Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Praca na kolei - jak wygląda?
#1
Witam
Niedawno bardzo zacząłem się interesować koleją. Pociągi bardzo uwielbiam i chciałbym zostać maszynistą głównie lokomotyw elektrycznych. Mieszkam w Głogowie w woj. dolnośląskim (50 km - Zielona Góra, 100 km - Wrocław, 110 km - Poznań). Wiem, że trzeba najpierw zrobić kurs i zdać egzamin na licencję maszynisty. Jednak nie mam pojęcia, gdzie to w okolicy mogę zrobić. Znacie jakieś firmy, które się tym zajmują? Chciałbym się też dowiedzieć jak ogólnie wygląda od początku do końca praca maszynisty (noclegi, powroty z innych miast itp.). Ewentualnie jak wygląda ścieżka na dyżurnego ruchu? Tym też ostatnio zacząłem się interesować.
Odpowiedz

#2
Trzeba śledzić PUP (jeśli pracy nie masz) lub oferty firm szkolących (np. CS Szkolenie i Doradztwo), ewentualnie uderzać do przewoźników. W materii dyżurnego ruchu podobnie, przy czym tu są dodatkowe obostrzenia gdy nie masz wykształcenia kolejowego. Praca zależy od firmy: jak będziesz podpychał wagony na bocznicy to problem noclegów, powrotów się rozwiązuje, jak pójdziesz do co niektórego prywaciarza to w zasadzie możesz mieszkanie sprzedać i kupić sobie duży plecak, co problem powrotów-rzekłbym-likwiduje Wink
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#3
Dzięki za informację. Niestety wykształcenia kolejowego nie mam. Mam jedynie tytuł technika informatyka. Jakie to są obostrzenia?
Odpowiedz

#4
Bodaj 3 lata trzeba przepracować na innym stanowisku (dróżnika, montera, drogowca itp).
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#5
Na dyżurnego ruchu: możesz pilnować na stronie PLK w zakładce Kariera czy pojawi się w twoim regionie nabór na nastawniczego. Dobrze jest zrobić sobie wcześniej na własny koszt taki kurs, np. w CS - wtedy masz fory przy rozmowie kwalifikacyjnej, bo firma już nie musi cię kształcić. Dwa lata przepracowane na stanowisku nastawniczego i jeśli szef uzna, że będzie z ciebie dobry dyżurny, wyśle cię na kurs.
Możesz też zacząć od zwrotniczego, ale tu musisz najpierw czekać na kurs nastawniczego i znowu dwa lata jako nastawniczy; pierwszy wariant jest chyba lepszy- oby tylko był nabór. No i najlepiej z własnym świadectwem nastawniczego.
Od dróżnika też można zacząć, ale trudno potem się przebić na dyżurnego - to raczej ścieżka dla wyjątkowych talentów, bo to bardzo duży skok jeśli chodzi o charakter pracy.
Odpowiedz



Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Praca na kolei mariowski1981 3 1 085 28.08.2023, 23:55
Ostatni post: CounterSpace838
  Praca na kolei w 2022 roku Grer 10 2 702 29.03.2023, 18:41
Ostatni post: elogreko
Question Praca na kolei w okolicy Gorzowa Wlkp Marcin 3 1 979 30.03.2021, 10:02
Ostatni post: erap2
  Praca na kolei Kamilnexia 12 4 693 21.05.2020, 12:35
Ostatni post: MarcinKatowice
  Problemy żołądkowa a praca na kolei UNITA1975 2 2 136 31.03.2020, 11:19
Ostatni post: UNITA1975

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.