Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Legitymacja = zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły?
#1
Witam. Znajoma zgubiła legitymację a za dwa dni wybieramy się w kurs pociągiem, nie chce płacić 100% a legitymacji nie zdąrzy wyrobić. Czy zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły jest równoznaczne z legitymacją i czy można pobierać na nie ulgę do czasu wystawienia legitymacji ? Interesuje mnie głównie jak to wygląda w PKP IC ale jakby ktoś wiedział jak wygląda sytuacja w SKM Warszawa, Kolejach Mazowieckich czy Przewozach Regionalnych to nie było by źle. Proszę o szybkie odpowiedzi Smile
Odpowiedz

#2
Z tego co wiem to podstawą do przejazdu ulgowego jest ważna legitymacja szkolna bądź studencka.
Odpowiedz

#3
Hm... w dokumentach wymaganych do przejazdu ulgowego nie ma zaświadczenia o uczęszczaniu do szkoły, żądają ewidentnie legitymacji (sprawdzałem tylko na stronie IC).

Spróbuj jeszcze napisać do intercity za pomocą formularza- odpowiadają dosyć szybko, zazwyczaj po paru godzinach.

http://intercity.pl/pl/site/dla-pasazer ... e/kontakt/
Odpowiedz

#4
I to jest przykład absurdu, bo dziecko mając jakikolwiek dokument poświadczający wiek, powinno korzystać ze zniżek uczniowskich, gdyż w kraju mamy coś takiego jak obowiązek nauki (od lat 6 do 18).
Kolej Ziemi Goleniowskiej
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.facebook.com/linia424">www.facebook.com/linia424</a><!-- w -->
Odpowiedz

#5
Linia424 napisał(a):I to jest przykład absurdu, bo dziecko mając jakikolwiek dokument poświadczający wiek, powinno korzystać ze zniżek uczniowskich, gdyż w kraju mamy coś takiego jak obowiązek nauki (od lat 6 do 18).

A czy zawieszenie dziecka w prawach ucznia nie powoduje zawieszenia prawa do ulgowych przejazdów poprzez tymczasowe odebranie legitymacji?
Odpowiedz

#6
Tylko i wyłącznie legitymacja - żadnych zaświadczeń nikt nie będzie honorować, nie radzę kombinować, bo bardziej konsekwentny konduktor może wlepić opłatę dodatkową 160 zł za brak stosownego dokumentu.
Jak się jedzie większą ilością osób, to i tak można (przynajmniej w PR) skorzystać z promocji "Ty i raz dwa trzy" - więc jakiś tam upust będzie. Ale w zasadzie dziecko szkolne musi mieć legitymację, a jeśli nie ma, to bilet normalny.
Odpowiedz

#7
Linia424 napisał(a):I to jest przykład absurdu, bo dziecko mając jakikolwiek dokument poświadczający wiek, powinno korzystać ze zniżek uczniowskich, gdyż w kraju mamy coś takiego jak obowiązek nauki (od lat 6 do 18).
Gimnazjum kończy się w wieku 16 lat. Jest możliwe także rozpoczęcie nauki rok wcześniej. Czyli taki przepis byłby tylko dla osób w wieku 6-15 lat.
Ale jest jeszcze taka sprawa, że nie ma obowiązku wyrabiania dowodu osobistego przed 18 rokiem życia. Legitymacja szkolna jest więc jedynym dokumentem ze zdjęciem, który posiadają wszyscy uczący się i stąd też ten wymóg.
A że jak się zgubi, to są kłopoty? Tak jest z każdym dokumentem.
Odpowiedz

#8
Linia424 napisał(a):gdyż w kraju mamy coś takiego jak obowiązek nauki (od lat 6 do 18).

Jaja będą jak dzieci, które aktualnie poszły do szkoły rok wcześniej z założeń politycznych, kończąc gimnazjum, wybiorą dwuletnią zawodówkę. Wtedy naukę skończą w wieku 17 lat Smile
Mój kolejowy kanał na YT: http://www.youtube.com/user/MMERLIN2

Moja strona kolejowa na FB: https://www.facebook.com/DamianTkolej
Odpowiedz

#9
Afrika_Bambaata napisał(a):
Linia424 napisał(a):I to jest przykład absurdu, bo dziecko mając jakikolwiek dokument poświadczający wiek, powinno korzystać ze zniżek uczniowskich, gdyż w kraju mamy coś takiego jak obowiązek nauki (od lat 6 do 18).

A czy zawieszenie dziecka w prawach ucznia nie powoduje zawieszenia prawa do ulgowych przejazdów poprzez tymczasowe odebranie legitymacji?
Zawieszenie w prawach ucznia, nie oznacza że nie podlegasz obowiązkowi nauki.


Mariusz W. napisał(a):
Linia424 napisał(a):I to jest przykład absurdu, bo dziecko mając jakikolwiek dokument poświadczający wiek, powinno korzystać ze zniżek uczniowskich, gdyż w kraju mamy coś takiego jak obowiązek nauki (od lat 6 do 18).
Gimnazjum kończy się w wieku 16 lat. Jest możliwe także rozpoczęcie nauki rok wcześniej. Czyli taki przepis byłby tylko dla osób w wieku 6-15 lat.
Ale jest jeszcze taka sprawa, że nie ma obowiązku wyrabiania dowodu osobistego przed 18 rokiem życia. Legitymacja szkolna jest więc jedynym dokumentem ze zdjęciem, który posiadają wszyscy uczący się i stąd też ten wymóg.
A że jak się zgubi, to są kłopoty? Tak jest z każdym dokumentem.

Mariusz, mylisz pojęcia prawne. Czym innym jest obowiązek nauki (do 18 roku życia) a czym innym obowiązek szkolny (do ukończenia gimnazjum). Ja mówię o obowiązku nauki.


DamianT, tu się zgodzę, to cyrk już.

Chodzi mnie tylko o to, że przy braku legitymacji, była możliwość poświadczenia wieku innym dokumentem ze zdjęciem (dowód, paszport). Nie chce zniesienia legitymacji, tylko rozszerzenia ilości dokumentów, poświadczających wiek, podległy obowiązkowi nauki.
Kolej Ziemi Goleniowskiej
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.facebook.com/linia424">www.facebook.com/linia424</a><!-- w -->
Odpowiedz

#10
Linia424 napisał(a):Mariusz, mylisz pojęcia prawne. Czym innym jest obowiązek nauki (do 18 roku życia) a czym innym obowiązek szkolny (do ukończenia gimnazjum). Ja mówię o obowiązku nauki.

[…]

Nie chce zniesienia legitymacji, tylko rozszerzenia ilości dokumentów, poświadczających wiek, podległy obowiązkowi nauki.
Nie mylę. Ulga jest dla uczniów i studentów. Po skończeniu gimnazjum w ramach obowiązku nauki można nie być uczniem i w ten sposób nie mieć uprawnień – można urzeczywistniać obowiązek nauki poprzez zajęcia pozaszkolne lub przygotowanie zawodowe.
Odpowiedz

#11
Masło maślane i nadal nie wiesz o czym piszę. Przywykłem Wink
Kolej Ziemi Goleniowskiej
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.facebook.com/linia424">www.facebook.com/linia424</a><!-- w -->
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.