Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaką szkołę wybrać?
#1
Cześć!

   Nazywam się Olivier. Aktualnie mam 14 lat. Pasjonuję się koleją właściwie od zawsze. Już za rok przystąpię to egzaminu ósmoklasisty, po którym będę musiał wybrać szkołę średnią. Mam dwie wybrane szkoły:
• Technikum nr. 4 Transportowe w Sosnowcu
• Technikum Kolejowe w Tychach
   Do tego w Tychach mam bliżej, dlatego najpierw napiszę podanie do tej szkoły. Nie jestem pewny jaki kierunek wybrać, jeśli w przyszłości chcę zostać Maszynistą pojazdów trakcyjnych. Mam w tej szkole do wyboru takie stanowiska:

• technik elektroenergetyk transportu szynowego
• technik automatyk sterowania ruchem kolejowym
• technik transportu kolejowego
  • technik budownictwa kolejowego
   Kieruję to pytanie do was, lecz wydaje mi się że odpowiedni kierunek na maszynistę to: Technik Transportu Kolejowego. Dziękuję za odpowiedzi!
Odpowiedz

#2
Najlepiej zapoznaj się z tym czego konkretnie się uczysz na danym kierunku technicznym, aczkolwiek technik transportu kolejowego wydaje się być najbardziej odpowiedni. Moim zdaniem 14 lat to trochę za wcześnie aby wybrać sobie drogę zawodową, ja będąc w twoim wieku byłem zakochany w historii i chciałem pracować jako archeolog, kustosz czy coś w ten deseń. Potem bardzo interesowalem się służbami mundurowymi i myślałem nad pracą jako klawisz lub policjant(zawsze mnie interesowało prawo i zagadnienia społeczne). Myśl aby zostać maszynistą u mnie pojawiała się jak miałem dopiero 18-19 lat, a wielu moich znajomych mimo 23-26 lat na karku dalej nie wiedzą co chcą robić. Najlepiej dla Ciebie będzie wybrać bardziej uniwersalną szkołę, typu technik elektryk, elektronik czy jak w moim przypadku samochodowka. Braki ma kolei i również wśród maszynistów już są spore a będą jeszcze większe bo ludzie uciekają na emerytury
Odpowiedz

#3
Po kolejówce masz głównie to, że możesz eksternistycznie zdać egzamin na licencję, na to, co się tam dowiesz to bym się tak specjalnie nie napalał (nie miałem przyjemności poznać nikogo po technikum w Tychach, po Sosnowcu owszem, nawet jakieś pojęcie o kolei mają, niestety zwykle mniejsze niż im się wydaje, za to niebezpieczne podejście, że wiedzą dużo). No i jak pisze kolega powyżej - co jak Ci się odwidzi? Albo - odpukać - zdrowie siądzie? Ja tak zrobiłem i (w związku z tym) wydaje mi się drogą słuszną mieć wykształcenie bardziej ogólne (w moim wypadku technik elektryk), co daje szersze możliwości także poza koleją (prąd w gniazdku i w sieci trakcyjnej z grubsza podlega tym samym prawom). Ponadto dobre technikum zapewnia pewien zasób wiedzy na studia, gdybyś kiedyś nabrał chęci dalszej edukacji.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#4
Mądrze mówisz, bardzo mądrze. Punkt dla Ciebie @rustsaltz!
Odpowiedz

#5
Zawsze jak popiję to mądrze gadam Big Grin
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaka firma dla maszynisty w Śląskim? BRT1 9 1 711 01.04.2023, 11:01
Ostatni post: BRT1
  Jaka medycyna kolejowa najlepsza jeśli chodzi o badania lekarskie? BaKu_Mechanik 1 1 470 18.11.2022, 09:15
Ostatni post: MR Q
Lightbulb Praca w kolei, jaka szkoła ? DonioX 14 12 302 24.02.2019, 17:44
Ostatni post: Gilbert
  Licencja maszynisty - Śląsk jaka szkoła? Mateusz5061 9 4 618 07.01.2019, 22:07
Ostatni post: rustsaltz
  Jaka szkoła zaoczna kolejowa na Śląsku? Mateusz5061 1 2 275 04.01.2019, 20:51
Ostatni post: 4est

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.