Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odnośnie zdjęć pytań kilka...
#76
Jak widać na podanych przeze mnie przykładach z PetaPixel, zanieczyszczenia na przedniej soczewce obiektywu nie mogą mieć takiego wpływu - chyba że ma tam pół kilo wazeliny nałożone, na większą część soczewki, chociaż to też może nie starczyć. Ba, podałem nawet co może być prawdziwą przyczyną takiego zachowania się obiektywu.

Jedyne, z czym się zgadzam z tobą, to że nie wiesz o co chodzi Smile
Odpowiedz

#77
Son. napisał(a):zanieczyszczenia na przedniej soczewce obiektywu nie mogą mieć takiego wpływu
Przepraszam, nie wiedziałem o tym.
PKP jest 'spoko' - lubisz to? :)
Odpowiedz

#78
Son. napisał(a):Jak widać na podanych przeze mnie przykładach z PetaPixel, zanieczyszczenia na przedniej soczewce obiektywu nie mogą mieć takiego wpływu [ciach]

Obiektyw omawianego przez nas Olympusa to nie do końca obiektyw o średnicy 55mm ... a i zabrudzenia bywają różne. W którym miejscu loony mówił coś o kurzu czy rysach?
To tak na marginesie oczywiście, osobiście uważam, że odpowiedzi na pytanie w czym tkwi problem udzielił nam sam WinD już na samym początku pisząc
Cytat:Skusiłem się jednak na Olympusa ze względu na większą matrycę (12 MP), mniejsze wymiary

PS:przez większą matrycę rozumiem więcej pixeli a nie większy rozmiar fizyczny w tym wypadku.
Odpowiedz

#79
Tet, gdyby to była wina matrycy, to obraz byłby równie podły w całym kadrze. A nie jest - wyraźnie gorsza jest jedna część kadru.
Odpowiedz

#80
Nie koniecznie. Czasem problem jest widoczny gołym okiem jedynie w miejscach, gdzie z zasady dociera mniej światła do matrycy.
Odpowiedz

#81
Dodam, że najsilniejsze zamydlenie (to chyba nie jest do końca dobre określenie, w sumie wygląda to tak, jakby na wzorowo wykonane zdjęcie nałożyć delikatną folię bąbelkową), głównie blisko krawędzi obrazu, występuje w sytuacji, gdy nie wykorzystuje zoomu optycznego. Gdy przybliżę obiekt zoomem, efekt ten jest słabszy. W przypadku obiektów nieruchomych mam więc sposób - stawać dalej i zoomować (uważając, żeby przy tym nie "poruszyć" zdjęcia, bo przy większym zoomie jest to łatwiejsze). Gorzej z ruchomymi obiektami - przy większym zoomie wyjątkowo łatwo o "poruszone" zdjęcie.
Odpowiedz

#82
To tym bardziej wskazuje na wadę techniczną obiektywu - moim zdaniem.
Odpowiedz

#83
Pozwolę sobie wrócić do tematu. Chciałbym Was prosić o wyrażenie opinii, które z zamieszczonych zdjęć jest lepsze/ładniejsze i dlaczego (pomijam drobną różnicę kadru). Usunąłem dane EXIF, żeby niczego nie sugerować, ale później je zdradzę. Wykonane Olympusem VG-150, o którym wcześniej sporo pisałem.

Zdjęcie 1:

[Obrazek: Test445.JPG]

Zdjęcie 2:

[Obrazek: Test446.JPG]
Odpowiedz

#84
Zdjęcie nr 2, czoło lokomotywy jest ostrzejsze.
http://dozer.kolej.org.pl/ <-- Kolejowa Galeria Dozera
Odpowiedz

#85
Drugie jest zdecydowanie ostrzejsze w każdym miejscu.
PKP jest 'spoko' - lubisz to? :)
Odpowiedz

#86
Osobiście też uważam zdjęcie nr 2 za lepsze, "ostrzejsze". A teraz ujawniam parametry (podaję te, które nie są takie same, a także przysłonę):

Zdjęcie nr 1
========
Czas ekspozycji: 1/800 s
Liczba F: 3.4
Przysłona: 2.9

Zdjęcie nr 2
========
Czas ekspozycji: 1/100 s
Liczba F: 12
Przysłona: 2.9

I teraz moje pytania:
1) Wydawałoby się, że to przy 1/100 s można "poruszyć" zdjęcie, a tymczasem jest ono zdecydowanie "ostrzejsze". Dlaczego?
2) Dlaczego przysłona jest taka sama w obydwu przypadkach?
Odpowiedz

#87
Po pierwsze, to podajesz jakieś bzdury - liczba F i przysłona to ten sam parametr.
Po drugie, to wady obiektywów z reguły są mniejsze przy mocnym przymknięciu przysłony. Teoretycznie to jeszcze większa głębia ostrości, ale przy tym aparacie akurat większych różnic raczej się nie da zauważyć.

PS Chyba, że przysłona oznacza tu wartość przy maksymalnym otwarciu obiektywu - trudno powiedzieć, bez obejrzenia EXIFu.
Odpowiedz

#88
Takie parametry odczytuje z EXIFu FastStone Image Viewer. Widziałem gdzieś w necie dyskusję na ten temat, ale nie pamiętam szczegółów.
Odpowiedz

#89
Podlinkuj wersje bez wyciętego Exifu, albo chociaż jedno z nich, zobaczę innym programem co jest grane.
Odpowiedz

#90
WinD napisał(a):I teraz moje pytania:
1) Wydawałoby się, że to przy 1/100 s można "poruszyć" zdjęcie, a tymczasem jest ono zdecydowanie "ostrzejsze". Dlaczego?

Powodem jest większa głębia ostrości (zależna m.in. od wartości przysłony, ale nie tylko od niej).

Na marginesie mówiąc, f/12 to już chyba sporo ponad limit dyfrakcyjny dla tej wielkości i gęstości upakowania matrycy...

BTW, w praktyce, żeby poruszyć zdjęcie przy 1/100 s chyba trzeba mieć zły dzień (zmęczenie, pośpiech) albo delirkę ;-D - no i nie na tej ogniskowej.

Przy tej wielkości miniaturze zdjęcia różnice w ostrości nie są aż tak widoczne.

WinD napisał(a):2) Dlaczego przysłona jest taka sama w obydwu przypadkach?

Nie jest taka sama - wartości przysłony użyte do zrobienia tych zdjęć podałeś w drugiej linijce (słyszałeś może coś kiedyś o zależności czułość - przysłona - czas? :-) ).

Son. ma rację: wartość podana w trzeciej to maksymalne otwarcie przysłony dla danej ogniskowej - a ponieważ ogniskowa się widać nie zmieniła (i była chyba bliska minimalnej dla tego typu aparatu - czyli odpowiednik ok. 27 mm) to i dostępna jej wartość też nie.

Z całym szacunkiem dla Twych osiągnięć we wszelkich dziedzinach, ale nie da się tak drobiazgowo wchodzić w szczegóły i wyciągać prawidłowe wnioski dlaczego zdjęcie wyszło tak a nie inaczej bez poczytania paru podręczników o podstawach fotografii, lektury testów sprzętu którego się używa czy własnych doświadczeń. Na efekt ostateczny - zdjęcie - naprawdę wielka ilość czynników ma wpływ. A widzę, że dość obiecujące zalążki tej wiedzy już masz...
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaki program do obróbki zdjęć? 3kV 0 517 23.02.2023, 13:39
Ostatni post: 3kV
  Obróbka zdjęć KeM9T 0 1 502 08.05.2021, 09:06
Ostatni post: KeM9T
  Umieszczanie zdjęć w Galerii ET22FAN 0 1 592 18.11.2020, 23:42
Ostatni post: ET22FAN
Question Wybór aparatu do kolejowych zdjęć norbis97 8 5 929 31.01.2018, 21:33
Ostatni post: Bilet Ś-krzyski
  Wystawa zdjęć Miłośników Kolei w Parowozowni Skierniewice Valcyte 11 5 369 22.09.2014, 10:21
Ostatni post: Valcyte

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.