Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Łódź Kaliska
#1
Cytat:Jeden z ostatnich dworców w Polsce, gdzie można usłyszeć charakterystyczny stukot klapek pragotronu, to Łódź Kaliska. I chociaż vintage jest super, jest też kłopotliwy. Dlatego od kilku lat stare paletowe tablice informacyjne wymieniane są na nowoczesne wyświetlacze LED-owe. Niebawem do lamusa odejdzie też łódzki system pragotronu.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Czym jest pragotron? To inaczej paletowa tablica informacyjna na której pokazywane są informacje o przyjazdach i odjazdach pociągów. Nazwa pochodzi od czeskiego (dawniej czechosłowackiego) przedsiębiorstwa ZPA Elektroeas - Pragotron. Pragotron od 1953 roku zajmuje się produkcją zegarów, zegarów paletowych oraz różnego rodzaju tablic informacyjnych. Kiedyś charakterystyczne biało-czarne tablice z klapkami można było spotkać na każdym peronie i każdej dworcowej poczekalni w Polsce. Ich stukot to jedno z najmocniejszych skojarzeń, jakie wiążą się z wizytą na stacji kolejowej.

Ale pragotrony od kilku lat odchodzą w zapomnienie. Zastępują je nowoczesne wyświetlacze LED, które są łatwiejsze w obsłudze, tańsze w eksploatacji i można nimi sterować za pomocą komputera. Do wymiany pragotronów na LED-y przygotowuje się też Łódź Kaliska. Ale zanim to nastąpi, przyjrzeliśmy się staremu mechanizmowi "od kuchni".

Cały tekst: http://lodz.wyborcza.pl/lodz/1,35153,20 ... z48HCY9Gpc
Kto by pomyślał, że to już. Coraz mniej jest też nowszych, podobnych systemów produkcji KZŁ Bydgoszcz. W Czechach pragotrony są nadal w użyciu na wielu dworcach, nie wiadomo ile w tym sentymentu, a ile pragmatyzmu (być może w pewnych warunkach sprawdzają się lepiej od elektronicznych tablic).
Jaro

Odpowiedz

#2
Pozwolę sobie odświeżyć temat, ponieważ w ostatnim czasie mnie bardzo zainteresował. Orientujecie się może na jakich stacjach można jeszcze spotkać taki system informacji bądź wiecie czy znajdują się może w jakichś magazynach dworcowych? Chodzi mi głównie o wyroby firmy z Bydgoszczy, bo z Pragotronami może być ciężko.
Odpowiedz

#3
Sosnowiec ma bydgoskie wynalazki. Oświęcim miał Pragotrony, ale nie wiem czy to czynne jeszcze jest, czy wycięto w ogóle element dynamiczny z informacji pasażerskiej.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#4
W Gnieźnie kiedyś to zainstalowali na wizytę papieża. Jak się nie zepsuło to pewnie dalej działa.
Odpowiedz

#5
masovian, w Gnieźnie z tydzień temu jeszcze były - chyba nie zdemontowali Tongue
Odpowiedz

#6
To dobrze, bo w mnie w Gnieźnie nie było jakieś 15 lat...

Stąd powyższe moje obawy...
Odpowiedz

#7
Ale te co są w Gnieźnie to chyba ostatni produkowany model? Bo tych co były jeszcze niedawno w Poznaniu nie przypominają...

Pozdrawiam
sm31-131
Pełnia mojej miłości? SM31-007 o imieniu Tosia z komputerem w środku :-)
Odpowiedz

#8
Dzięki Panowie!
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Łódź Fabryczna masovian 69 23 363 19.04.2017, 05:37
Ostatni post: masovian
  Dworzec Łódź Widzew. Rozpoczęła się budowa peronów pitagoras23 10 6 704 07.11.2013, 21:23
Ostatni post: Urbi
  Łódź Kaliska-Główna? norbert 17 7 984 10.03.2013, 14:45
Ostatni post: Adams

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.