Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaka to kolej
#1
Wpadło mi w ręce stare zdjęcie osobowego wagonu kolejowego, zrobione ok 1910 r. niestety nie wiadomo gdzie. Może znajdzie się jakiś specjalista który będzie mógł zlokalizować gdzie było zrobione. Na wagonie jest skrót: pod carskim orłem jest napiś M. K. IN. ż. d. 2080 IV klassa. Jaka to linia kolejowa, co to za model wagonu. Mogę podesłać zdjęcie na maila.
Jacek
Odpowiedz

#2
Jacek.L, jeśli możesz, wrzuć zdjęcie na zewnętrzny serwer i zalinkuj - będzie nam łatwiej.
Kanał na YouTube - zachęcam do subskrybcji: https://www.youtube.com/user/BartekDziwak
Odpowiedz

#3
To jest wlasnie to zdjęcie
[Obrazek: 46521055.th.jpg]
Odpowiedz

#4
¿.d. to na pewno skrót od ¿eleznaja doroga. 2080 to numer wagonu, jaki¶ wewnêtrzny inwentarzowy. Ale M.K.IN. to ju¿ gorzej - na pewno jest to skrót nazwy owej kolei, byæ mo¿e pierwsze litery nazw miast które ³±czy³a, albo nazwiska w³a¶ciciela, wtedy tak to oznaczano.
Patrz±c na samo zdjêcie i pamiêtaj±c o oznaczeniu ¿.d. to mogê tylko wysnuæ wniosek, ¿e zrobiono je gdziekolwiek od Polski po Rosjê Big Grin Architektura budynków fabrycznych z ty³u jest taka sama jak w ca³ej Europie, pozostaje rozpracowaæ skrót M.K.IN.
Odpowiedz

#5
No własnie , roszyfrownie skrótu M. K. IN to jest probleem, nigdzie nie udalo mi się znaleźć nazwy linii kolejowej, która by pasowała do tego skrótu. Na zdjęciu są moi dziadkowie, stoją na stopniach wagonu i stryj młody chłopak w mundurku szkolnym. Zdjęcie zrobione ok 1910 r. w tym czasie moi dziadkowie mieszkali w Bodzechowie.
Jacek
Odpowiedz

#6
A który dok³adnie Bodzechów? Ten w ¦wiêtokrzyskim?
Odpowiedz

#7
Tak to Bodzechów k.Ostrowca świętokrzyskiego. dziedek wtedy pracował w Zakładach Metalowych w Bodzechowie.
Odpowiedz

#8
W opisie Ostrowca na wikipedii znalaz³em takie zdanie: "Kolej doprowadzono do Ostrowca w 1884. [...] Swoje w³asne bocznice kolejowe posiada³y w Ostrowcu Cukrownia "Czêstocice" i Zak³ady Ostrowieckie. W pó¼niejszym okresie linia zosta³a przed³u¿ona do Zak³adów Metalowych w Bodzechowie."
Tutaj: http://www.psp.bodzechow.info/index.php ... &Itemid=42 jest info:
"Du¿e znaczenie mia³a wybudowana w 1904 r. kolej, która prowadzi³a a¿ do granic dawnej Galicji." Chodzi tu o liniê do Sandomierza.
Z kolei tutaj http://swietokrzyskie.travel/pl/informa ... echow.html s± takie informacje:
"W koñcu XIX w. w³a¶ciciele Bodzechowa doprowadzili z Ostrowca kolejkê w±skotorow±."
Z tym, ¿e wagon stanowczo nie wygl±da na w±skotorowy.
Jest te¿ taka informacja:
"W pierwszym roku wojny do Bodzechowa ze wzglêdów strategicznych doprowadzono kolej szerokotorow±." Czyli w 1914 prawdopodobnie po prostu przekuto normalny na szeroki.
Tak czy siak jest to ju¿ jaki¶ trop. Trudno jest mi powiedzieæ wiêcej rzeczy, bo opieram siê tylko na informacjach znalezionych w sieci, poza tym historykiem nie jestem Tongue

Jeszcze jedno info znalaz³em, linia kolejowa doprowadzona do Ostrowca, a potem do Bodzechowa i dalej do Sandomierza by³a na pocz±tku odnog± Kolei Iwanogrodzko-D±browskiej.
Odpowiedz

#9
Dziękuję za iinformacje, do nich dotarłem, ale nie wiele mi pomogły, chociaż jest to jakiś punkt wyjścia. Jedynie co zdaje się pasować to linia kolejowa do Iwanigorodu, pasuje do skrótu IN, ale pozostaje pytanie o początkowe litery M.K. Mnie też wagon nie wygląda na wąskotorowy.
Pozdrawiam
Jacek
Odpowiedz

#10
IN stanowczo nie pochodzi od Iwanogrodu czyli Dêblina, bior±c pod uwagê ówczesny "system" tworzenia skrótów by³oby to albo samo I, albo wyj±tkowo Iw. ale z ma³± liter± w. A tak w ogóle jak mo¿esz prze¶lij mi to zdjêcie na maila: <!-- e --><a href="mailto:jrakus@forumkolejowe.pl">jrakus@forumkolejowe.pl</a><!-- e -->, tylko dobrze by by³o jakby¶ mia³ skan w wiêkszej rozdzielczo¶ci ni¿ ten z linku.
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.