Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakiego programu używać do obróbki zdjęć?
#1
Fotografia to nic innego jak chwytanie chwil i kąt patrzenia osoby która fotografuje... Co do rad jakie tu czytałem. Używam osobiście Corel XII i jestem zadowolony dla tego nie rozumiem co jest takiego specjalnego w PS?? Wszystkie tego typu programy maja podobny interfejs, podobne (jak nie takie same) funkcje, działanie... A nic nie jest lepsza szkołą jak bawienie się trochę programem i ogarniecie co z czym jak się robi. Druga kluczowa sprawa jest sam kadr. Nawet zloty program nie pomoże jeśli sam kadr jest jednym wielkim gniotem. :roll:

// edit by mikrobart: Wydzielono.
Zapraszam na <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.gssk.cba.pl">www.gssk.cba.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz

#2
Ogryzek, krótko, co jest w PS? Na przykład Adobe Camera Raw i moduł korekcji wad obiektywów Big Grin
Odpowiedz

#3
No wybacz ale większość (o ile nie wszystkie) programy graficzne maja obsługę plików RAW oraz korekcje wad obiektywu :roll: i Corel nie odbiega od tego :-P
Zapraszam na <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.gssk.cba.pl">www.gssk.cba.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz

#4
Tak w picassie i pancie tez obrabiają zdjecia. Mi akurat PS podszedł i używam go cały czas.
Odpowiedz

#5
Ogryzek napisał(a):No wybacz ale większość (o ile nie wszystkie) programy graficzne maja obsługę plików RAW oraz korekcje wad obiektywu :roll: i Corel nie odbiega od tego :-P

Ogryzek, może i większość ma jakąś obsługę plików raw, ale standardem jest program producenta aparatu lub ACR, a nie wynalazki Corela. Co do korekcji wad obiektywu, to z programów uniwersalnych liczy się tylko DxO Optics Pro i Photoshop/Lightroom.
Odpowiedz

#6
Brzmi to tak jak by ktoś napisał ze z aparatów liczy się tylko Olympus, Canon lub Sony. A reszta to nie bo i tak nic nie wyjdzie. No ale Oki. Sam napisałeś ze wolisz PS wiec Oki. Nie zrozumiale jest tylko ze dajesz rady "jak obrobić obrobić zdjęcie" tylko na podstawie jednego programu. Z koro to temat jak co zrobić to pokazuje na przykładach ze tak nie powinno być a tak się robi ale chodzi tu o efekt końcowy a nie o program- bo puki co nic innego nie wyczytałem w tym wątku. A szkoda bo liczyłem ze sam coś poznam nowego. Chyba ze dla ciebie nie istnieją inne programy to może zmiana tematu na "jak najlepiej obrobić zdjęcie w PS- porady".

Dla Ciebie Corel jest wynalazkiem, dla innych PS jest dziwactwem mało przyjaznym, a dla kogoś innego idealny będzie Picassa wiec wybacz jak dajesz rady to mów co należy z fota zrobić a nie jakich funkcji używasz w PS
Zapraszam na <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.gssk.cba.pl">www.gssk.cba.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz

#7
Ogryzek, nie zamierzam tu się z tobą przepychać, ani tym bardziej bawić w wojny systemowe bo to nie miejsce na to. Będę też bardzo wdzięczny, jeśli nie będziesz mi przypisywał słów których nie wypowiedziałem i intencji których tu nie okazałem. W przeciwnym przypadku nie będę miał raczej o czym z tobą rozmawiać.

Photoshop jest standardem przemysłowym w obróbce grafiki, w przygotowaniu do wydruku, czy ci się to podoba, czy nie. Standard wtyczek Photoshopa jest najpopularniejszy. Ba, nawet klawiszologie części programów są upodabniane do PS. Publikacje dotyczące obróbki fotografii są prowadzone na przykładach z Photoshopa lub Lightrooma, czyli z programów Adobe. Nie znajdziesz tam Corela, Bibble, czy nawet DxO Optics.
Rady które daję podaję w oparciu o oprogramowanie które znam i które jest popularne. Wybacz, ale to do ciebie należy zrozumienie ich i przerobienie odpowiednio do oprogramowania którego ty używasz, a nie do mnie. Nie używam jakichś magicznych zaklęć których mogą używać tylko Photoshopowcy. Korekcja EV istnieje w każdym programie do wywoływania RAWów. Podobnie filtry wyostrzające. Filtr połówkowy to pojęcie przeniesione bezpośrednio z fotografii, niezależne od oprogramowania. W Ligtroomie istnieje jako funkcja, ale... w Photoshopie już nie, i robi się go ręcznie.
To co jest takiego niejasnego w tym co piszę, czego nie możesz pojąć?

