Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Regulacje prawne dot.miłośników kolei+pomysł
#1
Witajcie. Z racji że nie znalazłem wątku o podobnym tytule zakładam ten że. Jesteśmy miłośnikami kolei. Jak zauważacie lub nie,nie jesteśmy ujęci prawnie w przepisach lub rozporządzeniach dot.przepisów kolejowych. Czepiają się nas SOK,Ochrona Dworca (mimo że nie powinna bo działamy na terenie peronów a nie dworca ale trzeba według nich każdego się czepiać o wszystko) oraz pracownicy kolei nielicznie ale wyjątki się zdarzają (w większości bezpodstawnie gdyż pełnią funkcję publiczną tak mi się wydaje przynajmniej jeśli chodzi o "mechów" jak i "kierpoci" . Uważacie że my powinniśmy być uregulowanii prawnie ? Poza tym myślę że mogłoby powstać Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei zrzeszające MK z całego kraju i niezależnie od wieku. Gdyby takie stowarzyszenie powstałoby byłoby lepiej i może nawet byśmy mogli posiadać legitkę MK zatwierdzoną przez odpowiedniego ministra.
Zapraszam do wypowiedzi wszystkich zainteresowanych i ogólnie całą społeczność Wink
Odpowiedz

#2
To pomysł nierealny i nieracjonalny. W jaki sposób miałoby wyglądać to „ujęcie prawne” i czego miałoby dotyczyć? W jakim dokumencie prawnym, związanym z koleją, takie „ujęcie” miałoby zostać umieszczone?
Nikt nie broni powstawania regionalnych czy ogólnopolskich organizacji, zrzeszających modelarzy i miłośników kolejnictwa, wydawania im swoich legitymacji czy odznak i przecież tak się dzieje..
Domyślam się, że chodzi tutaj między innymi o możliwość poruszania się po terenie kolejowym – poza wyznaczonymi dla pasażerów strefami, czy możliwość wejścia na teren kolejowych posterunków. I od razu wyjaśniam – nie ma żadnych racjonalnych przesłanek, by w formie jakichkolwiek teoretycznych odgórnych uregulowań prawnych dopuścić do sytuacji, że osoba legitymująca się dokumentem „miłośnika” czy „modelarza” kolejowego będzie mogła bez przeszkód poruszać się po terenie kolejowym – poza dostępnym dla pasażerów, czy wchodzić na teren kolejowych posterunków. I bynajmniej nie chodzi tutaj o żadne kolejowe czy państwowe tajemnice, ale chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo – i nie tylko tegoż „miłośnika” czy „modelarza”, ale także bezpieczeństwo ruchu kolejowego jako takiego.
Nic nie stoi także na przeszkodzie, by przy pomocy organizacji zrzeszającej miłośników i modelarzy kolejowych, starać się o zgodę na wejście w teren kolejowy w określonym celu, miejscu i czasie, dla określonej grupy osób, we właściwych organach administracji kolejowej.
Czy wyobrażasz sobie „miłośników” lotnictwa, którzy z legitymacją ogólnopolskiego stowarzyszenia, prawnie usankcjonowanego przez odpowiedni resort, pałętają się po pasach startowych i terenach operacyjnych lotniska?
Z koleją jest dokładnie tak samo.
Baza wiedzy o kolei jako zjawisku i przedsiębiorstwie jest obecnie niezwykle szeroka, są ogólnie dostępne kolejowe przepisy i instrukcje oraz normy branżowe, można także starać się o dostęp do różnego rodzaju materiałów i dokumentów archiwalnych. I właśnie w tym zakresie można by pomyśleć o usprawnieniu i ułatwieniach we wzajemnych kontaktach i współpracy różnych jednostek administracji kolejowej i stowarzyszeń czy klubów, zrzeszających pasjonatów kolejnictwa.
Odpowiedz

#3
Marne szanse...jedynie mozna coś uregulować z PLKą co do miejsc i ich zabezpieczenia coś jak u Spottersów na lotniskach..Poza tym, nie wierzę,że nie znajdują ludziie fajnych miejsc może i trochę oddalonych od linii torów ale przy dzisiejszej technice dobry zoom wystarczy. Mi osobiście miłośnicy przy torach nie przeszkadzają, dobrze by było jednak by wszyscy pamiętali o odblaskach...a w SOK robia przeważnie niezrealizowani komandosi więc czepiać się będą zawsze bo nic lepszego nie mają do roboty.
"Im dłużej żyjemy,tym życie więcej nam odbiera,niż daje"
Odpowiedz

#4
@Paweł Piotr Co do legitymacji. Osoba (MK) przechodziłaby szkolenie które kończyłoby się egzaminem pisemnym ze zdobytej wiedzy na szkoleniu.
Odpowiedz

