Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Berlin i okolice - doświadczenia, rady i ciekawostki
#1
Witam użytkowników,

Za tydzień wybieram się do Berlina. W planach mam przejazd IC z Wrocławia do Poznania, skąd po kilku godzinach BWE do samej stolicy Niemiec.
Nie znalazłem informacji na ten temat, więc chciałbym wysłuchać, co z ciekawostek kolejowych można zobaczyć w owym mieście.

Z dworców zamierzam zerknąć na Hauptbahnhof, Ostbahnhof, Charlottenburg, czy któryś z dworców jest również wart zobaczenia?

Co warto zwiedzić z sieci S-Bahn'y i metra? Wynotowałem sobie m.in. Oberbaumbrücke (most na Szprewie, ciekawy motyw do zdjęć), stacje estakady na Kreuzberg'u jak Möckernbrücke, a także Bülowstrasse i Nollendorfplatz (ciekawa architektura) i architekturę tuneli na stacji Heidelberger Platz.
Czy coś jeszcze?

Jakie są ciekawe odcinki na sieci tramwajowej?

Rozumiem, że CityTourCard i WelcomeCard obowiązują tak, jak pozostałe bilety w większości pociągów poza ekspresowymi, U-Bahn'ie, S-Bahn'ie, tramwajach, autobusach?

Będę wdzięczny za informacje.
Odpowiedz

#2
Ja wiem, że bilet VBB jest na każdą komunikację miejska i podmiejską w Berlinie i Brandenburgii. Na innych się nie znam. W to wchodza pociągi Regio i IR. Możesz na nim dojechać do Szczecina i Rzepina. W Szczecinie i Gorzowie możesz jeździć nawet nimi w komunikacji miejskiej.

Hauptbahnhof jest mocny, bo ma dwa poziomy torowisk. Ostbahnhof nie jest okazały szczególnie, chociaż w Polsce mógłby robić za dworzec potęznego miasta. Tyle mam do powiedzenia na temat Berlina bo byłem tam przejazdem do "wyspy tropikalne" Dolnych Łużycach jakieś 70 km od Berlina.
Odpowiedz

#3
Berlin Südkreuz - kolejna dwupoziomowa stacja w Berlinie
Gleisdreieck - j.w. Dwie linie S-Bahnu na różnych poziomach, obie nad poziomem gruntu. W pobliżu Muzeum Techniki z duzym działem kolejowym http://www.sdtb.de/Englisch.55.0.html (EN, DE).
Odpowiedz

#4
Gdybyś miał ochotę pozwiedzać inaczej niż na własnych nogach np oglądając Berlin z okien autobusu to polecam linię 100 i 200 którymi pojedziesz korzystając ze zwykłych biletów . Po drodze min Reichstag Brama Brandenburska itd . Najbliższy przystanek przy Hauptbahnhof to Europlatz (dla obydwu linii) a koniec to z tego co pamiętam dworzec Zoo
Odpowiedz

#5
Zerknij tu: http://www.kolejomania.rail.pl/ber.html
Odpowiedz

#6
Mam dalej kilka pytań

1. Zdaje się, że w Niemczech nie ma bramek na peronach, więc można obejrzeć z bliska każdy skład, prawda?
Wiem, że do S- i U-Bahn'y przechodzi się przez linię kasowników i wchodzi w strefę biletową, jak w np. w metrze w Pradze. Będę miał bilet sieciowy, więc nie martwi mnie to.

2. Mając bilet na strefy ABC mogę pojechać składem RE np. do Poczdamu? Rozumiem, że w związku z integracją transportu nie będzie to problemem?

3. Troszkę poza tematem: zamierzam kupić bilet przez stronę bahn.de i pojechać z Berlina do Świnoujścia Centrum. Czy bilety międzynarodowe ze strony mają jakieś ograniczenia, czy może lepiej kupić bilet do st. Ahlbeck Granica, by potem nie mieć z tym kłopotu?
Czy taki bilet, wydrukowany w domu jest honorowany także na Kolei Uznamskiej (UBB) ?
Odpowiedz

#7
picluk napisał(a):Mam dalej kilka pytań

1. Zdaje się, że w Niemczech nie ma bramek na peronach, więc można obejrzeć z bliska każdy skład, prawda?
Wiem, że do S- i U-Bahn'y przechodzi się przez linię kasowników i wchodzi w strefę biletową, jak w np. w metrze w Pradze. Będę miał bilet sieciowy, więc nie martwi mnie to.

Pojeździłem trochę po Berlinie i zauważyłem:
Nie ma żadnych bramek na peronach.
Nie zauważyłem jakichkolwiek linii kasowników w S-bahn i u-bahn. Tylko raz skasowałem bilet w kasowniku na peronie, a potem schowałem do plecaka i trzymałem tak przez cały dzień - nigdy więcej mnie o niego nie proszono. (rozumiem, że masz na myśli coś pokroju linii bramek jak w metrze w Warszawie? )
Odpowiedz

#8
picluk napisał(a):3. Troszkę poza tematem: zamierzam kupić bilet przez stronę bahn.de i pojechać z Berlina do Świnoujścia Centrum. Czy bilety międzynarodowe ze strony mają jakieś ograniczenia, czy może lepiej kupić bilet do st. Ahlbeck Granica, by potem nie mieć z tym kłopotu?

Niemcy są całkowitym włascicielem torów i dworca Świnoujście Centrum. W tej kwestii jesteś traktowany, jakbyś był na terytorium Niemiec (Świnoujście Centrum)

picluk napisał(a):Czy taki bilet, wydrukowany w domu jest honorowany także na Kolei Uznamskiej (UBB) ?

To zależy czy UBB należy do DB. Społki DB mają rózne nazwy np. Arriva w Polsce. Jeżeli nie nalezy do UBB, to wątpię. Ale to tylko moja prywatna opinia.
Odpowiedz

#9
picluk napisał(a):2. Mając bilet na strefy ABC mogę pojechać składem RE np. do Poczdamu? Rozumiem, że w związku z integracją transportu nie będzie to problemem?

Tak, oczywiście że możesz, sam kilkukrotnie tak jeździłem Tongue
Odpowiedz

#10
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Jak się uda, to za parę tygodni napiszę jak było Smile

@masovian
Chodziło mi bardziej o to, czy ktoś nie miał złych doświadczeń z biletem ze strony. Nie sądzę, by mogli go nie uznać, jeśli można do tejże stacji kupić bilet, a system pokazuje cenę i rozkład.

@KlimaT
Wtedy chciałem powiedzieć tyle, że wiem o tym, by przy wejściu na peron S-Bahny mieć już skasowany bilet.
Odpowiedz

#11
Wchodząc na peron S-Bahn nie musisz mieć skasowanego biletu, na każdym peronie są kasowniki.
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.