza koszty
4. Nie ma zapotrzebowania na tak duże ilości lokomotyw na całej sieci PKP CARGO co kiedyś
(proszę popatrzeć ile siódemek stoi nie używanych w Poznaniu)
Chyba nic nie pominąłem ;-)
Odpowiedz

#28
Cytat:Raczej jaki był by zakres tej modernizacji ;-) .
Aha ;-)
Cytat:Ostatnią ciekawostką jest przedstawiony przez ZNTK Poznań (...)
Nie opłaca się.
Cytat:1. aparatura WN jako izolacje w ET42 ma azbest, a koszt wymiany tej ilości urządzeń "troszkę" by wyniósł
To akurat nie jest znacznym kosztem w stosunku do takich lokomotyw.
Ale kolejne trzy punkty jak najbardziej są uzasadnione w przypadku kiedy odstawiono ET42 'zastępując' Jamnikami Wink
Pozdrawiam ;-)
Odpowiedz

#29
Maciek napisał(a):...1. aparatura WN jako izolacje w ET42 ma azbest, a koszt wymiany tej ilości urządzeń "troszkę" by wyniósł...

Tak masz rację, wydaje mi się że pojedyncze sztuki miały to wymienione.
Odpowiedz

#30
Mika napisał(a):
Cytat:
Cytat:1. aparatura WN jako izolacje w ET42 ma azbest, a koszt wymiany tej ilości urządzeń "troszkę" by wyniósł
To akurat nie jest znacznym kosztem w stosunku do takich lokomotyw.
Z tym azbestem to chodzi pewnie o komory gaszące łuk w stycznikach. Koszt bezazbestowych komór idzie w tysiące złotych za sztukę. Porazuj sobie to teraz przez ilość styczników na ET42 wyjdzie ci dość okrągła sumka. No ale cóż za "ekologię" trzeba płacić
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Elektrowóz Skoda mirmur2 0 2 030 18.08.2019, 00:12
Ostatni post: mirmur2
  Elektrowóz EP20 976497 6 4 282 25.03.2014, 16:22
Ostatni post: MichałŁ
  Najstarszy sprawny elektrowóz w Polsce D29-7 21 7 547 21.10.2013, 08:42
Ostatni post: Ariel Ciechańsk

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.