Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Szwajcaria] Gotthard-Basistunnel
#1
Jestem w szoku, że zostało to całkowicie pominięte na forum.
Cytat:Szwajcaria: otwarto najdłuższy tunel kolejowy na świecie. Ma aż 57 kilometrów
2016-06-01 12:03:00
A A+ A+

W Szwajcarii otwarto dziś najdłuższy tunel kolejowy na świecie. Konstrukcja ma aż 57 kilometrów długości. Tym samym Szwajcarzy pobili rekord Japonii - tamtejszy tunel ciągnie się na odległość 53,9 kilometrów. Budowa Gotthard-Basistunnel (GBT) trwała 17 lat.

Szwajcaria od dzisiaj może się poszczycić najdłuższym tunelem na świecie. Sukces inżynierów kosztował ponad 12 mld franków, ale inwestycja znacznie skróci czas podróży przez Alpy. Tunel został poprowadzony pod masywem przełęczy świętego Gotarda, stąd jego nazwa.

Przejazd z Zurychu do Mediolanu skróci się o godzinę i potrwa 2 godz. 40 min, a trasa z Bazylei do Mediolanu zajmie 3 godz. 30 min. (wcześniej prawie 2 godziny dłużej). W tunelu Gotthard pociągi osobowe będą mogły podróżować z prędkością 200 km/h, a towarowe – 140 km/h.
Cała wzmianka
Jaro

Odpowiedz

#2
Sam nawet chciałem napisać, ale za bardzo artykuł o tym się pod rękę nie napatoczył i nie za bardzo wiedziałem w jakim dziale. Startym Gotthardem miałem przyjemność. I też był najdłuższy ale w XIX w. Ale na sam przejazd się nie wybieram.
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Szwajcaria / Appenzell: Kolej wąskotorowa Fenway 0 3 698 27.08.2020, 15:58
Ostatni post: Fenway

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.