#5
Przecież, miłośnicy kolei tworzą jakieś zrzeszenia, spotykają się i wspólnie rozmawiają na tematy o kolei.
Jednak są pewne ograniczenia na terenach kolejowych dla ludzi nie pracujących w kolejnictwie, ale interesujących się koleją i wszystkim co jest z tym związane.
Tutaj jakiś czas temu był założony temat przez jednego z miłośników kolei, który się żalił, że nie mógł fotografować obiektów kolejowych, wagonów, lokomotyw, bo Straż Ochrony Kolei mu tego zabroniła.
Nie ma nic złego w tym, żeby robić sobie zdjęcia, tylko i wyłącznie na własny użytek obiektów kolejowych.
Przecież: dworce, stacje kolejowe, perony, składy pociągów są miejscami publicznymi z których korzystają ludzie, podróżni i to wszystko jest udostępniane dla ludzi.
A to, że niektórzy strażnicy kolei się czepiają normalnych ludzi, prawdziwych miłośników kolei, że oni robią zdjęcia i nikomu tym nie szkodzą, to jest to nieprawidłowe ze strony tych pracowników kolei i należy im się za to uwaga.

Zresztą podobnie i mogą się zachować konduktorzy i maszyniści wobec kogoś, kto klika foty miejsc kolejowych, peronów.
I tutaj widziałbym ochronę prawną miłośników kolei dla możliwości i zgody na fotografowanie wszystkich obiektów kolejowych, bo to jest bezpieczne, a nawet może być pożyteczne w celu robienia albumów o kolejnictwie.

Zresztą można i tak fotografować obiekty kolejowe i tu nikt się o to nie powinien obawiać, kto robi takie fotografię.
W dzieciństwie wychowywałem się na torach kolejowych szczecińskiego dworca i stąd pozostał sentyment do kolei.

Odpowiedz

#6
(23.05.2017, 11:39)mksiedlce napisał(a): @Paweł Piotr Co do legitymacji. Osoba (MK) przechodziłaby szkolenie które kończyłoby się egzaminem pisemnym ze zdobytej wiedzy na szkoleniu.
Proszę zatem skonkretyzować następujące kwestie:
1. Kto, gdzie, kiedy i w ramach jakich kompetencji i uprawnień takie szkolenia by prowadził.
2. Kto, gdzie, kiedy i w ramach jakich kompetencji i uprawnień prowadziłby egzaminy kończące szkolenia.
3. Jaki zakres tematyczny miałyby obejmować takie szkolenia, kto ustałaby ich program i harmonogram prowadzenia.
4. Jakie uprawnienia posiadałaby osoba legitymująca się dowodem ukończenia kursu i zdania egzaminu.
5. Jakie byłyby źródła finansowania w prowadzeniu tego typu działalności.
Wszystkie te kwestie musiały by się znaleźć w jakiejś określonej formule prawnej, która winna zostać zapisana – no właśnie, gdzie? W ustawie o kolei?
To jest pomysł całkowicie nierealny. Podam przykład. Są organizowane kursy na dyżurnych ruchu, kończące się egzaminem państwowym. I uzyskanie takiego świadectwa nie oznacza wcale, że osoba go posiadająca może od razu podjąć obowiązki dyżurnego ruchu. Musi w pierwszej kolejności zdać autoryzację na konkretnym  posterunku ruchu. I dalej – mając takie państwowe świadectwo isdr i zaliczoną autoryzację na konkretnym posterunku ruchu, nie ma prawa poruszać się po terenie kolejowym (z wyjątkiem miejsc ogólnodostępnych) w innym miejscu, niż to, gdzie jest zatrudniona. To znaczy – że jeśli jest dyżurnym ruchu na stacji Warszawa Centralna, to nie ma prawa chodzić po torach na stacji Gdańsk Główny.
Zatem nie może być tak (prawnie i praktycznie), że tzw. MK po jakimś szkoleniu i egzaminie może chodzić gdziekolwiek, a osoba z kwalifikacjami, zatrudniona na kolei nie może.
Jak sugerowałem – jest przecież możliwe nawiązanie współpracy konkretnego klubu czy stowarzyszenia z administracją kolejową także w konkretnym miejscu dla określenia doraźnego wstępu na teren kolejowy, co jednak nie jest żadną przesłanką do tworzenia tzw. systemowych rozwiązań.
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Oszuści wśród miłośników kolei Przemek19840 78 38 291 18.10.2017, 08:08
Ostatni post: Robert89
  Znak rozpoznawczy miłośników kolei flanker 46 14 348 20.04.2013, 23:45
Ostatni post: mikrobart
  Słownik miłośników kolei Zuraf 12 9 147 16.03.2013, 15:43
Ostatni post: rustsaltz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.