Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odnośnie zdjęć pytań kilka...
#46
Gdzieś się zapodziała instrukcja, będę musiał w necie poszukać, ale wpierw wolałem tu spytać.
Balans bieli był wybrany na chmurkę właśnie, robiłem je trybem normalne zdjęcie, bo mam możliwości tryb scena czy coś takiego.
Dobrze wiedzieć o tym iso, to sobie od razu ustawię. Dzięki!
Pozdrawiam wszystkich.

Od dnia 30.12.2010r. :
18 258 km wyrobione : na dzień 29.08.2021 r.
Odpowiedz

#47
Max 400? Oszalałeś :-D
Odpowiedz

#48
No wiesz, Łukaszu, z kompaktowego ISO 400 idzie jeszcze jakoś szum usunąć Big Grin
Odpowiedz

#49
To może ktoś pokusi się by napisać taki poradnik o usuwaniu szumów.
Odpowiedz

#50
Wg mnie do usuwania szumów ze zdjęcia najlepszy jest program Neat Image.
http://dozer.kolej.org.pl/ <-- Kolejowa Galeria Dozera
Odpowiedz

#51
Jest jeszcze Noise Ninja, a jak fotografie woła się z RAWów bezkonkurencyjny jest Lightroom.

Opis jak usuwać sobie daruję, na stronie Noise Ninja jest wszystko przejrzyście opisane, a w Lightroomie to w zasadzie przesuwanie dwóch suwaczków.
Odpowiedz

#52
johnny napisał(a):Cześć to znów ja, tym razem z fotkami Smile
Hej,
O ile to możliwe proponuję ci wybrać się na sesję o wcześniejszej porze dnia i zrobić kilka fotek w lepszych warunkach świetlnych. Nie ma co się rzucać na głębokie wody od razu Smile
Odpowiedz

#53
...Albo lepiej tak dobierać parametr , żeby nie było szumów. Smile

oczywiście szumy zawsze są) ale ISO da radę obniżyć przez odpowiednie ustawienie przesłony i migawki Smile

// edit by mikrobart: Scalono posty.
Odpowiedz

#54
Widzę, że jest miejsce, w którym można się podzielić spostrzeżeniami na temat cyfraków, a także dowiedzieć czegoś ciekawego... Otóż niedawno stałem się posiadaczem taniutkiego Olympusa VG-150 (dostałem w prezencie, choć znam cenę i miejsce zakupu). W serwisie recenzje.net.pl wystawiłem mu taką opinię:

Aparat posiadam od trzech miesięcy. Kosztował 209 PLN w wysyłkowym Vobisie. Używam go amatorsko kilka razy w tygodniu. Poprzednikiem był Pentax Optio E35 (7 MP), który miał kilka wad (prądożerność, kiepskie nanoszenie daty, słaba lampa błyskowa), ale wszystko można było znieść, ponieważ zdjęcia wykonywane na zewnątrz przy dobrych warunkach oświetleniowych (ISO 80) były po prostu znakomite. Skusiłem się jednak na Olympusa ze względu na większą matrycę (12 MP), mniejsze wymiary i akumulator zamiast "paluszków". Muszę przyznać, że VG-150 to bardzo wygodne i funkcjonalne urządzenie. Naprawdę można polubić ten aparat, a posługiwanie się menu jest proste i intuicyjne. W zestawieniu z Pentaxem jest jednak jedno ale. Chodzi o jakość zdjęć. Mimo większej matrycy zdjęcia wykonane Olympusem są po prostu gorsze. Najbardziej denerwuje rozmydlenie obrazu (tym większe, im wyższe ISO). Oczywiście warto pokusić się o porównanie z Pentaxem, co ma sens na przykładzie zdjęć wykonanych w dobrych warunkach oświetleniowych, przy niskiej czułości ISO (Pentax: 80, Olympus: 100). Zdjęcie z Pentaxa w rozdzielczości 3072 x 2304 jest znakomite. Analogiczne z Olympusa jest zamydlone, tym bardziej im dalej od centrum obrazu. Żeby zminimalizować efekt zamydlenia, należy oryginalne zdjęcie wykonać Olympusem w maksymalnej rozdzielczości (3968 x 2976), a następnie zmniejszyć do rozdzielczości np. 2304 x 1728. Wtedy zamydlenie jest na tyle zredukowane, że nie denerwuje, ale... mamy wówczas zdjęcie 4 MP zamiast 12 MP. W kiepskich warunkach oświetleniowych i przy użyciu lampy wygrywa już Olympus, choć nadal żeby pozbyć się zamydlenia muszę kompresować fotki. Generalnie chciałbym mieć obudowę, akumulator i menu Olympusa, a optykę (matrycę?) Pentaxa...

