Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
411V Szutrówka
#1
Mirosław Romański opowiada o wagonach 411V określanych popularnie jako szutrówka i służących do transportowania tłucznia oraz pracy przy torach. Początki tego typu wagonów to druga połowa lat pięćdziesiątych XX w. W następnych latach produkowano ich coraz więcej, poza Polską i Związkiem Radzieckim wagony zamawiały Czechosłowacja, Bułgaria, Maroko, Albania i Węgry. Wagony służą do czasów obecnych, część z nich zostało zmodernizowanych i dostosowanych do aktualnych wymogów. Najczęściej wykorzystywane są do prac przy modernizacjach linii kolejowych.

https://www.youtube.com/watch?v=SaMj-9SroH8
Odpowiedz

#2
Szukając materiałów dotyczących Facc typ 411v przez przypadek trafiłem na film ( odcinek nr 48 ) materiał i komentarz bogactwo . Postanowiłem zbudować model tego wagonu w skali 1/25. Zdjęć wagonu można sporo znaleźć w sieci , ale do wiernego odwzorowania ostojnicy , układu hamulcowego i ,, armatury " sterowania zasypem tłucznia to nie wystarczy. Konieczne są rysunki dokumentacji konstrukcyjnej. Szukałem informacji w Chorzowie w Konstalu , skierowano mnie do Centralnego Biura Konstrukcji PKP , ale chyba przestało istnieć . Zastanawiam się gdzie można zdobyć dokumentacje tego wagonu , może ktoś z kolegów ma pomysł ?.
Będę wdzięczny za pomoc
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.