Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Linia 363 Międzychód - Rokietnica do fizycznej likwidacji
#1
Cytat:Przeszło 60 km nieczynnych od ponad dekady torów ma zostać rozebranych. Zapadła bowiem decyzja o fizycznej likwidacji linii 363 na jej podpoznańskim odcinku Rokietnica – Międzychód. Plany budzą jednak protesty lokalnych samorządów. Te argmumentują, że trasa jest fragmentem najkrótszego ciągu Poznań – Gorzów Wlkp. i może przydać się w przyszłości.
Po mimo sentymentu do tej linii(nigdy nią nie jechałem, ale prowadzi do miejsca które w pewien sposób kocham) zastanawiam się do czego może się ta linia przydać samorządowcom? Przed i za Pniewami linia zdemontowana więc do Międzychodu już nie dojadą. na trasie wszystko tak zarośnięte że tylko drogowcy z piłą łańcuchową są w stanie wstępnie oczyścić szlak, nie mówiąc już w ogóle o przejezdności. Linia prowadzi przez miasteczka które są po pierwsze małe po drugie radzą sobie już od wielu lat bez pociągów i patrząc po rodzinie jakoś im nie przeszkadza brak pociągów. Każdy rok naturalnej (wzrost roślin, gnicie podkładów, rdzewienie elementów metalowych) i nienaturalnej(złomiarze) degradacji torowiska i infrastruktury oddala bezpowrotnie możliwość zrealizowania na tym szlaku czegokolwiek zwłaszcza że PLK oddała linię do PKP w październiku 2011 czyli sami nie widzieli już szans na cokolwiek na tej linii. Nie ma tam żadnej organizacji która chciałaby wydzierżawić linię więc w zachowaniu samorządu widzę tylko strach przed zmianami.

I pomimo tego że żal mi tej linii to nie widzę powodu dla którego jest sens krzyczeć - zwłaszcza że samorządy same nie mają pomysłu więc tylko krzyczą.

Smutne i przygnębiająco prawdziwe...

RK

Pozdrawiam
sm31-131
Pełnia mojej miłości? SM31-007 o imieniu Tosia z komputerem w środku :-)
Odpowiedz

#2
Ta linia ma ogromny potencjał jako kolej aglomeracyjna i jako skrót dla dalekobieżnej w kierunku Gorzowa i Zielonej Góry. Wystarczyłoby oczyścić szlak, wymienić śruby i już mamy 80-100 km/h. USRK mogłoby zostać obecne - nie ma co pakować się w LCSy na początek. Jeżeli dla peelki "niedasie" to tory musi przejąć samorząd jak z "linią PKM"...
Odpowiedz

#3
PLK położyła na tym łachę już w 2011 oddając ją pod władanie PKP S.A. Problem jest w tym że aglomeracyjna to się kończy na Rokietnicy. Ten "skrót" o którym piszesz to tylko na mapie - pociągi które jeździły tym skrótem , jeździły dłużej niż naokoło. Szlakowa na końcu 1999 była chyba 60 km/h więc nie ma opcji na 80-100 km/h a w dodatku na odcinku Pniewskim z tego co wiem linia jest fizycznie zlikwidowana. A samorząd? Tylko krzyczy i nic więcej.

Pozdrawiam
sm31-131
Pełnia mojej miłości? SM31-007 o imieniu Tosia z komputerem w środku :-)
Odpowiedz

#4
Kilka fajnych (słowo fajny to w tym przypadku mało powiedziane) zdjęć:
[Obrazek: SU45-175_26041998prusim.jpg]
"26-04-1998, SU45-175 z poc. osob. Poznań - Międzychód spacerowym tempem pokonuje szlak Prusim - Międzychód. Pamiętam, że pociąg było słychać bardzo długi czas przed pojawieniem się w kadrze, a na szlaku obowiązywało ograniczenie do 45km/h."
Autor: Robert Szczepaniak

[Obrazek: 622bylo.jpg]
"26.08.1998 | Międzychód | SU46-035 z poc. osobowym 44035 z Poznania Gł."
Autor: "Remik"

[Obrazek: Pniewy_szamotulskie.jpg]
"25.08.2000 St. Pniewy Szamotulskie SM42-773 wraca do Rokietnicy po przywózce kruszywa"
Autor: Krystian Chyzynski

I prawie ten sam kadr powtórzony przeze mnie 01.11.2015:
[Obrazek: 10634238_to-samo-tylko-ze-15-lat-pozniej.jpg]

A po za tym sądzę, że pozostaje jedynie się modlić abyśmy kiedyś zobaczyli jeszcze tam pociąg...
Odpowiedz

#5
Zdjęcia super.
Ja chcę w tym roku wybrać się na ten odcinek aby go obfocić zanim go zlikwidują. Bo modlitwy mogą nie pomóc...

Pozdrawiam
sm31-131
Pełnia mojej miłości? SM31-007 o imieniu Tosia z komputerem w środku :-)
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  4 tysiące kilometrów linii kolejowych do likwidacji, czyli "restrukturyzacja" w wykonaniu PLK flanker 29 11 652 01.06.2013, 17:37
Ostatni post: Maniek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.