Moje pytanie jest proste: co jest najsłabszym ogniwem Olympusa? Czy można coś zmienić w ustawieniach, żeby zdjęcia były nieco lepszej jakości?

Z góry dziękuję za wszelkie spostrzeżenia i sugestie!
Odpowiedz

#55
Może pokaż nam jakieś przykładowe fotografie.
Odpowiedz

#56
Zamieszczam trzy fotografie. Na każdej zaznaczyłem czerwoną elipsą nurtujący mnie obszar. Na zdjęciu górnym, wykonanym Pentaxem, jest on odwzorowany bardzo dobrze, zaś na "olimpkowych" (środkowe i dolne) znacznie gorzej (widać m.in. to "mydło")...

[Obrazek: Pentax.JPG]

[Obrazek: Olympus_01.JPG]

[Obrazek: Olympus_02.JPG]
Odpowiedz

#57
Różnica pomiędzy pierwszym a drugim wynika z oświetlenia i warunków. Pierwsze zdjęcie jest dobrze doświetlone zatem aparat nie miał problemu ze złapaniem ostrości. Na drugim zdjęciu warunki są dużo gorsze mniej światła, przesłona F2,9 bardziej się otworzyła co dało efekt braku ostrości na krawędziach, zresztą dziwnie parametry dobrało. Pewnie wynika to z programu "sport/ruch" lub coś podobnego który dobrałeś czyli celem aparatu było dobranie jak najkrótszego czasu. Poza tym na drugim zdjęciu pojazd jest bliżej przez co AF skupia swoja uwagę na pojeździe a nie na tle co również powoduje pewnie rozmycie. Spróbuj w takich warunkach zwiększyć ISO przesłona nie powinna się tak otwierać lub zmienić program. Przed wszystkim nie stawaj tak blisko pojazdu rób foto gdy jest on nieco dalej. Pamiętaj również że im większe ISO tym obraz będzie gorszej jakości pojawi się szum, myślę że w przypadku tego aparatu taki szum będzie już dobrze widoczny przy ISO 400, a w gorszych warunkach nawet przy 200.

Trzecie zdjęcie cóż nie wiem co jest nie tak, po lewej również widać rozmycie, zwróć uwagę jak masz ustawiony AF, o ile możesz go zmieniać.
Odpowiedz

#58
przem710 napisał(a):Trzecie zdjęcie cóż nie wiem co jest nie tak, po lewej również widać rozmycie, zwróć uwagę jak masz ustawiony AF, o ile możesz go zmieniać.
A może po prostu aparat do d... Tongue
Odpowiedz

#59
Możliwe, że po prostu aparat ma taki słaby obiektyw, że rozmywa w rogach, lub też oprogramowanie agresywnie odszumia zdjęcie, chociaż, wtedy mydło byłoby raczej na większym obszarze.
http://dozer.kolej.org.pl/ <-- Kolejowa Galeria Dozera
Odpowiedz

#60
WinD, jakość nie jest gorsza MIMO matrycy 12mpix tylko jest gorsza między innymi dlatego, że megapikseli jest więcej. To po pierwsze. Po drugie, obiektyw jest fatalnej jakości, co przeładowana matryca tylko uwydatnia.
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaki program do obróbki zdjęć? 3kV 0 515 23.02.2023, 13:39
Ostatni post: 3kV
  Obróbka zdjęć KeM9T 0 1 495 08.05.2021, 09:06
Ostatni post: KeM9T
  Umieszczanie zdjęć w Galerii ET22FAN 0 1 587 18.11.2020, 23:42
Ostatni post: ET22FAN
Question Wybór aparatu do kolejowych zdjęć norbis97 8 5 908 31.01.2018, 21:33
Ostatni post: Bilet Ś-krzyski
  Wystawa zdjęć Miłośników Kolei w Parowozowni Skierniewice Valcyte 11 5 363 22.09.2014, 10:21
Ostatni post: Valcyte

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.