• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Reaktywacja pociągów Kraków - Jasło
#1
SMK Kraków wspólnie z Reaktywacja pociągów Gorlice - Kraków skierowało pismo w sprawie uruchomienia weekendowych połączeń z Krakowa do Jasła.
Cytat: Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie oraz Reaktywacja Pociągów Gorlice - Kraków, zachęceni wielkim sukcesem: "24 Finału WOŚP kolejowo! Specjalny Pociąg Papieski "MIERZYMY WYSOKO", do Jasła, Biecza i Gorlic.”, zwracamy się do Państwa z propozycją przeprowadzenia pilotażowego przejazdu rozkładowymi pociągami "studenckim” na trasie: Kraków – Tarnów – Stróże – Gorlice Zagórzany – Gorlice – Biecz – Jasło (w przypadku chęci zaangażowania samorządów z terenu województwa podkarpackiego), w piątkowe popołudnie oraz w trasie powrotnej w niedzielne popołudnie.

Celem przejazdów, (najlepiej odbywających się w dwa następujące po sobie weekendy), miało by być zbadanie zainteresowania takimi pociągami, które mógłby być uruchamiane cyklicznie w każdy weekend roku akademickiego.

Do tej pory dla Organizatora Publicznego Transportu Kolejowego w Małopolsce, głównym argumentem przeciw uruchomieniu takich pociągów był
przeciągający się remont trasy Kraków – Tarnów, a co za tym idzie bardzo niekonkurencyjny czas przejazdu a także ograniczona przepustowość tej
linii. Jednakże w interesującym nas zakresie modernizacja została już ukończona, czas przejazdu znacznie się poprawił, przepustowość linii także.
Uważamy więc że jest teraz najlepszy czas na takie próby i działanie w kierunku znormalizowania, ożywienia oraz ucywilizowania przejazdów młodzieży a także turystów w tę cześć Małopolski oraz Podkarpacia.
[...]
Ciąg dalszy: http://www.petycje.pl/petycja/11714/
  Odpowiedz
#2
Nawet komercyjnie pewne by się to przedsięwziecie opłacało. Problem tylko w tym. że mało kto ma sprzęt wolny w weekend o o takiej porze. A kupowanie pociągu przez samorząd na weekend tylko mija sie z celem...
  Odpowiedz
#3
Małopolskie ma 6 sztuk EN81 i nadają się na taką trasę. Do grudnia PR Kraków jeździł komercyjnie w weekendy w relacji Sucha Beskidzka - Żywiec i ten pociąg cieszył się dość dużą popularnością. Stowarzyszenie Kolej Beskidzka organizowała reklamowała połączenie, organizowała konkursy dla pasażerów itp. Również trwa walka o powrót tych pociągów jednak potrzebna jest modernizacja tej linii. Tutaj można poczytać więcej.

Wrócę jeszcze do tematu Jasła. Linia Rzeszów - Jasło została zmodernizowana jednak ilość pasażerów jest niewielka z uwagi na kiepską ofertę (tylko 4 pary pociągów na dobę). Podkarpackie powinno wziąć przykład z linii Kraków - Wieliczka. Tam po zwiększeniu liczby kursów automatycznie wzrosła liczba pasażerów (z kilkuset do aż 2,3 tys dziennie).
To samo powinno być na Stróże - Jasło. Dobrze ułożone obiegi powinny być podstawą sukcesu.
  Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Reaktywacja przewozów norbis97 17 5 641 25.01.2019, 11:50
Ostatni post: rustsaltz
  Reaktywacja odcinka Zagórz - Łupków fru_jay_km 11 2 823 15.02.2017, 11:20
Ostatni post: kazio

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości