Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poselska interpelacja dotycząca nazewnictwa pociągów :D
#1
Mam problem z zachowaniem powagi - czytacie na własne ryzyko Smile

Kod:
Interpelacja nr 2283
do ministra infrastruktury i budownictwa
w sprawie nazewnictwa pociągów PKP
Zgłaszający: Adam Andruszkiewicz

Data wpływu: 04-04-2016

Szanowny Panie Ministrze,

zwracam uwagę, że pociągi dalekobieżne w Polsce mają w większości nadane im nazwy. Od 13 grudnia 2015 roku utrwalone nazwy zostały w sposób chaotyczny i nielogiczny, pomimo tradycji w nadawaniu, która była od lat. Przykładowo:

Wawel – jest to miejsce pochówku najznamienitszych Polaków. Nazwę taką powinien mieć sztandarowy pociąg łączący Warszawę (stolicę Polski) z Krakowem (dawną stolicą Polski). Tymczasem nazwę tę zarezerwowano dla pociągu Kraków – Bydgoszcz, zupełnie nie oddając powagi nazwy Wawel.

Aurora (nowa nazwa) – rosyjski okręt, symbol komunistycznej rewolucji październikowej. Ta nazwa pociągu może być odczytywana jako promowanie komunizmu, co jest w Polsce zakazane i sprzeczne z Konstytucją.

Broniewski (nowa nazwa) – za Wikipedią: W okresie powojennym początkowo tworzył poezję polityczno-propagandową, później utwory refleksyjne o motywach osobistych. W czasach stalinizmu był poetą głęboko zaangażowanym w budowę nowej rzeczywistości, co często interpretowane jest jako postawa jednoznacznie prokomunistyczna. (…) W 1949 prezydent Bolesław Bierut nadał mu Order Sztandaru Pracy I klasy. W 1950 z okazji Narodowego Święta Odrodzenia Polski otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia. W 1951 otrzymał Nagrodę Państwową III stopnia.W 1955 otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia.

Osterwa – czy ta nazwa oznacza Juliusza Osterwę – wolnomularza, czy też jest to słowacki szczyt górski w Tatrach?

Gombrowicz – czy to postać którą należy promować?

Pojawiły się nowe nazwy okultystyczne, promujące pogańskie i mityczne bóstwa: Sedina, Świętopełk, Czcibór, Dionizos, Światowid.

Powstały nowe nazwy łamiące ustawę z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. Nr 90, poz. 999 z późn. zm.). Zgodnie z art. 3 ust. 2 powołanej ustawy do ochrony języka polskiego są obowiązane wszystkie organy władzy publicznej oraz instytucje i organizacje uczestniczące w życiu publicznym. Artykuł 5 mówi, że podmioty wykonujące zadania publiczne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dokonują wszelkich czynności w języku polskim. Pociągi są finansowane przez Ministra, który w sposób szczególny powinien zwracać uwagę na przestrzeganie prawa. Nazwy łamiące zapisy ustawy o języku polskim to między innymi następujące nazwy pociągów, będące nazwami obcojęzycznymi: Viadrina, Centaurus, Orion, Antares, Luna, Jupiter, Pomerania, Polaris, Galaxis, Mars, Urania, Tetyda, Ganimedes, Wenus, Prometo, Mercurius, Calipso, Astra, Gemini.

Proponuję powołanie przy Ministrze Infrastruktury i Budownictwa stosownej komisji z udziałem Rady Języka Polskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Nazwy pociągów powinny być elementem polityki historycznej i kształtowania w pamięci pasażerów i kolejarzy tożsamości narodowej.

Wobec powyższego działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 1996 r. nr 73, poz. 350, z późn. zm.), uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

Kiedy zakwestionowane nazwy zostaną zmienione?

Czy Ministerstwo może logicznie wytłumaczyć w jakim celu wywrócono całkowicie dotychczasowe nazwy pociągów?

Jakie są zapisy umowy z przewoźnikami w temacie nazw pociągów? Czy można wprowadzić zapisy oddające ostateczną decyzję odnośnie nazw Ministerstwu, jako finansującemu połączenia?

Czy Ministerstwo uzgodniło nazwy niegodne bądź promujące ideologię komunistyczną, o których mowa powyżej?

