Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komfort podróży w PKP Intercity
#1
Mam pytanie i prośbę dla podróżnych niepełnosprawnych i tych z ograniczoną sprawnością ruchową: Jak Wam się podróżowało-jak daliście sobie radę np.z TYM KOSZMARNYM ,wąskim i stromym wejściem do wagonów starego typu. Czy wygodniej było Wam w wagonach bezprzedziałowych-tam przynajmniej jest w miarę normalne wejście. GDZIE JEST WYGODNIEJ? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami z podróży.
Bea
Odpowiedz

#2
Wyczerpującej, wszechstronnej i satysfakcjonującej (nam nadzieję) odpowiedzi udzielę jutro wieczorem.
Pod kątem dostępności dla wózkersów mogę zreferować każdy wagon. :-)
Odpowiedz

#3
BARDZO się cieszę i czekam z niecierpliwością-jadę z mamą która jest po udarze i chodzi jeszcze kiepsko -z początkiem czerwca z Katowic do Kołobrzegu dzisiaj byłam na dworcu zobaczyć tego ZEFIRA TLK i.................jak zobaczyłam te schody do zwykłego wagonu tzn tego NIBY z przedziałem dla niepełnosprawnych to mi się już odechciało! Jak mama wejdzie po tych schodach? Czy oni na tej kolei są poważni? TAKIE SCHODY??? Pomyślałam żeby albo jechać albo przynajmniej wejść do tego wagonu bezprzedziałowego -tam są przynajmniej lepsze te schody i szersze to wejście? Jest też możliwość skorzystania z pomocy obsługi dworca -przy wsiadaniu. Z ciekawością przeczytam CO RADZISZ w jakim wagonie jechać? Aha! I jeszcze jedziemy z dużym psem! Chciałabym żeby jemu też było wygodnie-POMOCY! :->
Bea
Odpowiedz

#4
bea napisał(a):Jest też możliwość skorzystania z pomocy obsługi dworca -przy wsiadaniu.

Oraz przy wysiadaniu. Teoretycznie, aby uzyskać taką pomoc, powinno się zgłosić zamiar przejazdu (i oczekiwany sposób udzielenia pomocy) na co najmniej 48 godzin przed przejazdem, ale w praktyce bardzo różnie to bywa. Kolejarze potrafią takie zgłoszenie zgubić, albo zrealizować byle jak (np. wnosić wózkersów na rękach, mimo że pojazd jest wyposażony w pochylnie - tylko że oni nie potrafią / nie chce im się ich używać).

Na Twoim miejscu spróbowałbym zamówić pochylnię (podjazd dla wózków) do wagonu, żeby mama spokojnie po nim weszła do środka, ale musisz mentalnie przygotować się na to, że kolejarze bywają bardzo niestaranni, i czasami zamiast zamówionej pomocy można spotkać się z gigantyczną niekompetencją i olewactwem.

Nie warto robić tego na więcej niż 5 dni przed przejazdem, bo wtedy szanse że zgłoszenie zostanie zgubione poważnie rosną.
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#5
Dziękuję za sugestie-wszystkie wykorzystam! TA POCHYLNIA TO super pomysł bo inaczej za Chiny mama nie wejdzie po tych schodach-przecież nawet zdrowi i młodsi mają z tym problem. Obserwowałam to wczoraj jak odjeżdżał ZEFIR i wsiadały zdrowe ale starsze panie i był problem...........A przecież nie będą mamy wnosić???
Bea
Odpowiedz

#6
bea, a jeśli można spytać to kiedy jedziesz, bo pracuję na dworcu w Kato. jako informator mobilny i z chęcia bym pomógł ci wejść z mamą do tego pociągu. A wiem że raz jechał taki młody chłopak na wózku właśnie Zefirem, zgłaszał tą podróż wcześniej ale niestety jak to w polsce bywa podstawili i tak zwykłą dwójkę.
Kolejowe Jaworzno Lubisz To ?
Odpowiedz

#7
JASNE-czemu nie-DZIĘKUJĘ! Chcę zabrać dwóch znajomych no i skorzystać z tej opcji ze skorzystaniem z pomocy prac.PKP-Intercity.Ale ZAWSZE może ktoś zawalić i LEŻYMY :-(
Wybieramy się 7 lub 8 czerwca tym ZEFIREM o 8.31 za kilka dni doprecyzuję-jak będziesz w pracy to ZAPRASZAM-będzie WESELEJ -jeszcze raz dziękuję
Bea
Odpowiedz

#8
W tym terminie niestety może mnie nie być, tydzień później jest zmiana rozkładu i wtedy będe na 100%, niestety dni mojej pracy nie zależą ode mnie ale od IC. Jednak że jeśli nie będę miał wtedy nic w planach to z chęcią przyjadę i pomogę ;-)
Kolejowe Jaworzno Lubisz To ?
Odpowiedz

#9
A więc po kolei.

