Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kilka pytań - Sz, W24, a semafor grupowy, rozkaz pisemny S czy N?
#1
Witam wszystkich. 
Pracuję na kolei ok 6 lat i mam do Was kilka pytań ( na większość znalazłem odpowiedź na tym forum jednak były to odpowiedzi sprzed 8-10lat)

Chciałbym być na 100% tych odpowiedzi ( pod pytaniem napiszę jak ja to interpretuję)

1. WJAZD do stacji na Sygnał Zastępczy - do jakiego momentu aktualne jest ograniczenie 40 km/h ?

   Wydaje mi się, że do minięcia rozjazdów osłanianych tym semaforem, dalej prędkość rozkładowa na torze głównym zasadniczym ( 40km/h na cełej dlugości toru głownego dodatkowego)


2. Wyjężdzam z toru na sygnał zezwalający + W24 + informacje od dyżurnego, że jazda będzie po torze lewym i dlaczego - Za tym semaforem jest semafor wyjazdowy - grupowy bez wskaźnika W24 - świeci na nim tylko sygnał zezwalający - teraz pytanie - czy to jest prawidłowa sytuacja ruchowa? semafor grupowy nie powinien być wyposażony w W24?

   Myślę, że skoro pierwszy semafor zezwalał na jazde + W24 + info od dużurnego, to grupowy nie musi już mieć W24 ponieważ znajduje za rozjazdami

3. Jadę po torze lewym w kierunku posterunku odstępowego - semafor wjazdowy do post. odst. jest uszkodzony - pytanie - wjazd/ przejazd na posterunek odbędzie się na rozkaz pisemny S czy N?

   Wydaje mi się, że skoro jest to posterunek odstępowy  i nie mam możliwości wrócić na tor prawy to wjazd na ten posterunek odbędzie się na rozkaz pisemny S ( ale tego nie jestem pewien na 100%)

4. Pytanie ostatnie  i pewnie najgłupsze, bo dotyczące pracy dyż. ruchu ( a kompletnie się tym nie interesowałem). Czy dyżurni między sobą ZAWSZE muszą się porozumieć o wyprawianym pociągu czy mają urządzenia blokowe (końcowe, początkowe) i na tej podstawie wiedzą, że szlak jest wolny i pociąg przybył do następnej stacji.

Bardzo dziękuję z góry za odpowiedź.
Odpowiedz

#2
1. Tutaj nawet instruktorzy wiodą spór, osobiście trzymam się wersji, że zdanie "na całej drodze przebiegu" oznacza, że ograniczenie obowiązuje do czasu minięcia ostatnim pojazdem następnego semafora. Z jakiegoś powodu ustawodawca rozróżnił "na całej drodze przebiegu" od "w granicach okręgu zwrotnicowego".
2. Nie, ma być W24 na semaforze wyjazdowym. Jeżeli jest inaczej - trzeba zerknąć do regulaminu posterunku, bo tutaj Zarządca najpewniej wpisał, że opisana sytuacja jest prawidłowa. Dla każdego, kto myśli, że instrukcji nie można zmienić regulaminem przypomnę, że w tym kraju konstytucję obchodzi się rozporządzeniem.
3. Rozkazem S, jest to jeden z nielicznych (obok unieważnienia sbl i jazdy po torze zamkniętym) przypadków, gdy na torze lewym obowiązuje rozkaz S.
4. O ile dobrze pamiętam podstawą prowadzenia ruchu jest blokada, a nie porozumienie, ale tu trzeba by się upewnić w Ir-1.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#3
Podpinam się pod przypadek 2, mianowicie jeśli na wyjeździe na semaforze jest sygnał zezwalający na jazdę po torze lewym ale nie ma możliwości wyświetlenia wskaźnika w24 i nawet jeśli zostałeś poinformowany przed dyżurnego o takiej jeździe regulamin mówi jasno że musisz mieć rozkaz pisemny N na dalszą jazdę po torze lewym do następnej stacji lub posterunku odstępowego. Po to właśnie są rozkazy N
Odpowiedz

#4
W przypadku punktu 3,spotkałem z dwoma wariantami zarówno jak na rozkaz S lub N,z tym że bardziej "preferuje się" rozkaz S.
Odpowiedz

#5
W paragrafie 58 instrukcja Ir-1 mówi wyraźnie, że jedyną opcją jest rozkaz S Wink
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#6
Na egzaminie dawno dawno temu podsłyszałem, że jeżeli blokada liniowa jest przystosowana do jazdy w obu kierunkach ( chodzi o tor lewy) to rozkaz S, a jeżeli NIE jest blokada przystosowana to N.
Odpowiedz

#7
Dziekuje pieknie wszystkim za odpowiedzi!
Odpowiedz

#8
Jeżeli blokada nie jest przystosowana i wówczas na posterunku odstępowym nie będzie semafora przy torze lewym, zezwoleniem na przejazd obok takiego posterunku będzie sygnał ręczny "do mnie". Jaką działkę w rozkazie N chciałbyś dostać przy pomijaniu semafora odstępowego?
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#9
Wszystko zależy od warunków lokalnych... Jeżeli blokada jest nie przystosowana to i semaforów nie ma po lewym.. przynajmniej w moich stronach. U nas jest sbl-ka więc zawsze idzie rozkaz s.
Odpowiedz

#10
Właśnie zastanawiam się, czy jest posterunek odstępowy, który mimo nieprzystosowanej blokady ma semafory po lewym.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kilka pytań Masz 1 2 261 11.07.2022, 08:14
Ostatni post: the_janeczek
  Blokada nieprzystosowana rozkaz niedzielnygracz 6 3 518 22.10.2020, 15:32
Ostatni post: kandydat
  Semafor wjazdowy dejq 13 6 322 11.09.2020, 07:58
Ostatni post: mikus39
  Rozkaz pisemny N niedzielnygracz 0 1 587 24.08.2020, 21:24
Ostatni post: niedzielnygracz
  Kilka pytań do pracy dyplomowej odnośnie zarządzania infrastrukturą kolejową itp. Bryn87 4 3 853 10.10.2011, 00:39
Ostatni post: Mika

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.