Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szyna kolejowa z 1876 roku - może ktoś by chciał
#1
Cześć Wszystkim.

Mój pierwszy post.

Nie jestem jakoś totalnie zakręcony na punkcie kolei, ale lubię bardzo, natomiast mój 7 letni syn to już coś innego.

Byłem w sobotę na złomie i w oko wpadły mi szyny kolejowe - nie mniej jednak jak się w końcu tam zebrałem i pojechałem na miejsce żeby kawałek dla syna odciąć - to niestety już ich nie było Sad

Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło i w oko wpadły 2 kawałki które były gdzieś w kącie ukryte. Jedna szersza, druga węższa i bardziej pordzewiała.

Zapytałem się pracownika złomu - a ten mi powiedział, że obie są kolejowe - z tym, że ta szersza to jest nowsza a ta węższa to starsza (super pomyślałem, bo syn jest wielkim pasjonatem parowozów) - to tego mówi mi, że ta węższa bardziej sfatygowana musiała być użyta jako belka w stropie bo miała beton na sobie. Więc zabrałem się za wyciąganie - a lekko nie było.

Chciałem odciąć na prawdę mały kawałek - ale moim oczom ukazał się napis producenta i rok 1876 - szok i niedowierzanie połączone z wielką radością.

Odciąłem dłuższy kawałek z napisami (13 kg) - a resztę zostawiłem, nie napiszę teraz jaki to jest producent bo nie pamiętam, a szyna jest oddana do piaskowania i lakierowania - jutro będę ją miał z powrotem, więc to uzupełnię.

Ale dziś pomyślałem, że może ktoś chciałby te pozostałe kawałki to może do jutra się uchowają - więc podjadę i przywiozę.

Jeśli będzie więcej chętnych to może je potnę dla każdego - ale tanio nie będzie - bo na przecięcie takiej szyny zużyłem ponad 3 tarcze do cięcia i ze 30 minut mi to zajęło.

Zamiana na coś kolejowego ??? ..... jak najbardziej Smile


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz

#2
        Poniżej wypiaskowana i polakierowana proszkowo matowym lakierem.

Dowiedziałem się więc, że szyna pochodzi z huty Hoesch zlokalizowanej w Dortmundzie.

Najstarsza szyna jaką znalazłem i internecie (tego producenta) to 1903 rok.

Huta - została utworzona w 1871 roku - więc ten kawałek został wyprodukowany w piątym roku jej działalności.

Syn był wniebowzięty.
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Szyna kolejowa, UNION D 1892 G5, darco 0 458 14.04.2023, 20:37
Ostatni post: darco
Information Szyna z Huty Königshütte piciuszyna 1 1 783 26.05.2020, 09:49
Ostatni post: rustsaltz
  Szyna kolejowa porywaczzwlok 6 4 916 18.12.2013, 10:43
Ostatni post: norbert
  Nowa Gazeta / Czasopismo - sklej własny parowóz. Ktoś zna ten tytuł? milomil 6 4 013 29.01.2012, 21:07
Ostatni post: TOMEKKOT

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.