Ankieta: Jak oceniasz pomysł
Nie posiadasz uprawnień, aby oddać głos w tej ankiecie.
Bez sensu
0%
0 0%
Pomocny
100.00%
5 100.00%
Mogłby być lepszy
0%
0 0%
Razem 5 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słownik pojęć kolejowych - propozycje
#1
Po długich namysłach stwierdziłem, że utworzę wątek z gwarą kolejową. Myślę, że taki temat przyda się, niektórym osobom i "wprowadzi w kolejowy świat" początkujących Wink

Na początek tabor wąskotorowy.
Lidka - lokomotywa Lyd1 lub Lyd2
Rumun - lokomotywa Lxd2 lub ewentualnie Lyd2
Wueleska - lokomotywa serii WLs25, WLs40, 2WLs40, Ld1, WLs50, 2WLs50, 3WLs50, 4WLs50, WLs75
Geleska - lokomotywa typu GLs20, GLs25, GLs30, GLs40, GLs75E
Peiks - parowóz Px29, Px38, Px48 i Px49
Haefka - parowóz typu Hf
 
To tyle na chwilę obecną. Będą dodane kolejne wpisy jeśli się Wam podoba ten pomysł (piszcie posty). Jesli czegoś nie dodałem to mnie poprawcie Big Grin .
Odpowiedz

#2
Grzybek-nastawnia, bądź wyłącznik samoczynny
Czerwony łeb-dyżurny peronowy 
Koło-nastawnik jazdy
Patyki-pantografy
Byk-lokomotywa serii ET22
Epoka-lokomotywa serii EP09
Czesio-lokomotywa serii EP05
Gagarin-lokomotywa serii ST44
Sierżant-wskaźnik W9
Talboty-charakterystyczne wagony samowyładowcze
Anglik-lokomotywa serii EU06 lub podwójny rozjazd krzyżowy.
Tyle ode mnie. Myślę że pomysł dobry, szczególnie dlatego że w różnych regionach Polski można się spotkać z inną gwarą.
Lokomotywa EP07 fajna, EZT ED250 szybki, lokomotywa EU44 ciekawa, ale lokomotywa EP09 najlepsza.
Odpowiedz

#3
(21.03.2018, 21:00)wołodyjowskiIC napisał(a): Grzybek-nastawnia, bądź wyłącznik samoczynny
Czerwony łeb-dyżurny peronowy 
Koło-nastawnik jazdy
Patyki-pantografy
Byk-lokomotywa serii ET22
Epoka-lokomotywa serii EP09
Czesio-lokomotywa serii EP05
Gagarin-lokomotywa serii ST44
Sierżant-wskaźnik W9
Talboty-charakterystyczne wagony samowyładowcze
Anglik-lokomotywa serii EU06 lub podwójny rozjazd krzyżowy.
Tyle ode mnie. Myślę że pomysł dobry, szczególnie dlatego że w różnych regionach Polski można się spotkać z inną gwarą.
Dzięki! Bardzo przydatne. Co do gwary to masz rację, że w każdym regionie czasem mówią inaczej np. na T448p mówi się koziołek, kocurek lub tepetka.
Odpowiedz

#4
Zagłosowałem na opcje Pomocny Wink

Owszem w różnych rejonach na te same lokomotywy są różne określenia, np. SM42 = Łajka, Stonka, Wibrator, bądź SU45 = Fiat, Krowa, nie mówiąc już o nazwach jednostek EN57 Wink
Odpowiedz

#5
Panowie, z racji tego że posiadamy forumową encyklopedię miłośnika kolei, pomyślałem sobie żeby może tam dołożyć dział z gwarami i potocznymi nazwami taboru. Co sądzicie o takim pomyśle?

Bardzo fajny "słownik pojęć kolejowych" stworzyła załoga krakowskiego forum komunikacyjnego PKK. - https://pkk.info.pl/viewtopic.php?f=91&t=56 . Może i u nas coś takiego byłoby przydatne Wink
Odpowiedz

#6
(22.03.2018, 12:34)409Da-026 napisał(a):
(21.03.2018, 21:00)wołodyjowskiIC napisał(a): Grzybek-nastawnia, bądź wyłącznik samoczynny
Czerwony łeb-dyżurny peronowy 
Koło-nastawnik jazdy
Patyki-pantografy
Byk-lokomotywa serii ET22
Epoka-lokomotywa serii EP09
Czesio-lokomotywa serii EP05
Gagarin-lokomotywa serii ST44
Sierżant-wskaźnik W9
Talboty-charakterystyczne wagony samowyładowcze
Anglik-lokomotywa serii EU06 lub podwójny rozjazd krzyżowy.
Tyle ode mnie. Myślę że pomysł dobry, szczególnie dlatego że w różnych regionach Polski można się spotkać z inną gwarą.
Dzięki! Bardzo przydatne. Co do gwary to masz rację, że w każdym regionie czasem mówią inaczej np. na T448p mówi się koziołek, kocurek lub tepetka.
Poznań jest najlepszy jeśli chodzi o gwarę np. planta to dla nich tor, jazda po trapezie to jazda na tor zajęty. 
Adams pomysł myślę że dobry, jestem za.
Lokomotywa EP07 fajna, EZT ED250 szybki, lokomotywa EU44 ciekawa, ale lokomotywa EP09 najlepsza.
Odpowiedz

#7
Poznań jest najlepszy jeśli chodzi o gwarę np. planta to dla nich tor, jazda po trapezie to jazda na tor zajęty. 
Adams pomysł myślę że dobry, jestem za.
Na dodatek jestem z okolicy poznania Wink.