PS: Picasa, to przepraszam, ale program do katalogowania, do obróbki jest co najwyżej zabawką. Nie może być inaczej, skoro rawy wywołuje wg swojego widzimisię bez możliwości ingerencji w to JAK je wywołuje. Może i dla kogoś jest idealna, ale dla takiej osoby nie ma sensu dawać rad.
Odpowiedz

#8
A jednak dawałeś do zrozumienia tak jak już opisałem. Wybacz ale nawet drukarnie wielkoformatowe używają Corela do obróbki prac jak i do rapidu 8-) mniejsza o to... Ty wiesz swoje ja wiem swoje. I tyle.

Modera proszę o przeniesienie naszej rozmowy (i tak nic nie wnoszącej do tematu) na bok ;-)
Zapraszam na <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.gssk.cba.pl">www.gssk.cba.pl</a><!-- w -->
Odpowiedz

#9
Ciekawe - wszystkie używają? ja byłem w czterech i widziałem w użyciu PS Tongue

//edit: Usunąłem cytowanie przedmówcy.
Odpowiedz

#10
Ogryzek napisał(a):A jednak dawałeś do zrozumienia tak jak już opisałem. Wybacz ale nawet drukarnie wielkoformatowe używają Corela do obróbki prac jak i do rapidu 8-) mniejsza o to... Ty wiesz swoje ja wiem swoje. I tyle.

Modera proszę o przeniesienie naszej rozmowy (i tak nic nie wnoszącej do tematu) na bok ;-)

Za twoje nierozumienie tego, co piszę, odpowiedzialności nie ponoszę i ponosić nie zamierzam. Chcesz bić na ten temat pianę to wolna wola.
Aha, niestety znam parę drukarni i firm reklamowych (kilku znajomych pracuje w tej branży) i - niespodzianka - wszędzie używają PS.
Odpowiedz

#11
Panowie spokojnie. Fakt, że PS jest bardzo popularny w przemyśle wynika z tego, że jest najdłużej na rynku i jest najbardziej rozwinięty, ale to nie znaczy, że inne programy są złe. Zresztą o jakim przemyśle mówimy? Fotograficznym? Każdy używa co mu najlepiej odpowiada, dla jednych jest to PS, dla innych Corel a ktoś jeszcze inny użyje Picasy, iPhoto czy Aperture. Faktem jest, że wielu fotografów zaczęło w ostatnich latach uciekać od Photoshop'a, ponieważ to monstrum (które bez wątpienia jest wspaniałym narzędziem) rozrosło się do zbyt dużych rozmiarów i praca na nim stała się zbyt skomplikowana. Świetną alternatywą był i jest Aperture, zaprezentowany w 2005 roku i właśnie produkt Corel'a, przemianowany na PaintShop Photo Pro w 2006. Reakcją Adobe było opracowanie Lightroom'a który ujrzał światło dzienne rok później, jednak program przegrywał w porównaniu z Aperture w testach aż do wersji 2.0 czy nawet 3.0 jak subiektywnie twierdzę ja. Dzisiaj, wybór programu sprowadza się dla mnie tylko do kwestii wygody i prywatnych preferencji i mimo, że nie mam nic do zarzucenia Aperture, wybrałem Lightroom'a. Nie uważam aby ACR był jakimś standardem, jest wiele profesjonalnych programów które umożliwiają taki sam poziom edycji i to w bardziej przejrzystej formie. Osobiście nie używam go właśnie z powodu archaicznego interfejsu. Innym może to odpowiada, ale nie mi.
Odpowiedz

#12
Podsumowując dyskusję:

jeden lubi małe cycki, inne srednie a jeszcze inny balony Tongue
Odpowiedz

#13
Wiesz, Tet, wybór jest uwarunkowany platformą sprzętową - Aperture ma wyłącznie wersję pod MacOSX, podczas gdy Lightroom jest wieloplatformowy. A Lightroom to przecież ACR wzbogacony o funkcje katalogowania fotografii Smile

Aperture z przyczyn oczywistych (brak Maca) nie znam, ale z tego co o nim czytałem to korekcja obiektywów jest gorzej zrobiona niż w LR - zdaje się że dostępna jest wyłącznie przez plugin PTLens?.

@Łukasz - jest w tym sporo prawdy Smile
Odpowiedz

#14
A jaki program polecacie do pomniejszania zdjęć? Wymagań dużych nie mam, bo jak narazie to robię w paincie. Coś prostego w obsłudze bym potrzebował.
Odpowiedz

#15
Na Ubuntu korzystam z Gimpa, gdzie zdjęcia można całkiem łatwo przeskalować.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaki program do obróbki zdjęć? 3kV 0 555 23.02.2023, 13:39
Ostatni post: 3kV
  Obróbka zdjęć KeM9T 0 1 536 08.05.2021, 09:06
Ostatni post: KeM9T
  Umieszczanie zdjęć w Galerii ET22FAN 0 1 621 18.11.2020, 23:42
Ostatni post: ET22FAN
  Jakiego programu uzyc aby zmniejszyc rozdzielczosc. maus 16 7 625 23.04.2018, 18:37
Ostatni post: DamianT
Question Wybór aparatu do kolejowych zdjęć norbis97 8 6 033 31.01.2018, 21:33
Ostatni post: Bilet Ś-krzyski

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.