Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kolej na Śląsku Kamiennogórskim
#1
Chciałbym serdecznie zaprosić Państwa na nowo powstałą stronę o kolei na Śląsku Kamiennogórskim. Zamiarem autora jest publikacja na stronie fotografii związanych z powiatem kamiennogórskim zarówno współczesnych jak i archiwalnych. Ponadto częścią strony będą opracowania związane z koleją w tym regionie.

Zachęcam Państwa do pomocy w tworzeniu owej strony, tak więc jeśli macie jakieś materiały i wspomnienia związane z koleją Śląska Kamiennogórskiego bądź znacie kogoś kto jest w posiadaniu takowych to serdecznie prosiłbym o kontakt ze mną bądź bezpośrednio z autorem witryny. Poniżej zamieszczam adres strony:

Kolej na Śląsku Kamiennogórskim


Na chwilę obecną dostępna jest publikacja omawiająca najnowszą historię kolei tego obszaru Dolnego Śląska:

Kolej na Śląsku Kamiennogórskim w latach 2010 -2014

Wszelkie uwagi i komentarze mile widziane ;-)
Odpowiedz

#2
Widziałem ją już wcześniej, zapowiada się ciekawie Maciek Smile
Kolejowe Jaworzno Lubisz To ?
Odpowiedz

#3
Dzięki Kuba ;-) Przede wszystkim będziemy tam publikować wszelkiego rodzaju archiwalne zdjęcia i materiały do których staramy się dotrzeć, jednak wszystko to jest w perspektywie długofalowej, bo na szukanie ludzi, jeżdżenie, dzwonienie itd. trzeba mieć czas by dotrzeć do wielu różnych zdjęć :-)

Równolegle będą też publikowane inne archiwalne zdjęcia z DŚ niezwiązane z liniami Śląska Kamiennogórskiego na galeriach kolejowych przeze mnie do których udało mi się dotrzeć i uzyskać zgodę na ich publikację. Dość by wymieniać że w tych zbiorach są zdjęcia z linii które już w zasadzie nie istnieją, np. Łagiewnik, Niemczy, Roztoki czy Bolkowa, gdzie zostały popełnione tuż przed uwaleniem ruchu na tych szlakach.

Mam też nadzieję, że nasze działania staną się impulsem do tego aby sympatycy kolei nieco starsi od nas wiekiem odkurzyli swoje szuflady i zamieścili swoje archiwalne materiały w sieci, bo z doświadczenia wiem że sporo ludzi kisi takie cuda latami i to się marnuje, a wiele osób chciałoby ujrzeć tą kolej z dawnych lat ;-)

Staram się też zrozumieć naszych starszych kolegów, bo to wcale nie jest takie proste - zdjęcia z negatywów czy odbitek trzeba zeskanować a czasem wpierw wywołać by móc coś skanować, następnie spróbować przypomnieć sobie daty, informacje związane z danym zdjęciem bądź poszukać czegoś w sieci i opracować to, co niestety zajmuje nierzadko kilka godzin, a znam to z autopsji. Jednak uważam że warto wygospodarować trochę czasu i poświęcić go na to, bo szkoda by takie materiały przepadły gdzieś w czeluściach strychów, szuflad i nie mogła ich ujrzeć szersza publika.
Odpowiedz

#4
Kurde powiem ci że żałuję że nie jesteś z moich regionów bo z chęcią zobaczył bym taką stronę o moim regionie. :-)
Kolejowe Jaworzno Lubisz To ?
Odpowiedz

#5
No to jaki problem? Big Grin
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#6
Dostęp do takich fotografii, w ogóle do ludzi którzy taką wiedzę mają. Nie wiem czy udało by mi się znaleźć kogoś kto opowie o wąskotorówce w Jaworznie. Strona to druga sprawa ale to idzie jeszcze załatwić w miarę łatwo.
Kolejowe Jaworzno Lubisz To ?
Odpowiedz

#7
Na Śląsku były dziesiątki kolejek zakładowych (wąsko- i normalnotorowych, o linowych nie wspominając) i ciężko byłoby zebrać informacje o wszystkim, zwłaszcza że nawet w literaturze są błędy co do przebiegu niektórych linii. Oczywiście nie ma rzeczy niemożliwych Wink
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#8
Kuba możesz sam spróbować zacząć coś takiego tworzyć :-) Akurat stronę stworzył mój kolega i mu pomagam, ale w tematyce tego regionu staram się realizować na galeriach kolejowych - coś opowiedzieć, ukazać klimat, historię miejsca czy po prostu ładny widoczek ;-) Zająłem się akurat tym i skupiłem na tym co pochłania w znacznej mierze mój wolny czas i jeśli chodzi o kolej to nie mam już czasu na przesiadywanie na forach, grupach kolejowych, jeżdżenie na różne kółeczka, zloty, specjale, parady etc.

Nie żałuję, bo robię to co lubię, ale to już wszystko zależy od tego co stawiamy sobie za cel ;-) Są tacy co interesują się z kolejnictwa wszystkim po trochu i wszystkiego po trochu próbują, a są i tacy jak ja czy inni którzy skupiają się na jednej, konkretnej dziedzinie i jej się trzymają, jednocześnie starając się w tym jak najlepiej realizować :-)

Możesz nawet zacząć od bloga, samego profilu na FB ( mamy też zamiar taki stworzyć w celu promowania strony) czy ładowania zdjęć na galerie - to nie musi być od razu strona internetowa. Przede wszystkim przyszykuj się że trzeba wielu ludzi szukać, chodzić od drzwi do drzwi, często kolejarze nie będą pamiętać dokładnie dat czy nazwisk, szukać numerów telefonów np. w książkach telefonicznych (my tak właśnie pierwszy kontakt do kolejarza od którego mamy te archiwalne foty wiszące na stronie zdobyliśmy dzięki starej książce telefonicznej którą u siebie w domu znalazłem ^^ ). No i czasem idzie to jak po gruzie - ktoś się wyprowadził, ktoś podał zły adres, nazwisko czy numer telefonu, albo ktoś po prostu nie chce rozmawiać czy dzielić się materiałami, zmarł albo po prostu nie posiada żadnych zdjęć itp.

Myślę, że jednak warto. Radość jest niesamowita jak uda się dotrzeć do kogoś, ustawić spotkanie, posłuchać wspomnień, obejrzeć stare dokumenty, zdjęcia, dostać zgodę na ich publikację i pokazać to szerszej publice :-) Poza tym z czasem można sobie wyrobić już jakąś opinię i ludzie sami zaczną się zgłaszać do Ciebie wiedząc że specjalizujesz się np. w dawnych wąskotorówkach Jaworzna i znasz temat na wylot.
Odpowiedz

#9
flanker napisał(a):Wszelkie uwagi i komentarze mile widziane ;-)
Ogromne dzięki i brawo za inicjatywę !
Odpowiedz

#10
rustsaltz ale jeszcze nie spotkałem się z kimś kto by o niej słyszałem, jedyne źródło informacji o jej istnieniu to stare mapy i hbudynek który został.
flanker myślę o tym od dawna ale na razie z czasem marnie. Jak będę miał okazje to na pewno będę wyłapywal informacje i zdjęcia a wezmę się za to konkretnie po wakacjach jak czasu będzie więcej; )
Kolejowe Jaworzno Lubisz To ?
Odpowiedz

#11
kebeka napisał(a):rustsaltz ale jeszcze nie spotkałem się z kimś kto by o niej słyszałem, jedyne źródło informacji o jej istnieniu to stare mapy i hbudynek który został.
No to już dużo, bo ja na przykład nie słyszałem wcale Big Grin. Mógłbyś się podzielić z szerszą publiką?
Po pierwsze, wolę pić wódkę niż pisać wiersze.
PL-KSL
Odpowiedz

#12
Jak uda mi się zdobyć trochę więcej informacji albo chociaż zdjęcie :-)
Kolejowe Jaworzno Lubisz To ?
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.