• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomoc w przygotowaniu do egzaminu na licencję maszynisty.
#1
Exclamation 
Witam szanowne grono miłośników kolei oraz tych z dużym bagażem doświadczenia w pracy na kolei. Mam nadzieję że znajdę kogoś w tym wątku kto będzie w stanie pomóc mi a zarazem przyszłym pokoleniom kończącym szkołę o profilu kolejowym z zamiarem pracy jako maszynista pociągu.

Myślę że po tak krótkim wstępie mogę przejść do konkretów czyli do wpisu na stronie UTK:

"Zapisy ustawy o transporcie kolejowym ułatwiają zdobycie zawodu maszynisty absolwentom szkół kolejowych. Z obowiązku odbycia szkolenia na licencję maszynisty zwolnieni są kandydaci, którzy posiadają dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodach, w których programy kształcenia zawierają zagadnienia z zakresu budowy pojazdów szynowych, ruchu kolejowego i sygnalizacji kolejowej lub ukończyli studia wyższe na kierunkach zawierających takie zagadnienia. Zasady te są zapisane w art. 22 ust. 2a ustawy o transporcie kolejowym. Ważne, aby programy nauczania w jak najpełniejszym zakresie obejmowały te obszary – zarówno, jeśli chodzi o teorię, jak i aspekty praktyczne."

który mówi o możliwości napisania samego egzaminu na licencję z pominięciem okropnie drogiego kursu którego tematyka powinna znajdować się w programie nauczania w szkole. Jako osoba przygotowująca się do takiego egzaminu zwracam się do ludzi którzy znają się na tym temacie i są w stanie pomóc w postaci wszelakich informacji jak np. co znajduje się na tym egzaminie? , z czego się najlepiej uczyć? , czego się uczyć?
Głównym problemem dla mnie jest właśnie brak materiałów z których można by się przygotowywać. Rozumiem że znajomość instrukcji kolejowych jest tutaj obowiązkowa ale odnoszę wrażenie jakby to było zbyt mało by dostatecznie się do tego egzaminu przygotować. Może ktoś ma jakieś notatki którymi mógłby się podzielić?

Zachęcam do udzielania się pod tym wątkiem lub kontaktowania się ze mną wiadomością prywatną :)
Za wszelki poświęcony czas i wiedzę bardzo dziękuję.
  Odpowiedz
#2
Wyluzuj....egzamin na licencję to przedszkole i każdy go zdaje, naucz się przepisów ruchowych, manewrów oraz sygnalizacji/wskaźników i zdasz na luzie.
  Odpowiedz
#3
Czyli mówisz że wiedza z instrukcji powinna mi wystarczyć? Ok
  Odpowiedz
#4
Dorzuciłbym trochę podstawowej budowy taboru, hamulce, eksploatacja poj. kolejowych, zagadnienia z fizyki i elektrotechniki, budowa sieci trakcyjnej, nawierzchnia kolejowa, radiołączność, BHP... Wszystko po trochu
  Odpowiedz
#5
Dzięki
  Odpowiedz
#6
Są jakieś książki lub materiały które mogą przygotować do takiego kursu? Może ktoś ma i może udostępnić skan? A jeżeli nie to proszę podać jakieś nazwy bo chętnie bym się zaopatrzył, pewnie w necie można jakieś książki kupić. Kurs będę rozpoczynał dopiero na nowy rok ale do tego czasu można już by się trochę przygotować z sygnalizacji, budowy taboru itp. Pozdrawiam

EDIT:
Już mam kilka materiałów w PDF i listę książek które warto by zakupić.
  Odpowiedz
#7
Na stronie PLK masz wszelkie instrukcje do pobrania m.in Ie1,ir1 itd
  Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Prywatny Kurs na licencję Gliwice okolice Ashes 3 306 11.07.2020, 23:26
Ostatni post: CounterSpace838
  Kurs na licencję maszynisty w wieku 35 lat 84antoni 27 4 822 03.03.2020, 21:35
Ostatni post: CounterSpace838
  Gdzie zrobić kurs na licencję maszynisty we Wrocławiu 84antoni 4 963 23.10.2019, 16:14
Ostatni post: Ogórkowy
  PKP IC szkoli na licencje Lokermat 520 45 379 23.07.2019, 11:11
Ostatni post: Dawid472
  Kursy na licencję w Polregio hubix90 39 5 376 20.12.2018, 21:30
Ostatni post: 4est

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości