Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Licencja/Praca dla maszynisty Kielce/Świętokrzyskie
#1
Witam wszystkich forumowiczów!
Od jakiegoś czasu interesuję się pracą w charakterze maszynisty. Na pewno nie jestem jakimś wybitnym znawcą ale lubię kolej i interesuje mnie ten zawód po prostu czuję że mógłbym to robić. Przepraszam jeżeli urażę kogoś moją nie wiedzą ale jestem tu nowy i to mój pierwszy post  Smile Zasięgnąłem pobieżnych informacji i wiem że rzeczą podstawową są oczywiście badania zdrowotne a następnie licencja maszynisty. Póki co znalazłem jedną ofertę kursu oferowaną przez Przewozy Regionalne oddział w Kielcach. Nie ma tam żadnych informacji poza ceną i ilością godzin. Planuje w najbliższych dniach iść tam i może czegoś się dowiedzieć ale póki co mam pytanie do Was forumowicze:

1. Czy dobrze rozumuje robię licencje maszynisty w danej spółce kolejowej i następnie zatrudniają mnie jako kursanta gdzie już konkretnie przyuczam się do zawodu maszynisty czyli zdobywam świadectwo maszynisty przez około 1,5 roku?

2. W zasadzie główne pytanie mojego postu czy w województwie świętokrzyskim jest jakiekolwiek zapotrzebowanie na tą profesje? Bo szczerze mówiąc nie natknąłem się na jakieś oferty z mojego regionu. Z tego co zauważyłem potencjalnym pracodawcą (firmy z oddziałami w Kielcach to właśnie przewozy regionalne oraz PKP Cargo)
Bardzo proszę o pomoc  Smile
Odpowiedz

#2
Nie koniecznie musi być to w danej spółce, często jest to ośrodek szkolenia np. w Krakowie czy Warszawie.
Nie koniecznie licencja musi być finansowana przez spółkę, często samemu trzeba pokryć koszty a w zamian przewoźnik gwarantuje zatrudnienie na świadectwo i dalszą współpracę. Co spółka to obyczaj.
Czasem można trafić na pokrycie kosztów licencji że strony pracodawcy. Reszta czasu to już szkolenie jak wspomniałeś. Zapotrzebowanie jest i będzie póki co na maszynistów
Odpowiedz

#3
Za licencję oraz badania zazwyczaj płaci się samemu, przewoźnicy bardzo rzadko to niestety sponsorują. Zapotrzebowanie na maszynistów będzie w duże w ruchu pasażerskim. PKP Cargo raczej póki co nie będzie przyjmować ludzi na świadectwo, rozmawiałem niedawno z instruktorem z zakładu dolnośląskiego to raczej w planach mają redukcję etatów niż ich tworzenie. Powód? Po prostu nie mają pracy dla maszynistów, chętnie za to wezmą kogoś na rewidenta lub manewry. Na południu Polski sporo ludzi szkolił Kolprem ale AlcerorMittal się zwija więc raczej też nie będą szkolić. Inni przewoźnicy towarowi szkolą raczej mało, wolą podebrać ludzi z przewozów towarowych
Odpowiedz

#4
(04.12.2019, 18:56)Marock napisał(a): 2. W zasadzie główne pytanie mojego postu czy w województwie świętokrzyskim jest jakiekolwiek zapotrzebowanie na tą profesje? Bo szczerze mówiąc nie natknąłem się na jakieś oferty z mojego regionu. Z tego co zauważyłem potencjalnym pracodawcą (firmy z oddziałami w Kielcach to właśnie przewozy regionalne oraz PKP Cargo).

Ktoś mądry z rynku kolejowego obliczył że liczba odchodzących na emeryturę maszynistów w przyszłym roku i w roku 2021 będzie krytycznie duża. Uderz do Polregio w Kielcach, pogadaj, popytaj. W Olsztynie sponsorują licencję+świadectwo, w Kędzierzynie Koźlu tak samo, w Szczecinie i Zielonej Górze również.
Odpowiedz

#5
Dzięki za odpowiedzi  Smile Liczę się oczywiście z tym że za licencje zapłacę z własnej kieszeni. Dzwoniłem dziś do oddziału polregio w Kielcach i Pani powiedziała że kurs już nie aktualny nie wiadomo kiedy będzie następny i żeby dzwonić po nowym roku  Sad . Więc raczej nie wygląda żeby szukali kogoś na większą skale. Tak jak pisaliście koledzy o pracy/kursach wszystko z dala ode mnie. Poza właśnie w.w polregio nie znalazłem żadnych informacji o kursach, czy też ofertach pracy w moim regionie   Huh . Nasuwa mi się więc pytanie czy świętokrzyskie to czarna dziura jeżeli chodzi o kolej? Czy jest może na forum ktoś, kto pracuje w okolicy i ma może jakieś doświadczenie chociaż w robieniu licencji w naszym regionie?
Odpowiedz

#6
W Polmiedzi np ruszyło się i oczekują na zgłoszenia do końca tego roku, ale gdzie Głogów/Lubin a gdzie Kielce... Musiałbyś się przeprowadzić za pracą. Arriva RP też szuka na licencję i świadectwo z możliwością "pakietu relokacyjnego" cokolwiek to znaczy Wink https://arriva.pl/art/1005/maszynista-po...enie-.html ale to wszystko jest z dala od Ciebie. Przemyśl - pomyśl. W ostateczności uderzyłbym do IC, ale to w ostateczności, bo tam się jeździ dla prestiżu Wink
Odpowiedz

#7
eu07-304, a ten prestiż to niby z czego wynika? Bo nie odczuwam osobiście
Odpowiedz

#8
Nie ważne, że płacą grosze - ważne że na EU07 Wink
Odpowiedz

#9
Zawsze można iść do Ecco, LTC, Captriana czy Lotosu i jeździć na EU07 za dużo lepszą kasę niż w IC. Poza tym EU07 nie jest żadną rewelacją, jest głośna, awaryjna, jest malo miejsca w kabinie, fotele nie są też zbyt wygodne. Dodatkowo mala moc która powoduje że przed każdym wniesieniem trzeba 3 razy pomyśleć. ET22 czy loki czeskiej produkcji są dużo lepsze.
Odpowiedz

#10
(05.12.2019, 15:25)eu07-304 napisał(a): Ktoś mądry z rynku kolejowego obliczył że liczba odchodzących na emeryturę maszynistów w przyszłym roku i w roku 2021 będzie krytycznie duża.

Jak dla mnie, zapotrzebowanie będzie ale pewnie na poziomie takim jak obecnie. Powód? Cały czas spadają przewozy towarowe, część maszynistów będzie musiała zmienić pracodawcę. W naszym pięknym kraju nic się nie robi by rozwijać transport kolejowy i "mądre" osoby jakoś tego nie widzą.
Odpowiedz

#11
eu-07-304 ,- dla mnie to skansen, zresztą jak i dla większości
Odpowiedz

#12
Ecco i Lotos przyjmują chętnie ale już z uprawnieniami, PR w małopolsce planują w maju zrobić świadectwo, IC cisza. Co rusz słychać o wielkich bramkach czy wręcz katastrofie wobec braku maszynistow, ale zderzenie z rzeczywistością jest takie że wcale nie ma takiej tragedii i pracownicy są, przynajmniej na południu Polski
Odpowiedz

#13
Człowiek siedzi 3 miesiące na licencji ponad 6 tysięcy mniej w portfelu a może się okazać że aby znaleźć pracodawcę to chyba najlepiej się przeprowadzić w inny region chociaż i to nie gwarantuje zatrudnienia
Odpowiedz

#14
Koleje Wielkopolskie szukają ludzi na świadectwo gdyby kogoś to interesowało.
Odpowiedz

#15
Nie chcąc zakładać nowego tematu, chciałbym zapytać o dwie nurtujące mnie sprawy. Przeszukując internet w poszukiwaniu pracy znalazłem ofertę pracy "Prowadzący pojazdy kolejowe w obrębie bocznicy", czy to jest inne stanowisko niż maszynista? Czy tęż wymagana jest licencja maszynisty oraz świadectwo?
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Lightbulb Licencja maszynisty i świadectwo Adiqxz 1 59 Wczoraj, 13:11
Ostatni post: Dudi85
  Astygmatyzm, a praca na stanowisku maszynisty. Miko12345dd 2 465 28.01.2024, 12:07
Ostatni post: Miko12345dd
  Licencja maszynisty w firmie zajmującej się doszkalaniem ludzi kempa240 1 714 04.09.2023, 08:15
Ostatni post: Manio
  Licencja maszynisty InterCity Yattamam 5 3 593 18.03.2023, 13:29
Ostatni post: Yattamam
Heart Jakie instrukcje do nauki na Egzamin Licencja Maszynisty Szymczak101 16 6 555 22.10.2022, 11:43
Ostatni post: SILENCEISGOLDEN

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.