• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konferencja - Ochrona dziedzictwa kolejowego w Polsce
#1
O propozycjach rozwiązań, które pomogą ocalić i zachować w dobrym stanie szeroko rozumiane dziedzictwo kolejowe w Polsce, debatowano 27 marca 2017 r. w Senacie, podczas konferencji „Ochrona dziedzictwa kolejowego w Polsce. Historia, zasób, problemy i perspektywy”, zorganizowanej przez Komisję Infrastruktury, PKP Cargo oraz Polską Akademię Nauk. Potrzeba powołania międzyresortowego zespołu ds. ochrony dziedzictwa kolejowego, opracowanie systemowego zabezpieczenia taboru i zabytków kolejowych, a przede wszystkim powołanie Narodowego Muzeum Kolejnictwa, które kompleksowo zadbałoby o rozproszone i niszczejące zabytki kolejnictwa, to najważniejsze wnioski z dyskusji.

Otwierając konferencję, marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, że bardzo ważna jest modernizacja polskich kolei, ale należy dbać też o dziedzictwo kolejnictwa w Polsce, ponieważ stanowi ono ważny element naszej historii.

Zdaniem przewodniczącego Komisji Infrastruktury senatora Stanisława Koguta kwestia ochrony kolejowych zabytków wymaga podjęcia zdecydowanych działań. Niestety, wiele cennych obiektów „poszło już na złom”, dlatego trzeba temu energicznie przeciwdziałać. Senator przypomniał, że w ramach nowo utworzonej w Senacie IX kadencji Komisji Infrastruktury powołano zespół ds. zabytków kolejnictwa pod kierownictwem senatora Roberta Gawła. Senator Stanisław Kogut zapewnił, że wypracowane podczas tego spotkania wnioski zostaną jak najszybciej przekazane resortowi infrastruktury. Jak stwierdził, jego marzeniem jest powstanie w naszym kraju muzeum kolejnictwa na miarę angielskiego muzeum w Yorku, finansowanego zarówno przez państwo, jak i prywatny kapitał.
http://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,...olsce.html

Transmisja z konferencji dostępna jest pod tym linkiem.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości