Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[PORADNIK] Jak najtaniej dojechać z Polski do Czech pociągiem
#1
Niewiele jest w internecie o tym jak dojechać do Czech koleją z Polski w najtańszy sposób, jedyne rzetelne i aktualne źródło to to: kliknij, choć nawet tam pewne opcje są pominięte. Sam sporo się naszukałem (nie używaj tego słowa w Czechach! Wink informacji na temat różnych taryf więc to co znalazłem i przetestowałem osobiście publikuję "zebrane do kupy" poniżej:

Wstęp - połączenia dalekobieżne (o regionalnych dalej):
Jeżeli chodzi o bezpośrednie pociągi dalekobieżne do Czech mamy do wyboru na tą chwilę kilka par pociągów TLK, pociągów EIC, i pospiesznych (kategoria D, tylko miejsca sypialne). Pociągi hotelowe są drogie, a do tego jest tylko jeden taki więc nie będę się o nich rozpisywał. Jeżeli chcemy zobaczyć wszystkie pociągi dalekobieżne do Czech wpiszmy w wyszukiwarkę trasę Zebrzydowice - Bohumin. Zobaczymy wtedy wszystkie składy dalekobieżne w kierunku naszego południowego sąsiada.

Bilety:
Mamy kilka opcji - poniżej są wymienione wszystkie.

dwa bilety krajowe - najtańsza i najprostsza, polecana opcja
Dajmy na to że udajemy się z Warszawy do Ostrawy pociągiem EIC 105 "SOBIESKI". Kupujemy więc najlepiej na stronie PKP IC bilet na trasę z Warszawy do Zebrzydowic. Normalny kosztuje (2 klasa) 95,20 zł przy wcześniejszym kupnie lub 136,00 zł przy kupnie "przed odjazdem". Na stronie Kolei Czeskich musimy zaś kupić bilet od Bohumina do stacji docelowej, w tym wypadku Ostrawy który kosztuje (normalny, druga klasa) 3,18 zł. Tym sposobem zapłacimy za całą drogę od 98,38 zł do 139,18 zł. Na jednym bilecie zapłacilibyśmy za tą trasę 145,90 zł (można kupić tylko w kasach).

W przypadku pociągu TLK 407 "CHOPIN" i jazdy do Pragi:

Warszawa - Zebrzydowice: od 45,50 zł do 65,00 zł
Zebrzydowice - Praga: 49,05 zł
SUMA: od 94,55 zł do 114,05 zł

Na jednym bilecie: 278,93 zł

Dokładnie tak samo możemy zrobić w pociągach jadących przez Chałupki.

jeden bilet międzynarodowy
Powyżej zaznaczyłem porównanie cen. Warto zaznaczyć, że jedyną zniżką która przysługuje do biletów międzynarodowych jest 50% w przypadku osoby do lat 12, tak więc przy jeździe osób posiadających ulgi różnica będzie jeszcze większa! Koszt przewozu roweru na trasie do Pragi to: jeden bilet to 42,91 zł od roweru, dwa bilety - 21,01 zł. Niektóre oferty specjalne mogą okazać się korzystne, ale to dla miłośników polowania na kilka złotych: http://intercity.pl/pl/site/pojedz-za-g ... niowy.html

bilet sieciowy
Jeżeli zamierzamy jeździć więcej Polsce i Czechach możemy kupić następujące bilety:

Bilet Weekendowy lub Bilet Weekendowy Max, 79 zł lub 154 zł, ważny w TLK/IC lub ważny w TLK/IC/EIC/EIP (do EIP-Pendolino potrzebna dopłata), ważny od 19 w piątek do 6 w poniedziałek

Celodenni Jizdenka, 91,91 zł w wersji na całe Czechy (jest wiele dużo tańszych wersji regionalnych), ważny we wszystkich pociągach w tym osobowych, do Pendolino potrzebna dopłata, ważny od 00:00 do 24:00 dowolnego dnia

Pociąg regionalny:
Między Polską a Czechami kursuje wiele pociągów regionalnych, na trasach:

ze Szklarskiej Poręby
z Międzylesia
z Cieszyna
z Głuchołazów

Ofert jest tyle że najlepiej odwołać się do zamieszczonego wcześniej linku do poradnika, ze swojej strony mogę polecić ofertę EURO-NYSA która za jedyne 25 zł pozwala przez cały dzień jeździć po kawałku Polski, Czech i Niemiec.

