Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prośba o wycenę tabliczek wagonowych
#1
Witam. Proszę o wycenę tabliczek z wagonów. Posiadam 15 sztuk. Z góry dziękuję za pomoc. Niestety nie mogę dodać zdjęć https://photos.app.goo.gl/6cisQ3WGWErrBp457
Odpowiedz

#2
Dzień Dobry!
Czwarta tabliczka /Braunschweig/ nie pochodzi z wagonu.
Tabliczki wagonowe przedwojenne, takie jak na fotografiach/ sprzedają się w cenach 100-200 złotych, a te z lat 70-80 po ok. 20 zł ,chociaż zdarzają się wyjątki. Najcenniejsze z pokazanych są Breslau 1895 i Aachen 1915 / nie jest szczególnie cenna, ale rzadko spotykana w dobrym stanie z uwagi ma na materiał wykonania /cynk/. Czy Pan ma te tabliczki do sprzedania, czy sam zbiera? Ja kolekcjonuję takie tablice od ponad 30 lat i mam największą kolekcję na świecie na równi z Claudiusem Tippe. Obaj mamy po 3000 tabliczek, z tym że u mnie wiele się powtarza, np. mam ponad 50 przedwojennych tablic Zakładów Ostrowieckich z różnych roczników, 17 dużych owalnych tablic Lilpopa z lat dwudziestych i trzydziestych, czy 32 tabliczki jednego wzoru Linke Hofmann Breslau z lat 1913-1928, natomiast Claudius ma aż 2800 różnych wzorów tablic. Poza tym w moich zbiorach są też tablice z lokomotyw i urządzeń kolejowych, w zbiorze Tippe są wyłącznie tablice wagonowe. Niekiedy tabliczkę dużo taniej niż w Polsce można kupić na aukcji internetowej w Niemczech czy Francji, jednak trzeba brać pod uwagę wysokie koszty przesyłki, często stanowiące równowartość ceny tabliczki. Ale jak w każdej dziedzinie kolekcjonerstwa czasami trafia się okazja, np. lutym 2021 r. w antykwariacie w Bremen kupiłem online lot 40 tabliczek sprzed 1945 roku/ w tym dwie z XIX wieku/ za równowartość 1340 zł wraz z wysyłką, czyli nieco ponad 30 zł za sztukę, a więc bardzo tanio jak na niemieckie warunki. Jestem aktywnym użytkownikiem portali aukcyjnych w Rosji, Niemczech i Francji i czasem jestem świadkiem, kiedy ciekawa i przystępna cenowo tabliczka znika w ciągu kilku godzin. Jak w każdej dziedzinie kolekcjonerstwa, także i tutaj konieczna jest wiedza fachowa na temat producentów taboru, okresu działalności oraz ilości wyprodukowanych pojazdów. Dlaczego np. stuletnie monety z tego samego metalu, w takim samym stopniu zachowania kosztują: jedną złotówkę, a inna sto złotych? Oczywiście, że różnica w cenie wynika z ilości wybitych monet oraz ilości zachowanych egzemplarzy. Nie inaczej jest w przypadku tabliczek wagonowych. W Polsce używano taboru produkowanego przez sto kilkadziesiąt zakładów europejskich, kilka amerykańskich, a nawet dwie fabryki indyjskie. Były zakłady produkujące rocznie kilka tysięcy wagonów, ale były też i takie, które wypuszczały rocznie zaledwie kilkadziesiąt pojazdów. I tak np. tabliczki z fabryki wagonów w Gdańsku z lat 1900-1905, fabryki Gostyńskiego w Warszawie czy z fabryki w Rydze z tego samego okresu są znacznie cenniejsze od tabliczek firm wrocławskich. Nawet niektóre tabliczki z okresu PRL, jak np. ZNTK Gliwice czy ZTK Elbląg są cenniejsze od wielu tablic przedwojennych. Najrzadsze są u nas tabliczki z szerokotorowych i normalnotorowych wagonów rosyjskich sprzed 1914 roku. W wycenie pomocne będzie śledzenie notowań aukcyjnych eBay waggonschilder. Proszę obserwować aukcje zakończone, a nie sugerować się aukcjami " kup teraz" ponieważ niektóre są aktualne od półtora roku i nie znajdują nabywców. Proszę ostrożnie traktować wycenę na podstawie Allegro. Znam kilku handlarzy, którzy podbijają tam ceny z kilku kont; rzekomo sprzedane za 500 zł tabliczki widzę potem u sprzedawcy na giełdzie staroci w Bytomiu. Pozdrawiam.
Odpowiedz

#3
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Ja nie kolekcjonuje tabliczek tylko je odziedziczyłem i chciałbym je sprzedać.
Odpowiedz

#4
Wobec tego, jakiej kwoty Pan oczekuje za komplet? Mam już wszystkie tego typu, ale czasem mogą się przydać na wymianę. Może Pan pisać na maila dariuszjacek.gutowski@o2.pl
Pozdrawiam
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Syrena kolejowa - prośba o informacje Prizeekris 1 1 845 21.04.2021, 11:15
Ostatni post: APodleski
  Prosba o identyfikacje fanfar. Slimakko 2 2 557 30.08.2017, 01:29
Ostatni post: kacper791
  Zestaw startowy H0 - prośba o pomoc. kenshinio 0 1 835 22.02.2017, 14:28
Ostatni post: kenshinio
  Prośba o identyfikację żetonu Bileteria 3 3 098 17.01.2017, 19:37
Ostatni post: Kolejarz
  prośba o wypożyczenie rogatywki kolejarza szelka 1 2 366 21.01.2016, 13:06
Ostatni post: Afrika Bambaataa

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.