Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Motyw kolejowy w filmie
#16
Akurat mam działkę niedaleko linii nr 12 (choć do samego Parysowa jest ok. 30km), więc kiedyś zrobiłem wirtualny rekonesans.
Odnośnie dwóch poprzednich zagadek - jeśli Gagarin startował z Warszawy, to ja obstawiam stację Warszawa Główna -> http://img4.garnek.pl/a.garnek.pl/019/3 ... sobowa.jpg
Odpowiedz

#17
No wiata przy "Zabij mnie glino" wygląda rzeczywiście podobnie, ale film już jest z 1987 r. Wtedy pociągi dalekobieżne już nie chodziły z Głównego. Główny był już wtedy dworcem tylko i wyłącznie lokalnego kierunku radomskiego (Warka, Radom, Skarżysko).

W Warszawie mogły być tylko 3 dworce. Dla pociągów krajowych Wschodni i Zachodni. Zagraniczny mógłby być Gdański, ale to mało prawdopodobne. 1984 i 1987 były tam pożary. Poza tym perony były niskie. Najpewniej więc wyjdzie albo Wschodni albo Zachodni. No chyba, że na rzecz filmu coś specjalnego zostało stworzone. W PRL to było możliwe... :-)
Odpowiedz

#18
masovian napisał(a):No wiata przy "Zabij mnie glino" wygląda rzeczywiście podobnie, ale film już jest z 1987 r. Wtedy pociągi dalekobieżne już nie chodziły z Głównego. Główny był już wtedy dworcem tylko i wyłącznie lokalnego kierunku radomskiego (Warka, Radom, Skarżysko).

W Warszawie mogły być tylko 3 dworce. Dla pociągów krajowych Wschodni i Zachodni. Zagraniczny mógłby być Gdański, ale to mało prawdopodobne. 1984 i 1987 były tam pożary. Poza tym perony były niskie. Najpewniej więc wyjdzie albo Wschodni albo Zachodni. No chyba, że na rzecz filmu coś specjalnego zostało stworzone. W PRL to było możliwe... :-)

Masovian, no i co z tego, że nie odchodziły? W filmie wszystko jest możliwe. Ostatnio oglądałem nafaszerowany kolejowymi klimatami film Sztuczki. Sceny z miasta kręcono w Wałbrzychu, a główny bohater (ok. 10-letni chłopiec) przychodził na dworzec w Oławie.
Zwróć uwagę na budynek między wiatą, a pociągiem. Na Wschodniej oraz na Zachodniej nie ma takiego miejsca, gdzie byłby taki budynek. Jedynie na Głównej możliwe było takie tło, o ile sceny kręcono w Warszawie.
Odpowiedz

#19
To też piszę: "No chyba, że na rzecz filmu coś specjalnego zostało stworzone. W PRL to było możliwe..." Dziś żaden filmowiec nic na takiego nie poszedłby ze względu na koszty. A wtedy, dla filmu wiele było możliwe...
Odpowiedz

#20
Afrika_Bambaata napisał(a):Akurat mam działkę niedaleko linii nr 12 (choć do samego Parysowa jest ok. 30km), więc kiedyś zrobiłem wirtualny rekonesans.
Odnośnie dwóch poprzednich zagadek - jeśli Gagarin startował z Warszawy, to ja obstawiam stację Warszawa Główna -> http://img4.garnek.pl/a.garnek.pl/019/3 ... sobowa.jpg

Przejrzałem i właściwie wszystko wskazuje na to że to jest właśnie Warszawa Główna. Nawet latarnie w tle są takie same. Trakcja elektryczna widoczna w filmie została zdemontowana tam w latach 90.

Dzięki, za pomoc w rozwiązywaniu zagadekWink
Odpowiedz

#21
masovian napisał(a):To też piszę: "No chyba, że na rzecz filmu coś specjalnego zostało stworzone. W PRL to było możliwe..." Dziś żaden filmowiec nic na takiego nie poszedłby ze względu na koszty. A wtedy, dla filmu wiele było możliwe...

Skoro można za ok. 50k wynająć na cały dzień pociąg z Cargo/Intercity i zrobić nim kilkaset kilometrów (patrz pociągi organizowane przez Krzyśka i Ziemowita), to tym bardziej da radę wynająć lokomotywę i kilka wagonów do filmu.
I nie będą to raczej olbrzymie koszty. A nawet jeśli, to jeżeli wymaga tego scenariusz, to po to film ma budżet, by tego typu rzeczy z niego sfinansować.
Acha, obejrzyj sobie film Torowisko z 1999 roku i sobie popatrz jak Dorociński śmiga na SM31.
Odpowiedz

#22
Świetny motyw kolejowy pojawił się w filmie "Wielki Szu" z Janem Nowickim i Karolem Strasburgerem. Jedna scena dzieje się na stacji w Polanicy Zdroju. W filmie miasto nosi fikcyjną nazwę Lutyń. Fajny klimat jest na stacji gdzie podjeżdza parowóz i widać stare wagony które tak bardzo służyły jeszcze przed 1989 r. Smile


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz

#23
Przypomniał mi się film, którego autor wątku jeszcze nie uwzględnił na swoim blogu. "Sztos 2". Bohaterowie wracają pociągiem z Warszawy do Sopotu, jak ich milicja zwinęła za imprezę w stanie wojennym w ciszy nocnej. Widać jak wysiadają z pociągu...
Odpowiedz

#24
dzięki, dopisuję do listy
Odpowiedz

#25
Weiser polski film z 2001 roku ma liczne motywy kolejowe. Jak dzieci bawią się blisko nasypu to wydaje mi się, że to gdzieś w okolicach Wałbrzycha, ale mogę się mylić. Poza tym jest pokazany klimatyczny Wrocław Główny jeszcze przed remontem

Sami swoi na początku filmu rodzina udaje się na stację kolejową by odebrać wujka, który wraca ze Stanów. Co do lokalizacji to niestety nie jestem pewny, ale film był kręcony w Lubomierzu, blisko Gryfowa Śląskiego w województwie dolnośląskim.[/b]
Odpowiedz

#26
[Obrazek: sami-swoi4.jpg]
Wspomniana stacja to Czernica Wrocławska

Ten drugi film ogarnę wkrótce, dzięki - zupełnie nie znałem.
Odpowiedz

#27
Film pt. Pociąg śmierci z Piercem Brosnanem w roli głównej
Odpowiedz

#28
Mniejsze niebo polski film psychologiczny z 1980 roku, z Romanem Wilhelmim w roli głównej. Akcja filmu w dużej części toczy się na dworcu we Wrocławiu. Co ciekawe, zdjęcie peronowe kręcone były w NRD, o ile dobrze pamiętam w Lipsku.
Odpowiedz

#29
W filmie pt. „Jarzębina czerwona” także są motywy kolejowe, ale tylko wtajemniczeni je zauważą. Opisałem je w temacie: Szczecin Wrocławski w filmie "Jarzębina czerwona".
Odpowiedz

#30
W filmie "Podróż za jeden uśmiech" pojawiają się dwie stacje kolejowe. Jedna z nich to Somonimo (tam gdzie Poldkowi ucieka pociąg). Druga, której zdjęcia prezentuje poniżej pozostaje mi nieznana. Macie jakieś pomysły gdzie to jest?

edit: Wg moich analiz moze być to Miechucino

[Obrazek: podroz02.jpg]

[Obrazek: podroz20.jpg]

[Obrazek: podroz01.jpg]
Odpowiedz



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB MyBB, © 2002-2024 Melroy van den Berg.