Obawy pt. "A co z biletem od Zebrzydowic do Bohumina? Mam jechać na gapę?"

W przypadku spotkania konduktora na odcinku z Zebrzydowic do granicy (choć w to wątpie) wystarczy powiedzieć, aby przeliczył kilometry - bilet do Zebrzydowic i bilet do granicy (który można kupić tylko w kasach) kosztują dokładnie tyle samo ze względu na to, że mieszczą się w tym samym progu kilometrowym.

Za granicą, a przed Bohuminem pociąg staje się pociągiem CD i konduktorzy nie mają prawa prowadzić kontroli.

Tak więc wszystko jest w zgodzie z przepisami.
Odpowiedz

#2
szy_mat napisał(a):Bilet Weekendowy lub Bilet Weekendowy Max, 79 zł lub 154 zł, ważny w TLK/IC lub ważny w TLK/IC/EIC/EIP (do EIP-Pendolino potrzebna dopłata), ważny od 19 w piątek do 6 w poniedziałek.

Wypadałoby doprecyzować, że takie ramy ważności obu wersji biletu weekendowego dotyczą jedynie weekendów nieświątecznych. W regulaminie oferty jest mowa o godz. 19 w dniu poprzedzającym dni wolne od pracy i o 6. rano w dniu następującym po dniach wolnych od pracy (sobota jest traktowana jako dzień wolny od pracy (dlatego 95% biletów weekendowych obowiązuje od 19. w piątek do 6. w poniedziałek)).
Z tego powodu zarówno w zeszłym tygodniu, jak i w tym bilety weekendowe są ważne już od czwartku, od godziny 19. I jeśli mnie pamięć nie myli, to w sierpniu 2016 roku też będzie można jeździć przez pełne 3 dni na weekendowcach.
Odpowiedz

#3
Właśnie, 95%, poradnik miałbyć prosty i bez "mącenia" w głowach, choć faktycznie jest kilka weekendów w roku gdzie jest ważny dłużej, sam z tego nawet korzystałem ostatnio.
Odpowiedz

#4
Warto również dopisać coś o pociągach kursujących z i do Głuchołaz. Oprócz tego mam pytanie, czy zasada kilometrów wspomniana przez Ciebie ma na pewno zastosowanie? Z rok temu był problem z pasażerem, który kupił sobie bilet od Warszawy Centralnej a wsiadł na Wschodnim i został ukarany normalną karą, mimo, że obie odległości mieściły się w tym samym progu kilometrowym.
Odpowiedz

#5
Jak najbardziej zasada kilometrów obowiązuje, sam kilka razy z niej korzystałem i nigdy konduktorzy nie mieli obiekcji, sprawdzali tylko na terminalu czy faktycznie cena ta sama, jest to gdzieś w taryfie przewozowej. Od kary mógł się odwołać pisząc że bilet dodatkowy na przejazd w ofercie "przejazd sprzed stacji początkowej" kosztowałby 0,00 zł w związku z tym nie ma możliwości wystawienia takowego (też sprawdzone - system wywala błąd i w terminalach mobilnych i w kasach) - mają obowiązek uznać taką reklamację bez kosztów manipulacyjnych.
Odpowiedz

#6
szy_mat napisał(a):Właśnie, 95%, poradnik miałbyć prosty i bez "mącenia" w głowach, choć faktycznie jest kilka weekendów w roku gdzie jest ważny dłużej, sam z tego nawet korzystałem ostatnio.

W regulaminie masz zapisaną ogólną zasadę. Moim zdaniem nie ma tu mącenia w głowie. To tak samo jak ze wzorami w matematyce. Masz jeden wzór, pod który podstawiasz określone wartości. Warto również dodać, że jeśli dzień wolny od pracy wypada w środku tygodnia, to również można podróżować na bilecie weekendowym. Jechałem tak w 2013 roku.
Odpowiedz

#7
Kolejami Śląskimi Wink
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Rekord Polski na bilecie weekendowym vernalisadonis 2 1 963 19.01.2019, 13:18
Ostatni post: vernalisadonis

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.