Najpierw kilka pytań.
Czy Twoja mama porusza się na wózku inwalidzkim? Jeśli tak, to czy jest to wózek ręczny czy akumulatorowy? Czy podróż chce spędzić na wózku czy przesiąść się na fotel?

TLK Zefir nie prowadzi wagonu z wózkownią (można sprawdzić w zestawieniach dla st. Gliwice, Leszno, Szczecinek lub Białogard) więc o jakiejkolwiek pochylni nie ma mowy.
Stacjonarne pochylnie są tylko dla st. Warszawa Centralna. Te w Katowicach i Kołobrzegu zostały wycofane.
Miejsca dla niepełnosprawnych są wyznaczone w zwykłym wagonie, z numerem 15, z przedziałami.

Jako alternatywę proponuję wagon rowerowy typu 111Arow z numerem porządkowym 19. Drzwi są tam nowszego typu (na przycisk), są szersze. Schody również są mniej strome.
Wygląda to tak samo jak w tym wagonie:
[Obrazek: pkb0lgcmqwj8_t.jpg]
Po wejściu znajdujemy się w części rowerowej, która zajmuje niecałą połowę długości wagonu. Kibelek także znajduje się w przeciwnej części wagonu. Część pasażerska jest bezprzedziałowa.
Tutaj prezentacja wnętrza tego wagonu:


Na stacji w Katowicach możliwa jest także pomoc ochrony. Pomagają przy dostaniu się na perony i przy wsiadaniu.
Na 1-2 godziny przed podróżą ochrona dworca zatelefonuje po ustalenie szczegółów miejsca spotkania na dworcu w celu ułatwienia dotarcia na peron, albo też pierwszy napotkany ochroniarz rozpocznie procedurę.
Taka pomoc jest niedostępna na stacji Kołobrzeg, tu jedynie możemy liczyć na pomoc drużyny konduktorskiej przy pociągu.

Przejazd należy zgłosić za pomocą formularza:
http://intercity.pl/pl/site/niezbednik- ... niowy.html

Więcej szczegółów podam po odpowiedzeniu na pytania, bo wtedy będę wiedział jakie są bardziej szczegółowe wymagania co do podróży.
Odpowiedz

#10
kebeka napisał(a):W tym terminie niestety może mnie nie być, tydzień później jest zmiana rozkładu i wtedy będe na 100%, niestety dni mojej pracy nie zależą ode mnie ale od IC. Jednak że jeśli nie będę miał wtedy nic w planach to z chęcią przyjadę i pomogę ;-)
Dziękuję za dobre chęci-myślę,że sobie poradzimy ;-)

Dodano: 2014-05-04, 10:08
MARIUSZ W :-)
Mama chodzi  samodzielnie -z podpórką i jeszcze niezbyt dobrze.
Wymyśliłam,że żeby było szybciej to na peron przywieziemy mamę na pożyczonym wózku od strony Pl.Andrzeja i na same perony są platformy podjeżdżające z wózkiem ""na" i "ze" schodów-więc powinno być bezproblemowo ;-)  Jeśli chodzi o ten wagon bezprzedziałowy to BARDZO mnie kusi BO podobają mi się TE schody-po nich mama raczej -przy niewielkiej pomocy-wejdzie nawet jak by nas "zawalili"z pomocą np.w Kołobrzegu -ale tam z kolei nie można się "rozciągnąć"trzeba cały czas być w pozycji siedzącej. Natomiast w tym przedziałowym to gdyby było pusto to możemy się np.rozłożyć na siedzeniach i poleżeć trochę ale............PO TYCH schodach NIE MA MOWY żeby mama weszła i jakoś nie mogę sobie wyobrazić jak ta ochrona ją tam "dostarczy"-chyba WNOSZĄC?/wąsko,stromo/CO TU WYBRAĆ??? :-> No i zabieramy jeszcze dużego psa.........
Bea
Odpowiedz

#11
bea napisał(a):od strony Pl.Andrzeja i na same perony są platformy podjeżdżające z wózkiem ""na" i "ze" schodów

Zapomnij. Te platformy co do zasady nie działają. W środkowym tunelu są natomiast "windy", które są całkiem sprawne.
Bahnfahren ist unser Business
Odpowiedz

#12
psim napisał(a):Zapomnij. Te platformy co do zasady nie działają.
Działają tylko na ochronę która to obsługuję się czeka bardzo długo, i wyjazd taką platformą też do najszybszych nie należy.
Kolejowe Jaworzno Lubisz To ?
Odpowiedz

#13
bea:
Teoretycznie można zrobić tak, że Twoja mama weszłaby drzwiami wagonu 19 i potem przeszła do wagonu obok z przedziałami o numerze porządkowym 18.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że kolej ma pełną dowolność co do ustawienia wagonu przód-tył, a takie drzwi znajdują się tylko z jednej strony wagonu. Na ostatnich filmikach wagon jechał lepszym wejściem do przodu i sąsiadowało ono obok wagonu 18, ale nie ma żadnej pewności, przez miesiąc się to nie zmieni. Lepsze drzwi mogą być z drugiej strony i wtedy na nic się one zdają. No chyba że Twoja mama przejdzie wtedy całą długość wagonu (25 metrów). Do tego nie ma też pewności jak będzie ustawiony wagon 18 i czy Wasze miejsca będą znajdować się od strony wagonu 19, czy może z drugiej strony od wagonu 17.

Cóż, musicie wybrać, czy wolicie wagon przedziałowy z gorszym wejściem czy wagon bezprzedziałowy z lepszym wejściem. W wagonie bezprzedziałowym w rowerowni pies chyba będzie miał lepiej.

Jeżeli zdecydujecie się na wagon przedziałowy, to proście o miejsca o początkach numerów 1X lub 10X. Są to miejsca pierwszym i ostatnim przedziale, więc nie trzeba się przedzierać przez pół wagonu.

Jeżeli zdecydujecie się na wagon rowerowy bezprzedziałowy, to najbliżej tego lepszego wejścia są trzy miejsca w rzędzie w takim układzie:
(okno), 82, (przerwa na przejście), 84, 86, (okno).
W drugim są już normalnie 4 miejsca w rzędzie w takim układzie:
(okno), 81, 83, (przerwa na przejście), 87, 85, (okno).

W kasie trzeba powiedzieć jakie się chce miejsca, w przeciwnym wypadku możecie nie dostać tych najbliżej wejścia, tylko np. w środkowej części.
Cytat:Zapomnij. Te platformy co do zasady nie działają. W środkowym tunelu są natomiast "windy", które są całkiem sprawne.
W Katowicach działają. Nie wiem jak jest z tą do wyjścia, ale te na peron są o dziwo samoobsługowe. Ale nie ryzykowałbym wejściem od strony pl. Andrzeja i korzystania z tamtej platformy. Beo, jeżeli zamierzacie podjechać na dworzec samochodem, a Twoja mama posiada kartę postojową osoby niepełnosprawnej (uprawniającą do stawania na tzw. kopertach), to możecie podjechać niemal pod same wejście dworca od strony Galerii Katowickiej – miejsca postojowe znajdują się tutaj po lewej stronie (mniej więcej tam gdzie stoi ten samochód lekko w oddali).
Odpowiedz

#14
BARDZO dziękuję WSZYSTKIM którzy zabrali tutaj głos i podzielili się swoimi spostrzeżeniami i bezcennymi radami. WSZYSTKIE wezmę pod uwagę i wyciągnę wnioski. :->

MARIUSZ-masz rację ,podjedziemy od str.Galerii Katowickiej będzie PEWNIEJ tam nie ma schodów i jest automatyczna ścieżka to raz dwa śmigniemy a te platformy na perony faktycznie są samoobsługowe i jak byłam ostatnio to działały! Jedziemy 7lub 8 czerwca-/mam jeszcze trochę czasu na decyzję GDZIE się ulokujemy/TRZYMAJCIE KCIUKI-jak wrócę około 22 czerwca to odezwę się TUTAJ i zdam relację. No chyba, że komuś jeszcze przyjdzie coś PRAKTYCZNEGO do głowy to niech skrobnie. BARDZO by mnie jeszcze interesowało czy ktoś był świadkiem "wkładania" takiej osoby przez obsługę do tego wagonu przedziałowego?Pozdrawiam-FAJNE CHŁOPAKI jesteście ;-)

Dodano: 2014-05-04, 16:59
To ZNOWU ja-nie irytujcie się proszę. Czy przez CAŁY skład można przejść -tzn czy WSZYSTKIE wagony są połączone przejściami? Jak mama będzie w formie to nie będzie potrzeby"wrzucania" jej do wagonu tylko wejdziemy sobie przez bezprzedziałową 19tkę i dojdziemy przez przejścia między wagonami do tego z przedz. dla niepełnospr.czyli do 18t-ki lub 15tki.Czy to możliwe?
Bea
Odpowiedz

#15
Można przejść przez całą długość składu.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  TLK 407 Warszawa - Budapeszt - jakie wagony i komfort w sypialnym? qlex 4 4 008 01.09.2015, 09:44
Ostatni post: qlex

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.