Kto – z imienia i nazwiska oraz stanowiska – wymyślił i uzgodnił nazwy pociągów (zarówno po stronie przewoźnika, jak i w Ministerstwie).

Z wyrazami szacunku,

Adam Andruszkiewicz

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/Interp ... 9B5&view=S
Odpowiedz

#2
Nie mają czym się zajmować? W czym niby pociąg do Bydgoszczy ujmuje honoru Wawelowi? Do tych Wenusów i Auror już się nawet przyzwyczaiłem, choć na nocny z Gdyni do Jeleniej nadal mówię Rozewie, bo to jedna z niewielu nazw, która trzymała się jednego, niemal niezmienianego połączenia w ostatnich latach.
Jaro

Odpowiedz

#3
Jak się pozbieram to nie omieszkam w imieniu swoim odpowiedzieć za pomocą forum Panu posłowi na jego interpelację, jako osoba nie związana bezpośrednio z ministerstwem ale głęboko związana z koleją...
A po głębszej refleksji - jak już ręce zebrałem z podłogi - nasuwa mi się pytanie, dlaczego ten człowiek w tak żałosny sposób marnuje moje ciężko zarobione pieniądze?

Pozdrawiam
sm31-131

[ Dodano: 2016-04-15, 16:51 ]
Znalezione w innej interpelacji

Cytat:Jako posła, a jednocześnie prezesa Stowarzyszenia Młodzież Wszechpolska

Mi to dużo wyjaśnia, i chyba daruję sobie dalszą polemikę ...

rzeczona interpelacja

Pozdrawiam
sm31-131
Pełnia mojej miłości? SM31-007 o imieniu Tosia z komputerem w środku :-)
Odpowiedz

#4
Pocieszcie się, że Minister Środowiska składał interpelację w sprawie Chemtrails Smile

Kod:
Interpelacja nr 16893
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie chemitrails
   Szanowny Panie Premierze! W ostatnich miesiącach byłem wielokrotnie informowany i pytany przez zaniepokojonych ludzi o przyczyny i skutki częstego stosowania, jak określają, oprysków z samolotów metodą chemitrails. Niektórzy kojarzą to z wojskowymi projektami badawczymi w atmosferze, wyrażając zaniepokojenie o swoje zdrowie. Muszę przyznać również, że wiele sprzecznych informacji pojawia się w Internecie.

   W zaistniałej sytuacji uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Co to jest chemitrails?

   2. Od kiedy chemitrails jest obserwowane w Polsce?

   3. Czy chemitrails jest celowo wywoływane na terenie Polski, a o ile tak, to w jakim celu i jaki to może mieć wpływ na zdrowie człowieka i stan środowiska przyrodniczego?

   Z poważaniem

   Poseł Jan Szyszko

   Warszawa, dnia 2 kwietnia 2013 r.

http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/Interp ... y=0A8244A2

Nie dziwi mnie po tym, że chce Puszczę Białowieską przerobić na deski.
Odpowiedz

#5
O tym słyszałem, szkoda Polski.

Za kilka lat ktoś znowu zaśpiewa:
Cytat:Nie złodzieje rządzili lecz debile.
Jaro

Odpowiedz

#6
ET40 napisał(a):Nie mają czym się zajmować? W czym niby pociąg do Bydgoszczy ujmuje honoru Wawelowi? Do tych Wenusów i Auror już się nawet przyzwyczaiłem, choć na nocny z Gdyni do Jeleniej nadal mówię Rozewie, bo to jedna z niewielu nazw, która trzymała się jednego, niemal niezmienianego połączenia w ostatnich latach.

Ja podziwiam wiedzę Młodego Wszechpolaka - wszak wie, że Aurora to był rosyjski krążownik, ale już nie wie, że oznacza to przede wszystkim zorzę (Aurora Borealis) ;-)
Odpowiedz

#7
Zdajecie sobie sprawę że od 1 grudnia 2015 interpelacji wpłynęło ponad 2500? I część z nich ma już sam tytuł tak durny że chciałoby się powiedzieć "zamknij się jak do mnie mówisz"? Ci ludzie żyją za nasze pieniądze i pier - no wiadomo co - takie głupoty że głowa boli. Oni sobie z interpelacji poselskich zrobili podobny wątek do naszego koncertu życzeń odnośnie kolei
- a dlaczego do Pcimia Dolnego jedzie tylko 9 par pociągów? Przecież to nie wystarcza!
- a dlaczego obiegi pociągu Wigry są takie a nie inne i wagony potem stoją czekając na powrót?
- proszę o remont pozostałych peronów na moim dworcu w X bo teraz to brzydko wygląda.
- Proszę o uruchomienie pociągu z Krakowa przez Pcim Dolny , Chryzantemów do Kołobrzegu, bo może będę chciał tam jechać na wakacje.

