Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krok po kroku
#1
Question 
Witam!
Jestem uczniem gimnazjum i planuje wybrać się do ZSK w Poznaniu na profil Technik Elektroenergetyk transportu szynowego.
Czytałem tam na stronie,że można zostać maszynistą po zdobyciu licencji ... http://www.zsk.poznan.pl/TEETSzynowego.bmp
Czytałem o tym dużo jak zdobyć licencje i świadectwo ale nie za bardzo rozumiem tego. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć co mogę zrobić po ukończeniu tej szkoły (zakładając, że się dostane) ? Czy KW bierze z tej szkoły na szkolenia czy jak?
Pozdrawiam! Smile
Odpowiedz

#2
(12.03.2017, 15:32)kaczkerus napisał(a): Witam!
Jestem uczniem gimnazjum i planuje wybrać się do ZSK w Poznaniu na profil Technik Elektroenergetyk transportu szynowego.
Czytałem tam na stronie,że można zostać maszynistą po zdobyciu licencji ... http://www.zsk.poznan.pl/TEETSzynowego.bmp
Czytałem o tym dużo jak zdobyć licencje i świadectwo ale nie za bardzo rozumiem tego. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć co mogę zrobić po ukończeniu tej szkoły (zakładając, że się dostane) ? Czy KW bierze z tej szkoły na szkolenia czy jak?
Pozdrawiam! Smile

Nikt nie pisze to moze ja sie wypowiem.. Smile Tam pisze jedynie w naglowku "GWARANCJA PRACY" a tak naprawde potem czytajac tresc pod naglowkiem dowiadujesz sie ze nie gwarantuja pracy tylko sami sobie wymyslili "na podstawie obserwacji rynku pracy" ze takie spolki jak PKP .. beda zatrudnialy WAS uczniow po tym profilu. No i po licencji musisz jeszcze zostac przyjety na swiadectwo czyli inaczej szkolenie na maszyniste . Licencje mozesz zrobic sam bez pomocy szkoly. Ale na swiadectwo musi Cie przyjac przewoznik (wtedy juz zatrudnia Cie w charakterze szkolacego sie ) . Twoj wybor teraz czy startowac do szkoly czy nie. Ja osobiscie mam za soba technikum elektroniczne i poza papierkiem to nic wiedzy praktycznie nie mam po tym technikum. Podobnie koledzy ktorzy ze mna chodzili do klasy. W 2klasie pamietam na praktykach uczyli nas na profilu eleitronicxnym pilowac pilnikami spawy na kratach stalowych. Big Grin Takze smiech na sali... Streszczenie szkol technicznych w jednym zdaniu. Oczywiscie nie zniechecam Cie zeby nie bylo bo to jest tylko i wylacznie moje zdanie. Najlepiej bedzie jak sobie zadzwonisz do tych przewoznikow na ktorych powoluje sie szkola ze niby beda zatrudniac strasznie ludzi po tym profilu i zapytaj czy to zwiekszy jakos Twoje szanse. I bedziesz wiedzial. Wez tez pod uwage stan swojego zdrowia czy aby na pewno sie nadajesz.

Jesli gdzies pisze zle to prosze o poprawe kolegow doswiadczonych w tym temacie. Smile
Odpowiedz

#3
Zgodze sie z kolegą powyżej (widze że mamy podobne doświadczenia z technikum o profilu elektrycznym Big Grin), w ogłoszeniu jest gwarancja zatrudnienia. Czytając między wierszami na mój rozum to nie gwarantują Ci nic prócz wróżenia z fusów że za ileś lat ktoś gdzieś bedzie potrzebował kogoś co zna sie na elektryce. Nawet licencja maszynisty nie jest wpisana w program nauczania, pisze że zostaniesz maszynistą jak zrobisz licencje ale nie mówią że oni Ci ją zrobią. Oczywiście po tej szkole masz szanse znalezienia pracy na kolej ale bardziej jako elektryk na szopie albo sieciowy. Z drugiej strony skoro chcesz zostać maszynistą to szkoła o taki profilu jest dla ciebie jak najbardziej wskazana. PKP IC w ostatnim ogłoszeniu o naborze na świadectwo maszynisty wyraźnie wskazało że szukają tylko osób z wykształceniem technicznym mechanicznym lub elektrycznym. Nawet niektóre ośrodki szkolące na licencje wymagają wykształcenia technicznego.
Odpowiedz

#4
Tak jeśli na kolej to tylko na maszynistę ! Smile
Marzenia od małego szczeniaka.
Czyli rozumiem, że licencje to mogę sam wyrobić a świadectwo sie wyrabia wtedy kiedy ide do jakieś spółki tak ? Np IC albo kw ...
Ale tak myślałem ze jednak KW jakoś bedzie nas choć troche wspomagał czy cos ... Co jak co ale żeby usiąść za sterem lokomotywy to troche jednak jest skomplikowane... a raczej W Poznaniu żadnej podobnej szkoły nie ma ... a jeśli tak jak piszecie i w sumie czytałem ze po prostu po takich szkołach o profilach można sie łatwiej dostać ze są większe szanse... A jeśli macie czas to możecie napisać "co sie ze mną dzieje" jak ukończę właśnie te technikum... oczywiście w stronę maszynisty nic innego
Odpowiedz

#5
(13.03.2017, 17:30)kaczkerus napisał(a): Tak jeśli na kolej to tylko na maszynistę ! Smile
Marzenia od małego szczeniaka.
Czyli rozumiem, że licencje to mogę sam wyrobić a świadectwo sie wyrabia wtedy kiedy ide do jakieś spółki tak ? Np IC albo kw ...
Ale tak myślałem ze jednak KW jakoś bedzie nas choć troche wspomagał czy cos ... Co jak co ale żeby usiąść za sterem lokomotywy to troche jednak jest skomplikowane... a raczej W Poznaniu żadnej podobnej szkoły nie ma ... a jeśli tak jak piszecie i w sumie czytałem ze po prostu po takich szkołach o profilach można sie łatwiej dostać ze są większe szanse... A jeśli macie czas to możecie napisać "co sie ze mną dzieje" jak ukończę właśnie te technikum... oczywiście w stronę maszynisty nic innego

Panocku nie rozumiesz jednego faktu.. Tobie nie jest potrzebna szkola srednia o profilu kolejowym zeby nauczyc sie jezdzic lokomotywa. Na 99% jestrm pewien ze i tak w tej szkole nie nauczysz sie niczego istotnego. Powtarzajac drugi raz szkola srednia Cie raczej nie nauczy.. mozesz uczyc sie w domu nawet i na symulatorze a na nauke jazdy takim sprzetem w koncu masz 2 lata podczas szkolenia na swiadectwo. Big Grin No i tego co z Toba bedzie po szkole tez Ci nikt nie powie. Ja bym raczej nie szedl do takiej szkoly bo sam kierunek wystarczajaco tandetnie brzmi. Wink Nie lepiej Ci na mechanika albo elektryka/nika pojsc i w razie jak nie bedziesz pracowal na kolejach to bedziesz mial zawod w zapasie ?
Odpowiedz

#6
Dobra to ja innaczej sie zapytam ... bo głównie chodzi mi o zostanie maszynistą...
Ukończę <nie wazne jaka szkole> to potem żeby wyrobić licencje i świadectwo co muszę zrobić ? Smile Gdzie szukać ...
Zawsze lepiej dowiedzieć sie tutaj od sprawdzonego źródła niż szperać po necie Smile
Odpowiedz

#7
(13.03.2017, 18:25)kaczkerus napisał(a): Dobra to ja innaczej sie zapytam ... bo głównie chodzi mi o zostanie maszynistą...
Ukończę <nie wazne jaka szkole> to potem żeby wyrobić licencje i świadectwo co muszę zrobić ? Smile Gdzie szukać ...
Zawsze lepiej dowiedzieć sie tutaj od sprawdzonego źródła niż szperać po necie Smile

W skrócie do niedawna były dwie opcje, licencje robiłeś sam za ok 6 tyś lub poprzez urząd pracy za darmo.  Mając licencję musisz zostać przyjęty przez przewoźnika by zrobić świadectwo pozwalające samemu prowadzić pojazdy trakcyjne. Co roku sytuacja się zmienia i nie wiadomo kiedy jakiś przewoźnik zrobi nabór jak przez ostatnie lata zrobiło Cargo , IC itp...

(13.03.2017, 17:49)Ptrrk napisał(a):
(13.03.2017, 17:30)kaczkerus napisał(a): Tak jeśli na kolej to tylko na maszynistę ! Smile
Marzenia od małego szczeniaka.
Czyli rozumiem, że licencje to mogę sam wyrobić a świadectwo sie wyrabia wtedy kiedy ide do jakieś spółki tak ? Np IC albo kw ...
Ale tak myślałem ze jednak KW jakoś bedzie nas choć troche wspomagał czy cos ... Co jak co ale żeby usiąść za sterem lokomotywy to troche jednak jest skomplikowane... a raczej W Poznaniu żadnej podobnej szkoły nie ma ... a jeśli tak jak piszecie i w sumie czytałem ze po prostu po takich szkołach o profilach można sie łatwiej dostać ze są większe szanse... A jeśli macie czas to możecie napisać "co sie ze mną dzieje" jak ukończę właśnie te technikum... oczywiście w stronę maszynisty nic innego

Panocku nie rozumiesz jednego faktu.. Tobie nie jest potrzebna szkola srednia o profilu kolejowym zeby nauczyc sie jezdzic lokomotywa. Na 99% jestrm pewien ze i tak w tej szkole nie nauczysz sie niczego istotnego. Powtarzajac drugi raz szkola srednia Cie raczej nie nauczy.. mozesz uczyc sie w domu nawet i na symulatorze a na nauke jazdy takim sprzetem w koncu masz 2 lata podczas szkolenia na swiadectwo. Big Grin No i tego co z Toba bedzie po szkole tez Ci nikt nie powie. Ja bym raczej nie szedl do takiej szkoly bo sam kierunek wystarczajaco tandetnie brzmi. Wink Nie lepiej Ci na mechanika  albo elektryka/nika pojsc i w razie jak nie bedziesz pracowal na kolejach to bedziesz mial zawod w zapasie ?
Zgadzam się z w/w ...w tych czasach nie liczy się wiek i po jakiej szkole jesteś... grunt to stan zdrowia i gdy będzie nabór to ciebie wezmą,nieważne gdzie się uczyłeś lub czy byłeś wcześniej taksówkarzem, marynarzem , sprzedawcą czy piłkarzem....
"Im dłużej żyjemy,tym życie więcej nam odbiera,niż daje"
Odpowiedz

#8
Aaa czyli licencje mogę robić samemu na własna rękę ... a żeby zrobić świadectwo to jakas spółka musi mnie przyjąć tak ?
I jak juz mnie przyjmą na to świadectwo to zatrudnia mnie wogole potem?



I czy w urzędzie jakoś innaczej wyglada wyrabianie licencji ? niż na własna rękę ?
Odpowiedz

#9
(13.03.2017, 18:43)kaczkerus napisał(a): Aaa czyli licencje mogę robić samemu na własna rękę ... a żeby zrobić świadectwo to jakas spółka musi mnie przyjąć tak ?
I jak juz mnie przyjmą na to świadectwo to zatrudnia mnie wogole potem?



I czy w urzędzie jakoś innaczej wyglada wyrabianie licencji ? niż na własna rękę ?