(22.03.2018, 13:38)norbis97 napisał(a): Zagłosowałem na opcje Pomocny Wink

Owszem w różnych rejonach na te same lokomotywy są różne określenia, np. SM42 = Łajka, Stonka, Wibrator, bądź SU45 = Fiat, Krowa, nie mówiąc już o nazwach jednostek EN57 Wink
Z tą stonką to dziwna nazwa Wink... U mnie na SU45 mówi się suka.
(22.03.2018, 13:57)Adams napisał(a): Panowie, z racji tego że posiadamy forumową encyklopedię miłośnika kolei, pomyślałem sobie żeby może tam dołożyć dział z gwarami i potocznymi nazwami  taboru. Co sądzicie o takim pomyśle?

Bardzo fajny "słownik pojęć kolejowych" stworzyła załoga krakowskiego forum komunikacyjnego PKK. - https://pkk.info.pl/viewtopic.php?f=91&t=56 . Może i u nas coś takiego byłoby przydatne Wink
Jak najbardziej możesz ten dział tam stworzyć, a jeśli to możliwe przenieść tam ten wątek.
Odpowiedz

#8
W poddziale poczekalnia utworzyłem wątek słownik pojęć kolejowych https://www.forumkolejowe.pl/temat-slown...owych_6450.

Proponuję aby każdy, kto będzie miał jakiś nowy termin, wpisał to tutaj, a my Administratorzy będziemy to uzupełniać w tamtym wątku. Wówczas tam cały słownik będzie na wierzchu.

Natomiast ten wątek przeniosłem na boczne tory, bo będzie on służył tylko do Waszych nowych terminów, którymi następnie będziemy uaktualniać słownik.
Odpowiedz

#9
Ode mnie kilka terminów Wink

Alicja EN57AL- Zmodernizowane jednostki EN57AL przez ZNTK Mińsk Mazowiecki według specyfikacji lubelskiej,(spotykane nie tylko tam, również w innych częściach kraju, np. Zachodnio-Pomorskie, Pomorskie)

Apacz -Zmodernizowane jednostki EN57AP przez NEWAG dla województwa pomorskiego

Alicja -Zmodernizowane jednostki przez ZNTK Mińsk Mazowiecki dla spółki Przewozy Regionalne, malowane są w nowe barwy
POLREGIO.  Wersja ALc jest z hamulcem IPSZ i silnikami SKODY.

Aldona - Zmodernizowane jednostki przez ZNTK Mińsk Mazowiecki dla spółki Przewozy Regionalne, malowane są w nowe barwy POLREGIO. Wersja ALd jest z hamulcem Knora i silnikami TSA.

Szwajcar - Spalinowe zespoły trakcyjne serii SA133 kupione z programu szwajcarskiego, dla województwa pomorskiego.

Trabant- Spalinowe zespoły trakcyjne serii SA103

Karton - Spalinowe zespoły trakcyjne serii SA101,SA102 produkowane przez ZNTK Poznań (obecnie nie kursują)

Jamnik - Elektryczny zespół trakcyjny serii EN71
_________________________________________________________________________________

To tak na szybko Wink jak coś mi się przypomni to dopiszę w tym temacie
Odpowiedz

#10
Dodane Smile
Odpowiedz

#11
EW55 w SKM Trójmiasto to trochę mało do historii tej serii pasuje.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#12
Łamaniec - lokomotywa ET 41
Karzełek  -    semafor bez masztu
Oporek/Koziołek  -  Kozioł oporowy , jedno z miejsc odstawiania lokomotyw
Kuchenkowy  -  maszynista stażysta w trakcie 500h , który jest obserwatorem bez prawa  prowadzenia lokomotyw (  kuchenka jest z lewej strony )

i może  np 
Lok - lokomotywa jadąca luzem bez składu
Młotkowy / Młotek   - rewident
"Im dłużej żyjemy,tym życie więcej nam odbiera,niż daje"
Odpowiedz

#13
Także dodane Smile
Odpowiedz

#14
UTK was wyprzedziło z pomysłem Tongue

https://utk.gov.pl/pl/dokumenty-i-formul...owego.html
Odpowiedz

#15
Ale nie ma tam wszystkich określeń
"Im dłużej żyjemy,tym życie więcej nam odbiera,niż daje"
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Słownik miłośników kolei Zuraf 12 9 145 16.03.2013, 15:43
Ostatni post: rustsaltz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.