To co oni tam wypisują(także w innych dziedzinach np. o fakultatywnym lub obligatoryjnym kastrowaniu zwierząt które mają właścicieli!!! ) woła o pomstę - w zależności od wiary / przynależności.

I oni to robią za nasze pieniądze - a potem pokazują O JA TUTAJ PRACUJĘ

Pozdrawiam
sm31-131
Pełnia mojej miłości? SM31-007 o imieniu Tosia z komputerem w środku :-)
Odpowiedz

#8
Ja bym wolał, żeby część z nich pozostała przy tym pierdu pierdu niż miałaby zacząć faktycznie coś robić i SZKODZIĆ. Niestety, niezależnie od durnych interpretacji naciskają guziczki i przy innych sprawach. Czasem, jak wczoraj, na dwie ręce :/
Odpowiedz

#9
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... Czolka3Img

Komentarz pod artykułem:
Cytat: "Posłowi nie podoba się choćby nazwa "Aurora", która odnosi się do słynnego rosyjskiego krążownika."

Sie dopie...la nie wiadomo o co!
Od tego krążownika starzy Rzymianie to sobie nawet jedną boginię nazwali!
:-D
Jaro

Odpowiedz

#10
A mnie by się podobało, gdyby pociąg nazwać np. Jarosław Kaczyński. Wyobrażacie sobie hecę na dworcu, gdyby padło: "pociąg intercity Jarosław Kaczyński został w dniu dzisiejszym odwołany"? Big Grin
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#11
Biorąc pod uwagę Jarka skład byłby piętrowy, z miejscami dla kotów, kupno biletów tylko za gotówkę a każde odwołanie pociągu skutkowałoby komisją śledczą prowadzoną przez Antoniego M. z prof. Molędą na czele.

A biorąc pod uwagę że SU160 są z lekka awaryjne to My z tych komisji się nie wygrzebiemy :-D.

Jeden plus - brzozy nie rosną blisko torów a statystyczny pociąg podczas mgły nie musi lądować nawet pod naciskiem rządzących

Pozdrawiam
sm31-131

P.S. Tylko nie puszczać w składzie ET22-2xxx, cholera wie czy nie cierpią na pękające obręcze
Pełnia mojej miłości? SM31-007 o imieniu Tosia z komputerem w środku :-)
Odpowiedz

#12
Swoją drogą, Pan Poseł przyczepił się do niepolskiej nazwy Mars czy Wenus. A ja się zapytam Pana Posła jak ma zamiar spolszczyć te nazwy?

Pozdrawiam
sm31-131
Pełnia mojej miłości? SM31-007 o imieniu Tosia z komputerem w środku :-)
Odpowiedz

#13
Wczoraj gdzieś w odmętach Internetu trafiłem na komentarz, który moim zdaniem idealnie oddaje klimat całej sprawy:

Cytat:Sie dopie...la nie wiadomo o co!
Od tego krążownika starzy Rzymianie to sobie nawet jedną boginię nazwali!
Odpowiedz

#14
MateuszG, nawet wiem gdzie go znalazłeś ...
ET40 napisał(a):http://wiadomosci.gazeta....html#Czolka3Img

Komentarz pod artykułem:
Cytat:
"Posłowi nie podoba się choćby nazwa "Aurora", która odnosi się do słynnego rosyjskiego krążownika."

Sie dopie...la nie wiadomo o co!
Od tego krążownika starzy Rzymianie to sobie nawet jedną boginię nazwali!

:-D

Ale żeby nasze forum i w dodatku post Junior Admina nazywać odmętami Internetu?
Ty chcesz bana dostać, czy co? ;-D

Pozdrawiam
sm31-131
Pełnia mojej miłości? SM31-007 o imieniu Tosia z komputerem w środku :-)
Odpowiedz

#15
Sorry, nie zauważyłem postu ET40. Wczoraj mi się to rzuciło w oczy na jakimś portalu i mi się spodobało. :-D
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.