Licencje robisz we wlasnym zakresie tj w dowolnym osrodku szkolenia. Swiadectwo u przewoznika. Jak Cie ktos na swiadectwo bierze to juz zatrudnia bo wyplaca Ci pieniadze (niewielkie ale wyplaca) i po zdaniu egzaminu na swiadectwo juz jestes zatrudniany jako pelnoprawny maszynista. Smile Jesli o urzad chodzi to to wyglada tak ze musialbys obserwowac urzad pracy czy czasem nie organizuja szkolen na licencje. Innej drogi raczej nie ma . Tzn jest ale to na inne kursy.. nie na maszyniste a chodzi o zaswiadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy tylko ze tak jak napisalem to nie w tym przypadku. Big Grin Wiec to nie jest wyrabianie W urzedzie uprawnien tylko ZA posrednictwem bo wtedy Urzad Pracy funduje licencje takiej osobie. Big Grin
Odpowiedz

#10
Co do świadectwa to tak jeśli ktoś cię zatrudni na szkolenie na świadectwo maszynisty to później masz u niego zagwarantowaną prace, a raczej podpisujesz lojalkę na parędziesiąt tyś zł. np. ze po zdaniu egzaminu końcowego nie możesz się zwolnić przez 3 lata. 
Co do robienia licencj tak jak koledzy wspomnieli wyżej masz 2 drogi albo robisz prywatnie za własne pieniądze, albo przez urząd pracy. Tyle tylko że w urzędzie musisz spełnić kilka warunków: być zarejstrowany jako bezrobotny, urząd musi stwierdzić czy nadajesz sie do takiego szkolenia np twoje doświadczenie zawodowe, szkoła i widzimisię urzędników, czy dany urząd w ogóle wysyła ludzi na takie szkolenia, i przede wszystkim czy akurat ma pieniądze na to żeby kogoś wysłać na kurs, ilu jest chętnych w kolejce przed tobą itp itd.
Odpowiedz

#11
A jak robie licencje na własna rękę to mogę kiedy chce czy tez oni maja jakieś terminy czy cos nie No ogólnie wiem ze raczej na przygotowanie jakiś termin bedzie ale czy przychodzę załatwiam i mam ustalony termin ?
A co do świadectwa to poprostu muszę obserwować oferty spółek i jak bedzie cos to brać , tak ?
Odpowiedz

#12
(13.03.2017, 20:08)kaczkerus napisał(a): A co do świadectwa to poprostu muszę obserwować oferty spółek i jak bedzie cos to brać , tak ?

Zgadza sięWink
Lokomotywa EP07 fajna, EZT ED250 szybki, lokomotywa EU44 ciekawa, ale lokomotywa EP09 najlepsza.
Odpowiedz

#13
Tak to wygląda na chwile obecną, sam mówisz że jesteś dopiero w gimnazjum zanim skończysz powiedzmy jakieś technikum za ponad 4 lata może się wiele zmienić w tych kwestiach.
Odpowiedz

#14
(13.03.2017, 21:58)kris66 napisał(a): Tak to wygląda na chwile obecną, sam mówisz że jesteś dopiero w gimnazjum zanim skończysz powiedzmy jakieś technikum za ponad 4 lata może się wiele zmienić w tych kwestiach.

No wlasnie.. Big Grin
Odpowiedz

#15
(14.03.2017, 05:26)Ptrrk napisał(a):
(13.03.2017, 21:58)kris66 napisał(a): Tak to wygląda na chwile obecną, sam mówisz że jesteś dopiero w gimnazjum zanim skończysz powiedzmy jakieś technikum za ponad 4 lata może się wiele zmienić w tych kwestiach.

No wlasnie.. Big Grin

No dokładnie, cierpliwości bo w kilka lat to kilka spółek może przestać istnieć ;Wink    Nam daleko do Niemiec więc o pojazdy kolejowe bez maszynistów się nie boję także praca będzie czy to tu czy to tam...grunt to zdrowie,reszta pójdzie sama
"Im dłużej żyjemy,tym życie więcej nam odbiera,niż daje"
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nowa ustawa o licencjach - praca maszynisty krok po kroku maszynista 23 9 969 06.06.2012, 13:18
Ostatni post: Domio

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.