Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odprawiacz pociągów
#1
Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum. Przekopałem zasoby lecz dalej nie bardzo mam wiedzę na ten temat. Ale do rzeczy. Zainteresowało mnie ogłoszenie w PKP Cargo o naborze na stanowisko "Odprawiacza pociągów". Czy mogli byście Koledzy przybliżyć mi troszkę to stanowisko? Chodzi mi o rzeczywisty wygląd pracy na tym stanowisku. Dzięki...
Odpowiedz

#2
Spisywanie pociągu, wypełnianie karty próby hamulca itp. Generalnie odprawa zajmuje się częścią handlową kolei.
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#3
A jak to wygląda zarobkowo? Ile może trwać kurs? I np. w Warszawie na jakich bocznicach się to robi?
Odpowiedz

#4
Co robi Odprawiacz pociągów ?
Wykonuje zadania związane z odprawą pociągów pod względem handlowym, tj. sprawdzaniem dokumentów przewozowych, ustalaniem taryf i należności, zgodnie z przepisami o odprawie przesyłek towarowych, oraz związane z gospodarką wagonami towarowymi.
Zadania jakie wykonuje Odprawiacz pociągów ?
• kompletowanie listów przewozowych i innych dokumentów towarzyszących wagonowi lub przesyłce, stosownie do składu wagonów określonego w wykazie wagonowym;
• przygotowywanie pakietów (worków) z dokumentami przewozowymi;
• przechowywanie i segregowanie dokumentów przewozowych odpowiednio do uruchamianych pociągów towarowych (mieszanych) lub wagonów włączanych do pociągu ;
• sporządzanie wykazów zdawczych, dotyczących grup wagonów przeznaczonych na poszczególne punkty ładunkowe stacji i przyległych szlaków;
• sprawdzanie składu przybyłych wagonów pod względem dokumentacji przewozowej, ustalanie taryf przewozowych i należności oraz konfrontowanie otrzymanych dokumentów przewozowych z wykazem wagonów w składzie;
• przekazywanie listów przewozowych wagonów loco do kasy towarowej lub wagonów skierowanych do innych stacji lub na inny posterunek odprawy pociągów;
• prowadzenie książki wagonów przetrzymywanych na stacji i zgłaszanie dyżurnemu ruchu przesyłek (wagonów) przetrzymanych ponad czas określony przepisami lub regulaminem stacji;
• zabezpieczanie i plombowanie drzwi wagonów ładownych, w których ujawniono brak lub uszkodzenie plomb;
• prowadzenie dokumentacji, dbałość o prawidłowy obrót dokumentów przewozowych.
Kwestia zarobków jest mniej transparentna i zależna od konkretnego pracodawcy.
Odpowiedz

#5
Dzięki za opis stanowiska. Chciałbym jeszcze wiedzieć jak to jest w przypadku PKP Cargo. Tzn. Czy pracuje się na stacjach czy bocznicach kolejowych? W Warszawie jakie ewentualne lokalizacje pracy? W jakich godzinach? I jak to tak naprawdę wygląda w praktyce?
Odpowiedz

#6
Wada wzroku jest przeszkodą żeby zdobyć taką pracę?
Odpowiedz

#7
Dziś zadzwoniłem do Pkp Cargo w Katowicach w sprawie pracy jako odprawiacz. Dostałem numer do pana naczelnika. Nie odebrał, ale po chwili oddzwonił. Pytał o wykształcenie. Ze średnim ogólnokształcącym chyba niezbyt chętnie przyjmują na takie stanowisko, ale powiedział, że podanie mogę zostawić. Jak spytałem czy wada wzroku jest przeszkodą w tej pracy, to stwierdził, że tak, bo trzeba mieć I kategorię wzroku. Po chwili stwierdził, że nie trzeba mieć I kategorii i wszystko zależy od opinii lekarza. To się dowiedziałem...
Odpowiedz

#8
To już nie lepiej zostać rewidnetem? To bardzo deficytowy zawód na kolei więc i wynagradzany będzie coraz lepiej a z 2 kategorią wzroku spokojnie przejdziesz badania.
Odpowiedz

#9
(09.07.2018, 16:18)mateo1 napisał(a):  Ze średnim ogólnokształcącym chyba niezbyt chętnie przyjmują na takie stanowisko, ale powiedział, że podanie mogę zostawić. Jak spytałem czy wada wzroku jest przeszkodą w tej pracy, to stwierdził, że tak, bo trzeba mieć I kategorię wzroku. Po chwili stwierdził, że nie trzeba mieć I kategorii i wszystko zależy od opinii lekarza. To się dowiedziałem...

Takie głupie gadanie by kogoś spławić - też kiedyś starałem się w Cargo, ale na maszynistę, i też mi opowiadano że beż średniego technicznego to słabo. Oczywiście kilka miesięcy później się dowiedziałem że na świadectwo przyjęli kogoś po muzykologii  Big Grin, no ale cóż jak się ma plecy, to i wykształcenie nietechniczne to nie problem.

Co do wymagań zdrowotnych, to chyba nie ma jakiś specjalnych obostrzeń dla odprawiaczy pociągów.
Odpowiedz

#10
(09.07.2018, 16:30)Konrad1961 napisał(a):  To bardzo deficytowy zawód na kolei więc i wynagradzany będzie coraz lepiej.


Wierzysz w cuda ?  Big Grin
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Odprawiacz pociągów 14D40 35 11 986 02.02.2018, 06:07
Ostatni post: pershing1899

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.